Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Adio "Ținut Secuiesc". Consiliul Europei a respins decizia privind autonomia solicitată de județele Covasna, Harghita și Mureș

Adio "Ținut Secuiesc". Consiliul Europei a respins decizia privind autonomia solicitată de județele Covasna, Harghita și Mureș

Un articol de: |
Foto: sharethis.ro
Cererea pentru autonomia "Ținutului Secuiesc", solicitată de Covasna, Harghita și Mureș, a fost respinsă de către Comisia de monitorizare a Congresului Puterilor Locale și Regionale (CPLRE) al Consiliului Europei. Decizia a fost luată la Strasbourg, potrivit napocanews.ro.

Această cerere a fost respinsă pe motiv că "nu este de competența Congresului și a Consiliului Europei", potrivit președintei delegației României la acest congres, Ludmila Sfârloagă. Aceasta a mai transmis faptul că acest subiect trebuie discutat în țară, și nu trebuie dezbătută la instanțele europene.

La Strasbourg, cele 47 de consilii locale din județele Covasna, Harghita și Mureș au fost reprezentate de președintele Consiliului Județean Covasna, Tamas Sandor, și primarul municipiului Sfântu Gheorghe, Antal Arpad.

"Dezbaterea a fost una foarte aprinsă, la aceasta participând membri din Franța, Italia, Finlanda, Portugalia și Republica Moldova (…) Chiar dacă prezența unui grup de aproximativ 20 de persoane de naționalitate maghiară, condus de șefa delegației Ungariei la CPLRE, a creat presiune asupra membrilor Comisiei, președinta delegației naționale a României, dna Ludmila Sfîrloagă, a reușit, prin intervenția sa argumentată și hotărâtă, să obțină respingerea atât a arbitrajului cerut de reprezentanții „Ținutului secuiesc” cât și a posibilității ca acest Congres să trimită o misiune de monitorizare în România. Acest demers a avut sprijinul celorlalți membri ai delegației României", se menționează într-un comunicat de presă remis Agerpres.

Consiliul Național Secuiesc a cerut anul trecut celor 153 de consilii locale din cele trei județe să adopte o lege prin care să solicite crearea regiunii "Ținutul Secuiesc", care să fie autonomă, iar această hotărâre să fie înaintată Guvernului și Parlamentului României, forurilor europene și internaționale.

Citeşte mai multe despre:   tinut secuiesc,   consiliul europei,   a respins
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (45):
  • 1. De Calita George | 17 Feb 2017 08:01

    Luati exemplul lui Putin,in Rusia minoritatile vorbesc limba rusa si respecta statulin care traiesc.

  • 2. De NICK | 16 Feb 2017 09:57

    DACA VOI VRETI BASARABIA,UNGURII DC SA NU IA ARDEALUL./

  • 3. De Silviu | 15 Feb 2017 22:07

    Chiar nu stiu ce cauta in mijlocul tarii si cum 500 de secui cer autonomia a 3 judete asta inseamna razboi civil

  • 4. De luminita | 15 Feb 2017 20:38

    Noi avem o constitutie în tara noastra.O încalcă cine vrea?Guvernul nu poate lua masuri pentru cei ce incalca aceste legi?Sa votăm toți românii pentru aceste propriu zise autonomii.Constituția tv respectată.

  • 5. De Ramona | 14 Feb 2017 18:48

    Sa se mute cu totii in Ungaria!!!!! Ce cauta sa stea in Romania??? Cei care nu se simt si nu se considera romani, sunt invitati sa plece, si cat mai repede!!!

  • 6. De dan | 14 Feb 2017 15:27

    Daca erau la granita cu Ungaria intelegeam.Dar ei aproape ca sunt in inima Romaniei.Suntem si am fost un neam care am cotropit in toata istoria noastra.De asta am pierdut Moldova si Basarabia.Si acum cu jegurile de politicieni pe care ii avem nu ar fi nici-o supriza sa ne trezim fara cele 3 judete.Sa ne trezim ca ne trebuie pasaport ca sa ne vizitam tara!

  • 7. De Mihai | 14 Feb 2017 11:49

    Unguri sa nu uite ca Romania este pana la Tisa.sper ca nu vrea ca la o suta de ani sa merge in Budapesta neinvitati.

  • 8. De Macacpeunguri | 14 Feb 2016 13:15

    Toate Romancele care se casatoresc cu barbati de origine Maghiare sunt niste curve care corcesc neamul Romanesc!

  • 9. De Valy | 13 Feb 2016 14:50

    Afara cu voi din romania daka nu va convine cum sa ceri autonomie cel mai stupid lucru afara cu voi daka nu va convine va fortam noi!!

  • 10. De dan | 13 Feb 2016 13:02

    Am niste pamant Romanesc pt toti ungurii,le dau pe ochi la toti cu placere !

  • 11. De Nella | 12 Feb 2016 20:04

    Unde a invatat Adriana istoria. Sa-i dam o carte de istorie a romanilor

  • 12. De Halasz Magdalena | 12 Feb 2016 12:46

    Sunt romanca casatorita cu un maghiar.Nicidata nu au existat conflicte intre mine si sotul meu din cauza apartenentei la nationalitatii.Am fostnevoiti sa muncim in strainatate datorita lipsei locului de miunca.Copilul meu lucreaza in strainatate si are un salar foarte bun.Oricum nu-mi ung pe paine faptul ca traiesc in

    Romania.Tara mea este acolo unde pot duce un trai decent.

  • 13. De mihai | 12 Feb 2016 11:02

    Rușine sa va fie ca încercați sa furați o bucata din tara noastră. Mergeți la voi în tara și faceti-va acolo autonomie și impuneti-va acolo regulile. Nu aici! Aici stau romanii. În Ungaria stau ungurii!!

  • 14. De dan | 12 Feb 2016 10:19

    Ce TINUT SECUIESC e pamant ROMANESC

  • 15. De Florian | 12 Feb 2016 03:59

    Băi dragi romîni, unguri si alte nationaliți conlocuitoare, ce nu ințelegeți încă, e ca TOT PĂMÎNTUL aparține Lui Dumnezeu. Și noi să fim mulțumiți ca El ne lasă să trăim pe Pămintul Lui. Salutări.