Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Ponta, după zborul la bordul unui F-16: Sper să mă simt și mai în siguranță când vor învăța români să piloteze aceste avioane

Ponta, după zborul la bordul unui F-16: Sper să mă simt și mai în siguranță când vor învăța români să piloteze aceste avioane

Un articol de: B1.ro | 17 Apr 2014, 13:22
Premierul Ponta a declarat, joi, după ce a aterizat la Baza 71 Aeriană din Câmpia Turzii la finalul unui zbor la bordul unui avion F-16, că așteaptă momentul în care piloții români vor putea să se afle în spatele acestor aparate de zbor.

”Voiam să vă spun că sunteți bineveniți în România, că avem încredere și apreciem parteneriatul nostru. Astăzi realemente mă simt încă o dată mândru că România este un partener respectat al SUA”, și-a început premierul discursul.

Acesta a decis să continue să vorbească în limba engleză, apreciind că se poate face înțeles sub această formă.

”Am venit aici pentru a vorbi despre beneficiile acestor exerciții militare și pentru a vorbi despre parteneriatul nostru, în vremuri bune, precum și în vremuri dificile. Precum este situația din Ucraina, dar România este gata să intervină în calitate de aliat special al SUA. Toate exercițiile militare pe care le facem împreună ar trebui făcute sub acoperirea NATO și a SUA, pentru a demonstra că suntem parteneri serioși și de încredere. Am venit să văd capacitatea avioanelor F-16 în calitate de cumpărător. Sunt profund impresionat de aceste aparate, dar sunt și mai impresionat de piloți. O să îmi amintesc întotdeauna conversația pe care am avut-o cu pilotul în zbor. Sper ca din 2017 să mă simt și mai în siguranță atunci când piloții români vor fi instruiți să piloteze aceste avioane F-16”, a mai spus Victor Ponta.

Acesta a fost copilot într-un zbor la bordul unui F-16, în ultima zi a exercițiului româno-american Dacian Viper 2014.

Ponta așteaptă momentul în care avioanele F 16 vor fi pilotate de români

Citeşte mai multe despre:   Victor Ponta,   F-16,   SUA,   parteneriat,   zbor,   copilot
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (17):
  • 1. De x-ray | 18 Aprilie 2014 08:18

    Nu-i "copilot", îi "copil-hoţ"!

  • 2. De filmul MISIUNE IMPOSIBILĂ UNU DOI ŞI TREI | 18 Aprilie 2014 01:54

    PILOTUL DIN TOP GUN,SAU TOP 300,MAI EXISTĂ CU TOATĂ CRIZA ASTA ÎN EDIŢIE AURITĂ,SAU AIURITĂ.RĂMĂNE DOAR CEA CE E UN STAR HOLLYWOODIANI,BUN DE VOTAT,NU DE BOLYWOOD SAU HOLYWOOD,CI DE ROMĂNUL CE MAI CREDE ÎN ZĂMBETUL LARG,AŞA CA AL BUNICUŢEI CE A CRESCUT LA SĂN UN LUP,DE MARE,MARE MORALIST,PD,PDL,PMP,IST.VOTAŢI ZĂMBETUL NU ZBORUL DOAR CU CAPUL ÎN NORI.ÎN LOC DE MANŞĂ O ŞTAMPILĂ PE SCAUNUL 0-0 ,EJECTABIL,ÎN TĂRII.FIREŞTE VAJNICUL LUP DE MARE EVITĂ LOOPINGUL ŞI IMELMANUL DAR NU DISPREŢUIEŞTE SCAUNUL,SIMPLU NU EJECTABIL,CĂND SE PROPULSEAZĂ ÎN NORI BĂND LA TĂRII,ADĂOGITE CU PATRU CUBURI DE GHEAŢĂ.HAI NOROC ŞI LA MAI MARE TIMONA O TOT LEGENI CA PE BUSOLĂ.

  • 3. De H2SO4 | 17 Aprilie 2014 21:45

    La BALOTESTI era mai bine !

