Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Descoperire colosală făcută de arheologii maghiari: Dacii locuiau teritorii mult mai vaste decât actualul spațiu al României

Descoperire colosală făcută de arheologii maghiari: Dacii locuiau teritorii mult mai vaste decât actualul spațiu al României

Un articol de: |
Foto: ruslanvascan.com Eveniment

Pe șantierul unui drum de centură al localității maghiare Nyíregyháza s-a făcut pe 19 martie o descoperire arheologică foarte importantă.

Chiar și pentru istoricii maghiari a fost o constatare interesantă faptul că dacii locuiau teritorii mult mai mari decât actualul spațiu al României.

Citește și: Radu Banciu, după ce a fost reclamat la CNCD: Benko Erika, ajunsă în Parlament, nu știe să scrie românește! Maghiarii ne atacă și tot ei ne trimit să ne judece maghiarii. Nu există nicio minoritate cu atâtea drepturi și asemenea tupeu! (VIDEO)JURNALIST AGRESAT în timp ce îşi făcea meseria! Bărbatul, lovit de paznicii unui mall care încercau să ascundă un accident (VIDEO)Unde va fi următorul atac terorist? Este ,,inevitabil'', anunță un înalt oficial

Se pare că pe întrega perioadă a săpăturilor s-au descoperit ruinele unei locuințe.

Specialiștii muzeului Josa Andras au precizat că este vorba despre o așezare dacică care provine din perioada secolului al-III-lea, potrivit agenției de presă MTI.

În urma descoperirii amintite, totul duce cu gândul că avem de a face cu o așezare a dacilor liberi din exteriorul primei provincii Dacia romană dată fiind perioada probabilă a provenienței artefactelor descoperite.

Citește și: S-a decis: Ce se va întâmpla cu Spitalul FloreascaO întâlnire Ponta - Plahotniuc la Viena ar fi fost monitorizată de serviciile secrete în martie anul trecut (FOTO)Natura DEZLĂNȚUITĂ! Vântul puternic a înfipt un scaun în peretele unei clădiri (FOTO)

Este cunoscut faptul că teritoriile triburilor daco-gețior țineau până cel puțin la Tisa în perioada ocupației romane asupra zonei centrale a fostului regat al lui Decebal.

Citeşte mai multe despre:   daci,   descoperire
Recomandă stirea:
email
 
 
+ adauga comentariu COMENTARII (8):
  • 1. De Loredana | 30 Mai 2016 20:30

    De fapt subiectul real este urmatorul : urmeaza ca ungurii se revendice ca urmasi ai dacilor !

  • 2. De florea | 28 Mai 2016 20:07

    No,no ma drajilor da mai usor ca dară n-o dati ursu-n ograda....

  • 3. De George | 25 Mai 2016 23:05

    Ungurule,n-ai alta treaba? Românii sunt urmașii dacilor. Ungurii sunt urmașii stepelor mongoloide. Fugi în Ungaria, nu mai consuma aerul romanesc.

  • 4. De ilidia | 25 Mai 2016 22:42

    Mare-i gradina lui D-zeu si multi prosti au sarit gardul asemenea individului care se crede "colosal"...

  • 5. De hahahaha | 25 Mai 2016 22:16

    @ colosal.. taia-ti venele. Mai are rost sa te intreb daca esti maghiar? Auzi bai geniule, oricat v-ar placea istoria nu se schimba. Asa cum nu-ti poti alege parintii si stramasosii tot asa n-o poti schimba. Dovezile sunt incontestabile si nu ma refer la ceste mici descoperiri ci la altele mai importante precum analzia limbii romane si clara ei provenienta din latina si limba dacica. Cand o sa intelegeti toate acestea atunci o sa fiti demni de numele vostru. Pana atunci puteti incerca sa incercati sa va mintiti singuri, dar in creierul vostru si inima voastra stiti bine ca va amagiti. N-am nimic cu maghiarii si ungurii dar cand vad cat de mult va strofocati sa ne rescrieti istoria ma umfla rasul. e ca si cum am incerca noi sa va negam originile hune si sa va facem urmasii mayasilor.

  • 6. De punct si de la capăt | 25 Mai 2016 20:34

    Informare prin dezinformare: 1. descoperirea a fost făcută pe 19 martie 2015 ( deci nu recent) 2. se specifică clar în articol, da, sunt rămăşiţe dacice ai celor care au fugit de genocidul făcut la adresa dacilor ( de către cine nu specifică articolul) pe teritoriul respectiv - locuit de sarmaţi pe vremea respectivă. 3. probabil că ştirea a apărut după un an ori e la comandă. Atenţie, unii mai citesc.

  • 7. De RB2015 | 25 Mai 2016 15:47

    Sebok-ul dixit, doar esti cel mai mare are istoric si arheolog de la amiralul cu flota in lighean?

    Cand faci asemenea afirmatii transante ar trebui sa aduci si niste dovezi, descoperirii arheologice, arhivistice, etc. Luminiaeza si poporul valah! Stiam ca noi romanii nu avem nici o legatura cu romanii, acu' nu avem nici cu daci. dupa istroicii din Miscarea celor 6666664 de comitate din Altai pana la Geneva. ?!! Sau asta scria in Carticica Leventelui Molnar si asa si este, nu? Ca doar acolo scria negru pe alb si dvedit stiitific ca Adam si Eva vorbeau ungureste in rai. Nu esti decat unul din sovinii patologici maghiari. Probail ca au uitat sa-ti dea medicamentele astazi.

  • 8. De colosal.. | 25 Mai 2016 10:55

    Descoperirea respectiva nicidecum nu este colosala, este doar o descoperire banala despre cateva obiecte lasate in urma de cativa refugiati daci care fugeau din fata razboiului. Nu se specifica nicaieri ca dacii ar fi trait in acele locuri. Erau doar niste fugari. In zona respectiva in acele vremuri traiau sarmatienii. Nu inteleg pana la urma ce treaba au vlahii (romanii de azi) cu dacii?? Sunt doua popoare diferite, dacii nu sunt romani iar romanii n-au fost niciodata urmasii dacilor. Punct.