Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Bine faci, rău primești: Autoritățile le-au deschis dosar penal unor săteni din Iași care și-au asfaltat singuri drumul (VIDEO)

Bine faci, rău primești: Autoritățile le-au deschis dosar penal unor săteni din Iași care și-au asfaltat singuri drumul (VIDEO)

Un articol de: B1 TV | 04 Mar 2016, 14:43
Incredibil, dar adevărat. Câțiva localnici din comuna ieșeană Butea, în frunte cu fostul primar, sunt cercetați acum pentru că au reparat singuri o porțiune de drum de un kilometru. Oamenii erau sătui să se tot plângă că nu pot circula normal pe acel drum județean. În plus, toate solicitările fsotului primar către mai marii județului fuseseră sortite eșecului. Așa că oamenii au pus mâna pe lopeți și au încercat să plombeze gropile din drum. Sătenii s-au oferit benevol să dea o mână de ajutor, sătui și ei să aștepte asfaltarea. Doar că acum s-au trezit cu dosar penal, au fost chiar trimiși în judeacată și riscă o amendă sau chiar 6 luni de pușcărie.

Drumul judeţean 280 J, are patru kilometri şi e singura legătură a comunei Butea cu oraşul Iaşi. Sătui să-şi strice maşinile, sătenii au pus acum 4 ani mâna pe lopeţi şi au reparat singuri o porţiune de un kilometru, fără avizul specialiştilor.

„Am făcut atunci o plângere și i-am rugat să sisteze. Era jumătatea verii și noi încă nu atribuisem contractul de plombe", spune Daniel Minciună, șeful Direcției Județene de Administrare a Drumurilor și Podurilor Iași

„Erau găurile prea mari și se stricau mașinile", afirmă Emil Bălteanu, localnic anchetat.

Ideea plombării îi aparţine lui Costel Năstase, fost primar al localităţii, care a şi suportat costurile, 600 de lei. El le ceruse anterior, autorităţilor judeţene, timp de opt ani să asfalteze drumul.

„În timp ce noi turnăm beton aici, eram în jur de 20, toți cei care treceau pe aici ne întrebau dacă avem nevoie de ajutor", spune Costel Năstase, fost primar pentru B1 TV.

Autoritățile române au deschis un dosar penal pentru localnicii unei comune ieșene care și-au asfaltat singuri drumul
Alături de fostul primar sunt anchetați alţi 6 localnici.

„Au ajuns să aibă dosar penal pe banii lor, de ce?", spune Ioan Bordaș, tatăl unor localnici anchetați.

„De multe ori când ți se întâmplă o nedreptate, cum e și în acest caz, depășești un pic căile legale Întotdeauna este bine să vezi ce este legal și ce nu este legal, să respecți legea.", spune Lavinia Chiburțe, coordonator programe în Centrul de Resurse pentru participare publică.

Sătenii trimiși în judecată zilele trecute riscă de la o amendă penală, până la șase luni de închisoare.

"Porțiunea asta de drum arată așa rău de vreo 12 ani cred că", spune un bărbat.

„Am făcut demersuri, adresă la Consiliul Județean", declara Mihai Mile, viceprimarul comunei Butea.

Un covor asfaltic ar costa 2 milioane de lei, bani pe care Direcția Județeană de Administrare a Drumurilor nu îi are.

Citeşte mai multe despre:   comuna butea,   Iasi,   Costel Nastase,   asfaltat,   drum reparat,   dosar penal
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (13):
  • 1. De TIBI | 09 Martie 2016 02:25

    NICI STALIN NU AR FI FOST CAPABIL DE ATITA OPRESIUNE. FELICITARI ACUM SINTETI PRIMII IN TOPUL CALAILOR. OARE CE URMEAZA?

  • 2. De Mihai Mereuta | 07 Martie 2016 20:07

    Acelasi lucru se intimpla si in alte parti ale tarii. Cei de la conducerea judeteana si primarii comunelor se pling ca nu au suficienti bani si ca drumurile sunt extreme de scump de asfaltat - nu si pentru vilelel lor somptuase de milioane de Euro.
    4 kilometric de sosea au nevoie in Vilcelel, Buzau, sosea perpendicular pe artera Rimnicu Sarat - Braila. Saracii au fost inzepeziti de nenumarate ori, soseaua este numai gropi, ca acum 35 de ani in urma, au venit chiar cu elicopterele sa-i salveze. Oare nu este mai ieftina o sosea sa poata oamenii sa conduca civilizat pe ea. Sper ca mesajul acesta sa ajunga la domnul presedinte in care lumea inca spera schimbari majore in conducerile judetene. La fel in comuna Borcea, Calarasi ( cea mai mare comuna din tara)- nu sunt canalizari, si drumurile sunt chiar periculoase. Va implor oameni buni, haideti sa schimbam aceasta tara in bine si sa eliminam gunoaiele sociale

