Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Adio "Ținut Secuiesc". Consiliul Europei a respins decizia privind autonomia solicitată de județele Covasna, Harghita și Mureș

Adio "Ținut Secuiesc". Consiliul Europei a respins decizia privind autonomia solicitată de județele Covasna, Harghita și Mureș

Un articol de: B1.ro | 09 Feb 2016, 22:25
Foto: sharethis.ro
Cererea pentru autonomia "Ținutului Secuiesc", solicitată de Covasna, Harghita și Mureș, a fost respinsă de către Comisia de monitorizare a Congresului Puterilor Locale și Regionale (CPLRE) al Consiliului Europei. Decizia a fost luată la Strasbourg, potrivit napocanews.ro.

Această cerere a fost respinsă pe motiv că "nu este de competența Congresului și a Consiliului Europei", potrivit președintei delegației României la acest congres, Ludmila Sfârloagă. Aceasta a mai transmis faptul că acest subiect trebuie discutat în țară, și nu trebuie dezbătută la instanțele europene.

La Strasbourg, cele 47 de consilii locale din județele Covasna, Harghita și Mureș au fost reprezentate de președintele Consiliului Județean Covasna, Tamas Sandor, și primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad.

"Dezbaterea a fost una foarte aprinsă, la aceasta participând membri din Franța, Italia, Finlanda, Portugalia și Republica Moldova (…) Chiar dacă prezența unui grup de aproximativ 20 de persoane de naționalitate maghiară, condus de șefa delegației Ungariei la CPLRE, a creat presiune asupra membrilor Comisiei, președinta delegației naționale a României, dna Ludmila Sfîrloagă, a reușit, prin intervenția sa argumentată și hotărâtă, să obțină respingerea atât a arbitrajului cerut de reprezentanții „Ținutului secuiesc” cât și a posibilității ca acest Congres să trimită o misiune de monitorizare în România. Acest demers a avut sprijinul celorlalți membri ai delegației României", se menționează într-un comunicat de presă remis Agerpres.

Consiliul Național Secuiesc a cerut anul trecut celor 153 de consilii locale din cele trei județe să adopte o lege prin care să solicite crearea regiunii "Ținutul Secuiesc", care să fie autonomă, iar această hotărâre să fie înaintată Guvernului și Parlamentului României, forurilor europene și internaționale.

Citeşte mai multe despre:   tinut secuiesc,   consiliul europei,   a respins
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (38):
  • 1. De Macacpeunguri | 14 Feb 2016 13:15

    Toate Romancele care se casatoresc cu barbati de origine Maghiare sunt niste curve care corcesc neamul Romanesc!

  • 2. De Valy | 13 Feb 2016 14:50

    Afara cu voi din romania daka nu va convine cum sa ceri autonomie cel mai stupid lucru afara cu voi daka nu va convine va fortam noi!!

  • 3. De dan | 13 Feb 2016 13:02

    Am niste pamant Romanesc pt toti ungurii,le dau pe ochi la toti cu placere !

  • 4. De Nella | 12 Feb 2016 20:04

    Unde a invatat Adriana istoria. Sa-i dam o carte de istorie a romanilor

  • 5. De Halasz Magdalena | 12 Feb 2016 12:46

    Sunt romanca casatorita cu un maghiar.Nicidata nu au existat conflicte intre mine si sotul meu din cauza apartenentei la nationalitatii.Am fostnevoiti sa muncim in strainatate datorita lipsei locului de miunca.Copilul meu lucreaza in strainatate si are un salar foarte bun.Oricum nu-mi ung pe paine faptul ca traiesc in

    Romania.Tara mea este acolo unde pot duce un trai decent.

  • 6. De mihai | 12 Feb 2016 11:02

    Rușine sa va fie ca încercați sa furați o bucata din tara noastră. Mergeți la voi în tara și faceti-va acolo autonomie și impuneti-va acolo regulile. Nu aici! Aici stau romanii. În Ungaria stau ungurii!!

  • 7. De dan | 12 Feb 2016 10:19

    Ce TINUT SECUIESC e pamant ROMANESC

  • 8. De Florian | 12 Feb 2016 03:59

    Băi dragi romîni, unguri si alte nationaliți conlocuitoare, ce nu ințelegeți încă, e ca TOT PĂMÎNTUL aparține Lui Dumnezeu. Și noi să fim mulțumiți ca El ne lasă să trăim pe Pămintul Lui. Salutări.

  • 9. De TataCostica | 12 Feb 2016 03:44

    In tinerete am iubit o fata Marta din Harghita. Nu ne pasa de nimeni si nimic...

  • 10. De Arpad | 11 Feb 2016 22:59

    La recensământul oficial efectuat în perioada 18-27 martie 2002, doar 532 de persoane s-au declarat că aparțin minorității secuilor din România. Deci de care Tinut secuiesc vorbiti? Maghiarizarea fortata a romanilor si ura cu care au fost tratata aceasta populatie valaha in aceste zone pretinse secuiesti poarte fi comparata doar cu stramutarea populatiei tatarilor din crimeia sau a celei romano-moldovenesti in URSS dupa 1945.

  • 11. De Codrin | 11 Feb 2016 22:24

    Adriana sa stii ca Ardealul si Banatul o duc mai bine ca Moldova si Oltenia. Asa ca taci dracu din gura

  • 12. De arpi | 11 Feb 2016 19:17

    aici.totul e ok,tot deranjul este de.la politic..Ei fura bani si de.la.Ungaria si de.la.Bucuresti...fac putina agitatie sa justifice banii si cam atat:)))

  • 13. De Ianos | 11 Feb 2016 16:21

    Ironia sortii. Ludmila(frumos nume romanesc) ne scapea de Tinutul Secuiesc. Bravo!!

  • 14. De tony | 11 Feb 2016 15:20

    aoleeeeu Adriana ce i cu tine pe aici spurcaciunea dracu' mars in ungaria nespalata dracu'...Ce vorbesti? sti si istorie acuma? pleaca din tara asta ca nu meriti nici sa i pronunti numele nenorocito. Poate vreti sa va trimitem legati unii de altii inapoi la origine. Nu ti ar fi rusine nesimtito'dupa ce ca va toleram printr e noi mai si jigniti hienele dracu.Multi au incercat sa ne cotropeasca dar n au reusit fiindca au incercat cu razboi si cu noi nu merge asa. Doar voi v ati lipit ca mucii de asfalt prin viclenie