Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Proteste violente la Pungești: Mai multe persoane, ridicate de jandarmi. Chevron suspendă activitățile

Proteste violente la Pungești: Mai multe persoane, ridicate de jandarmi. Chevron suspendă activitățile

Un articol de: B1.ro | 07 Dec 2013, 12:43
UPDATE 13.45: Chevron România anunță că va suspenda activitățile de explorare din Siliștea, comuna Pungești, dupa protestele de sâmbătă.

„Prioritatea noastra este sa desfasuram aceste activitati intr-un mod responsabil fata de mediul inconjurator, in conformitate cu aprobarile pe baza carora operam si in siguranta, insa acest lucru nu a fost posibil astazi. Respectam dreptul oamenilor de a-si exprima opiniile, insa credem ca acesta trebuie exercitat in limitele legii", au transmis reprezentanții Chevron, potrivit HotNews.


UPDATE 13.25
: Câţiva dintre protestatarii de la Pungeşti au fost ridicaţi, la ora transmiterii acestei ştiri, şi duşi în maşinile Jandarmeriei pentru a da declaraţii. După ce unii dintre protestatari au fost ridicaţi şi duşi în maşinile Jandarmeriei pentru a da declaraţii asupra celor întâmplate, alţi manifestanţi s-au întins pe jos, pe şosea, pentru a nu permite maşinilor respective să treacă.

Protestatarii care s-au întins pe şosea au fost luaţi pe sus de către jadarmi şi duşi pe marginea şoselei.


Circa 400 de persoane protestează, sâmbătă, pe marginea drumului Vaslui-Gârceni, faţă de intenţia Chevron de a amplasa în zonă prima sondă de explorare a gazelor de şist din judeţul Vaslui.

Protestatarii s-au adunat pe terenul proprietate privată al unei persoane fizice din comuna Pungeşti, vizavi de suprafaţa de teren luată în ccesiune de către Chevron, transmite Mediafax.

Manifestanţii au scandat lozinci împotriva companiei petroliere, a Jandarmeriei şi a Guvernului. La un moment dat, protestatarii au trecut drumul judeţean şi au ajuns în poarta suprafeţei îngrădite deţinute de către Chevron, o parte dintre ei intrând pe terenul companiei petroliere şi aruncând cu pietre în camioanele frmei angajate de către Chevron.

Oamenii au început să tragă de gardurile împrejumuitoare reuşind să le dărâme aproape în totalitate. Firma de pază intervine în zonă, manifestanţii fiind scoşi de pe proprietatea Chevron. În zonă sunt aproximativ o sută de jandarmi şi poliţişti.

Proteste violente la Pungești, față de activitățile companiei Chevron


 



 

Citeşte mai multe despre:   pungesti,   proteste,   chevron
Recomandă stirea:
email
Closer to the MOON - un film de Nae Caranfil
+ adauga comentariu COMENTARII (59):
  • 1. De usl | 08 Decembrie 2013 10:37

    un prost , un hot , un prost , un hot , Pappa Antonio Bogdan .....

  • 2. De da da | 08 Decembrie 2013 10:35

    a reinviat SECURITATEA !!!!

  • 3. De +++ | 07 Decembrie 2013 22:58

    @mişulică,da' nu te duci tu cu totul în rusia şi azi şi mâine.Să-l ia dracu de guvern ponta,dar asta nu înseamnă că pentru tine sau alţi "protestatari" calea nu-i deschisă spre orizonturi materne.

  • 4. De lucifer | 07 Decembrie 2013 22:14

    putin la cioc la toata janarmeria..nist rahti infeci.

  • 5. De bibi | 07 Decembrie 2013 21:08

    un roman prost si insistent.Stie cum se numesc cei care au o ideie fixa? El asta are, cu asta defileaza!

  • 6. De misu | 07 Decembrie 2013 19:38

    B1 sa va fie rusine! Nu credeam ca o sa ajung eu sa ma informez de la Russia Today, cand bunicul si tatal meu ascultau Europa Libera in timpul comunistilor. Doar pentru ca voi si celelalte televiziuni nu va faceti datoria de a informa cetatenii. Presa este cainele de paza al democratiei, voi sunteti cateii lui Ponta!

  • 7. De ioan nistor | 07 Decembrie 2013 18:50

    ce superficiali sunteti sugacilor, cine se mai uita la voi.
    pe internet sunt stirile adevarate

  • 8. De S Pasa | 07 Decembrie 2013 18:30

    Asa Ponta ! Fii ymbecyl in continuare si insista cu Pungestiul ! O sa ajungi sa nu mai faci un pas in toata tara fara sa fii huiduit .

  • 9. De Adi | 07 Decembrie 2013 18:22

    Ponta: Terenul este proprietate privata si e normal ca cei de-acolo sa faca ce doresc cu el... Da-i in pooola mea pe romani.. ne-am luat banul, puteti pune si o nucleara acolo...Marele sustinator al romanilor... Viorel Victor Ponta... sa-l votati da?

  • 10. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 17:58

    AU SI IESIT NEO SECURISTI DE LA DEZINFORMARE,DIRECTIA MANIPULARE, SA-I INTOXICE PE ROMANI CU VENINUL LOR .RUSINE PRESEI SE VEDE ACUMA CIT DE LIBERA, LA APORTUL ADUS REGIMULUI. PTR CEI 24 DE ANI DE DICTATURA CU FATA UMANA.

  • 11. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 17:52

    SECURISTULE , CUMPANASU? TACI DIN GURA, NESIMTITULE. A-TI IESIT VOI SOBOLANI ROSI SA INTOXICATI. CARE DREPTATE, CARE JUSTITIE. CARE O FACETI VOI REGIMUL DE MARINETE FANARIOT.

  • 12. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 17:50

    NU MAI INTOXICATI CU TOV. ALEXANDRU CUMPANASU, SE VEDE DUPA FATA CA ESTE NEO-SECURIST ! VREA SA IASA TOTI ROMANI?

  • 13. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 16:47

    REGIMUL DE MARIONETE CARE FAC LEGEA LOR ,PRIN ORDONANTE DE URGENTA SI-O APLICA, MAJORITATI, CARE NU VOR SA-O RESPECTE CU BITA PE SPATE. CE SE NASTE DIN PISICA SOARECI MANINCA. CE POTI SA TE ASTEPTI DE LA TRADATORI, TERORISTI ,UCIGATI, TILHARI NATIUNI. ASTIA SUNT URMASI CELOR CARE-AU TRAS NE-AU OMORIT TERTIONARI , TERORISTIFOSTULUI ACTUALULUI REGIM.

  • 14. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 16:31

    GUVERNUL PONTA SI GASCA DE TRADATORI CARE NE-AU VINDUT TARA TROYCAI. AU SEMNAT DISTRUGEREA ROMANIEI. SI AU UMFLAT MILIARDELE PE CARE SI LE IMPART INTRE EI GASTILE DE SACALI ALE REGIMULUI. CE NE-AU ADUS MULTI NATIONALELE, SCUMPIRI DE COMBUSTIBILI, ENERGIE, SI DATORI EXTEREN DE 130 MILIARDE. SI-UN GENOCID MASCAT, EXECUTAT DE TRADATORI REGIMULUI.

  • 15. De @ un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 16:28

    protesteaza si anti sonde de gaz si de petrol