  • 4. De H2SO4. EU CRED. CA. TREBUIA SA-I DEA. DOAR. SACUL DE. PARASUTA. , IAR. LA. 5000 m. SA-L. CATAPULTEZE. ! | 17 Aprilie 2014 21:43

    .

  • 5. De as | 17 Aprilie 2014 21:39

    Eu cind l-am vazut pe Poanta in carlinga lui F16 am crezut ca SUA ne va sprijini "si cu fapte" in lupta anti-Coruptie si va ateriza cu El l-a Guantanamo!

  • 6. De ALUPITEGUS=PONTA | 17 Aprilie 2014 18:27

    BAHHHHHHHHHHHHH zeamPULIIIIIIIIIIIII , TE-AI LAUDAT CA I-MI DAI PENSIEA INAINTE DE SARBATORI ,,, GATIII MATI DE BANDIT MINCINOS ,,,, MACATI-AR CANCERU GATU ,, MINCINOSULEEEEEEEEEEEEEEE...

  • 7. De gingis | 17 Aprilie 2014 17:55

    De ce nu l-au lipit de vreun mig; scapam de idiot. Sau altfel, puteau si anericanii sa sacrifice un f16 - totul e sa scapam de copy paste asta cu mutra de mickey mouse psihotic

  • 8. De mandragora | 17 Aprilie 2014 17:20

    Copil-ot handicapat care crede ca poate face orice chiar si sa conduca un avion F16!... numai ca diploma de pilot nu se poate lua cu japca...asa cum a facut cu lucrarea de doctorat..,..macar Basescu a urcat pe o nava militara...unde se pricepe..

  • 9. De martina | 17 Aprilie 2014 17:15

    pacat ca nu a cazut avionul...ar fiscapat tara de o pacoste...

  • 10. De ala-micu | 17 Aprilie 2014 15:51

    Se zice ca pilotul a cerut schimbarea scaunului pe care a stat mongoloidu pentru ca mitimanu s-a scapat pe el.

  • 11. De PILOTA PILOTULUI | 17 Aprilie 2014 15:22

    NU UITAŢI TRAIAN BĂSESCU L-A REFUZAT PE JOHANNIS ACCEPTĂNDU-L PE VIC VIO PONTA.TRAIAN L-A ŞI VRUT PROBABIL PT FUNCŢIA DE PRIM-MINISTRU.AŞA CĂ BĂSEILOR CIOCU MIC,NOI POPORUL SUNTEM LA GUVERNARE.AVEM CA URMARE O MISIUNE IMPOSIBILĂ CU ACTORUL ŞI PILOTUL TOM CRIZE MOTANUL.SĂ NU CARE CUMVA SĂ EXCORTEZE AVIONUL PREŞEDENŢIAL.

  • 12. De IO Rebelul | 17 Aprilie 2014 15:17

    ERA BINE DACĂ CLOWNUL CU APUCĂTURI DE DICTATOR DEGHIZAT ÎN PREMIER AR FI ZBURAT CU UN F16 AFARĂ DIN FUNCTIE... FIINDCĂ MAI ȘTIU EU UN DICTATOR CARE A ZBURAT CU UN ELICOPTER ȘI DUS A FOST... IAR ĂLA AVEA ȘI O CALITATE PE CARE ĂSTA NU O ARE... ERA PATRIOT.

  • 13. De nik | 17 Aprilie 2014 14:29

    a zburat copylotul dar nu a functinat antiaeriana ca acum eram scapati. pana la urma in ce calitate a zburat?si de ce?

  • 14. De Mick P | 17 Aprilie 2014 14:15

    Bai nea pilotu' american, nu puteai sa-l catapultezi naibii fara parasuta sau cu parasuta de nevasta-sa( 2 dintr-o lovitura),ce favoare imenensa faceai Rominecei noastre schinjuita de ani buni de banda asta de infractori fara nici un Dumnezeu...