Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Economic Denunţi şi câştigi: Românii care oferă informaţii Fiscului despre persoane sau firme ar putea fi recompensați financiar

Denunţi şi câştigi: Românii care oferă informaţii Fiscului despre persoane sau firme ar putea fi recompensați financiar

Un articol de: |
Foto: puterea.ro Economic

Secretarul de stat în ministerul Finanţelor Liviu Voinea a anuţat, joi, că românii care informează Fiscul cu privire la fapte de evaziune ale unor persoane sau companii ar putea primi stimulente sau facilităţi.

El a precizat că ministerul va analiză o schemă  pentru acordarea de stimulente pentru astfel de cetățeni, după modelul suedez.

"Acolo (în Suedia n.r.) oamenii primesc la poştă scrisori în care sunt informaţi că au plătit un impozit X, dar li se transmite şi dacă unii dintre vecini au declarat valori de impozitare mult mai mici. Fiscul se bazează pe faptul că oamenii ştiu cel mai bine situaţia vecinilor şi pentru cei care transmit informaţii corecte despre aceştia se aplică scutiri, sau li se dă o recompensă şi mai plătesc doar diferenţa" a spus Voinea.

Liviu Voinea va efectua o vizită în Suedia pentru a prelua normele de aplicare a plății TVA la încasare din aceasta țară și pentru o analiză a modelului suedez de impozitare a proprietății.

Într-o iniţiativă a Fiscului de a elimina cât mai multe din excepţiile privind impozitul pe proprietate, pe venit şi pe profit, statul va impozita şi piscinele construite pe proprietăţile individuale în acelaşi fel în care taxează clădirile sau terenurile.

Vezi AICI mai multe despre impozitarea piscinelor

De asemenea, Voinea a anunțat joi că cei care au case moștenite ar putea plăti impozit pentru ele, într-un termen de 6 luni - 1 an de la succesiune.

Vezi AICI mai multe despre impozitarea caselor moştenite

Stimulente financiare pentru denunțători
Embed:


Citeşte mai multe despre:   Liviu Voinea,   Fisc,   impozitare,   recompensa,   denunt,   piscine,   case mostenite
Recomandă stirea:
email
 
 
+ adauga comentariu COMENTARII (9):
  • 1. De Travestita | 08 Ianuarie 2013 03:17

    Pai am gresit ca mi l-am delocorat eu acasa de una singura, cu decolorant de 40 % care e big no no !!!Apoi m-am dus la salon pentru o vreme pana cand mi-a sugerat mama sa ma fac singura , "ce eu nu stiu, ce tot dau 1.5 mil pe luna la coafor" . Iar eu ca un copil cuminte pus la ambitie, asa am facut, m-am facut iar singura, pana cand mi-am ars complet parul. O data nu am clatit bine, si mi s-a rupt o mare suvita de par la spate, era sa lesin!!!Si apoi mi-am intalnit stilista actuala, si m-am lasat pe minile ei. De atunci nu am mai facut eu nimic la par (gen vopsit, delocorat etc).De recuperat, parul mi l-am recuperat cu gama Wella pentru par degradat, ars etc. Smapon, masca, spary cu cheratina si ulei pt varfuri. Le-am folosit cu religiozitate de 3 ani cred si le recomand din toata inima. Chiar o sa fac un post despre asta, m-a rugat si Mya, numai sa gasesc poze mai vechi cu parul meu.

  • 2. De dumitru gheorghe | 17 Septembrie 2012 17:29

    sti bine cine a furat bugetu de ce nu denunti lui ponta

  • 3. De gigi | 14 Septembrie 2012 22:42

    Sunt de acord cu impozitarea tuturor proprietatilor.Ocunostinta de-a mea are piscina,si m-am hazardat s-o intreb cat o costa apa pe luna.Si mi-a spus ca nu are contoar pentru apa,plateste pausal 16mc/luna.deci eu care am un consum nediu de 6mc/luna,nu-i platesc si ei apa?Ba da,pentru ca mereu se majoreaza pretul iar societatea spune ca are pierderi.In aceste conditii de ce nu se pun contoare de societatile de distributie?

  • 4. De Malitiosul | 14 Septembrie 2012 16:33

    Uraaaa..!!!!Usl-ul a gasit in fine modalitatea sa asigure tuturor romanilor un" loc de munca..."prin geniul sau finantist Liviu Voinea..,scolit prin strainataturi ,o progenitura a vre-unui grangur comunist ,ajutat pe banii statului sa studieze la .."Sorbona"...Daca ne facem toti "Turnatori"...inseamna ca ne-au rezolvat pe toti...!!Alt loc de munca mai "prosper" nici nu mai exista...Sa va fie RUSINE pt. aceasta metoda...Oare nu exista organe ale statului ,ca Fiscul[ex], in competenta carora sa intre aceasta problema...??De "maine" impozitati si ..Piscinele...Cum ramane insa cu "proprietarii de BICICLETE"..??Dar cu pietonii??Cand vom fi impozitati ca sa va tinem in carca pe voi ...Bugetariii incompetenti si Grasi??!!"Tinere Voinea Liviu esti....PENIBIL [asta ca sa fiu totusi...elegant..]

  • 5. De usl ul - sfarsitul democratiei in romania | 14 Septembrie 2012 11:08

    ministrul acesta este tanar si habar n are de epoca comunista ceausista, cum au trait in teroare parintii si bunicii.
    asa ceva este cel putin ridicol, avem autoritati, justitie, macar de si ar da seama romanii ca usl ul deja isi da arama pe fata inainte si de alegerile din decembrie - eu una nu pot sa uit regimul de dinainte de 89 chiar daca acum sunt somera si mananc paine goala sau voi suferi de frig la iarna , ca asa am trait deja cu copiii inainte de 89 si pe urma dar nu prefer usl istii, urmasii comunistilor, care ne tineau pe cartele, in foame mare in intuneric si cu millitienii de gatul nostru atarnati tot timpul - pai ce facem ne intoarcem iar la viata aceea plina de promiscuitate de dinainte de 89? sa traim cu frica si ura? nu va e rusine usl istilor, atat va duce capul sa guvernati? va e lene sa va puneti mintea la contributie si sa conduceti cum se cuvine sa aiba toata lumea sanse egale la viata si la munca?

  • 6. De brustureanu | 13 Septembrie 2012 20:14

    da este corect ; fiecare sa plateasca impozit la stat dupa cum este de avut, nu numai prostii sa plateasca si baietii destepti sa se lafaiasca in chiolhanuri si sa rade de cei mai putin avuti. economia subterana este mult mai puternica decat cea de suprafata si de asta suntem unde suntem. veniturile economiei subterane sunt mai mari decat a celei de suprafata si acest lucru se oglindeste in traiul nostru de zi cu zi .de vom aplica modelul suedez in 20 de ani ii ajungem din urma si pe japonezi !!!

  • 7. De Magda | 13 Septembrie 2012 18:36

    Va rugam scoateti reclama despre Coca Cola !
    Otrava pentru organism!
    S-auzim de bine !

  • 8. De Baba mosului | 13 Septembrie 2012 18:07

    Si cand vorbeam de dictatura si bolbevism nu eram luat in seama asa se proceda pe timpul lui Ceausescu. Cei care de deau informati erau recompensati din cate se povesteste cu cate 100 de lei doar sa parasti "x" sau "y".USL cam acolo ar vrea sa ne intoarca spre epoca de aur a lui Iliescu si Nastase.

  • 9. De vasile | 13 Septembrie 2012 18:05

    Acum fosti turnatori precum Felix,A.Marga etc isi pot relua activitatile din trecut si vor fi recompesati de USL.