  • 3. De Bibicul | 05 Martie 2016 16:15

    „Am făcut atunci o plângere și i-am rugat să sisteze. Era jumătatea verii și noi încă nu atribuisem contractul de plombe", spune Daniel Minciună, șeful Direcției Județene de Administrare a Drumurilor și Podurilor Iași
    Ce nume domnule, ce nume! Ca sa vezi, nea Minciuna inca nu cazuse la pace cu spagarii si ii stricasera apele niste tarani!
    De aia mergt cum merg treburile in Romania! Cand unii au initiaitve laudabile pe plan local dar strica ploile li se da la cap in schimb cand se fac autostrazi care pot omori zeci de oameni nimieni nu pateste nimic.

  • 4. De Shrek | 05 Martie 2016 12:24

    Si te mai miri de ce oamenii care sunt capabili nu se baga in politica, pentru ca "Daca vrei sa faci ceva, intri la parnaie"
    asta fiind un nou slogan electoral

  • 5. De ion | 05 Martie 2016 12:02

    Asta e pentru a da o lecțiepentru cei ce au curajul ssă rezolve. Singuri problemele locale,nu maiu ei cum fura dacă fiecare primar ași rezolva problemele urbei.an spania,Italia nu la dat an judecată nimeni peprimar pentru aaceluiași lucruri,mafiei din conduceri nu le c9nvine astfel de acțiuni.Grevă dați jos toți prefect procurori judecători toți care au legătură cu acest dosar.Atenție nu votați an viitor numele acestor oameni

  • 6. De vasile | 05 Martie 2016 11:48

    Câtă nesimțire din partea celor ce ar trebui șa rezolve aceste probleme și știți de ce?¿??!!!fiindcă nu Lia esit nimic nici o hoție ,an felul asta ,nu au trimis firmele lor să scoată milioane

  • 7. De KILIMANJARO | 05 Martie 2016 10:07

    Comunistii imputiti de la statul PSD asteptau spaga.
    N-au primit, si vazand ca nu vor primi nici in viitor, li s-a urcat tarâtza-n creieras si au dat in judecata oamenii ce n-au mai vrut sa-si rupa masinile pe drumul postcomunist.

    Te miri ca pleaca omul normal din tzara in haita, stoluri, si gramada!

    Praf a facut ponta aceasta tzara in 4 ani, s-a reinstaurat spaga si hotia, vai de capul tau, Romanie!

  • 8. De Gica Kontras | 04 Martie 2016 23:35

    Pai se poate, daca toti s-ar apuca sa faca drumuri si autostrazi, pai cum s-ar mai da spagi grase, domne? La puscarie cu daldastia care suptmineaza statu si spagarii de partid si de stat(degeaba). Pai atunci sa ne apucam cu totii sa ne reparam drumurile si nu mai platim nici impozite,nici rovineta, ii dam dreaqu pa parlamentari si ministri si revenim la obstea sateasca, juzi si cneji, si alegem voievod pe Vlat Tepes si gata!

  • 9. De si Becali | 04 Martie 2016 21:32

    Si Gigi Becali a fost amendat acum cativa ani, dupa ce a reparat si amenajat trotuarul din fata palatului sau. Mai mult, a afost obligat sa scoata dalele puse acolo din banii lui si sa le arunce. In tara asta, mai bine nu faci nimic.

  • 10. De asta | 04 Martie 2016 21:28

    Asta-i Romania! Bravos, natiune! Taranii sa fie obligati sa scoata asfaltul pus de ei si apoi sa maia stepte vreo 88 de ani pana cand cineva "de la judet" le aproba asfalt pe drum!

  • 11. De flori | 04 Martie 2016 20:17

    Au dosare penale ca au asfaltat ei in locul mafiotilor abonati la contracte cu statul si devize supradimensionate... Le-a stricat combinatia borfasilor...

  • 12. De ungureanu rodica | 04 Martie 2016 20:06

    Guvernul ar trebui sa sea o ordonanta de urgenta in favoarea celor care contribuie la amenajarea urbei si in niciun caz sa-i bage la inchisoare,ca ei au pus asfalt nu au luat ca cei de la autostrazile fantoma.

  • 13. De ungureanu rodica | 04 Martie 2016 20:01

    Si eu am mers pe jalnicul drum.acesti sateni ar trebui despagubiti nu intentat dosar penal.penali sunt cei de la. cnadr.,daca nu le convine sa-si Ia drumul si sa-l mute in arata satului si asta numai daca certifica ca so sunt primii care au tacit avem drum si nu stefan-cel-mare.niste ticalosi.