Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Proteste violente la Pungești: Mai multe persoane, ridicate de jandarmi. Chevron suspendă activitățile

Proteste violente la Pungești: Mai multe persoane, ridicate de jandarmi. Chevron suspendă activitățile

Un articol de: B1.ro | 07 Dec 2013, 12:43
UPDATE 13.45: Chevron România anunță că va suspenda activitățile de explorare din Siliștea, comuna Pungești, dupa protestele de sâmbătă.

„Prioritatea noastra este sa desfasuram aceste activitati intr-un mod responsabil fata de mediul inconjurator, in conformitate cu aprobarile pe baza carora operam si in siguranta, insa acest lucru nu a fost posibil astazi. Respectam dreptul oamenilor de a-si exprima opiniile, insa credem ca acesta trebuie exercitat in limitele legii", au transmis reprezentanții Chevron, potrivit HotNews.


UPDATE 13.25
: Câţiva dintre protestatarii de la Pungeşti au fost ridicaţi, la ora transmiterii acestei ştiri, şi duşi în maşinile Jandarmeriei pentru a da declaraţii. După ce unii dintre protestatari au fost ridicaţi şi duşi în maşinile Jandarmeriei pentru a da declaraţii asupra celor întâmplate, alţi manifestanţi s-au întins pe jos, pe şosea, pentru a nu permite maşinilor respective să treacă.

Protestatarii care s-au întins pe şosea au fost luaţi pe sus de către jadarmi şi duşi pe marginea şoselei.


Circa 400 de persoane protestează, sâmbătă, pe marginea drumului Vaslui-Gârceni, faţă de intenţia Chevron de a amplasa în zonă prima sondă de explorare a gazelor de şist din judeţul Vaslui.

Protestatarii s-au adunat pe terenul proprietate privată al unei persoane fizice din comuna Pungeşti, vizavi de suprafaţa de teren luată în ccesiune de către Chevron, transmite Mediafax.

Manifestanţii au scandat lozinci împotriva companiei petroliere, a Jandarmeriei şi a Guvernului. La un moment dat, protestatarii au trecut drumul judeţean şi au ajuns în poarta suprafeţei îngrădite deţinute de către Chevron, o parte dintre ei intrând pe terenul companiei petroliere şi aruncând cu pietre în camioanele frmei angajate de către Chevron.

Oamenii au început să tragă de gardurile împrejumuitoare reuşind să le dărâme aproape în totalitate. Firma de pază intervine în zonă, manifestanţii fiind scoşi de pe proprietatea Chevron. În zonă sunt aproximativ o sută de jandarmi şi poliţişti.

Proteste violente la Pungești, față de activitățile companiei Chevron


 



 

Citeşte mai multe despre:   pungesti,   proteste,   chevron
Recomandă stirea:
email
Closer to the MOON - un film de Nae Caranfil
+ adauga comentariu COMENTARII (76):
  • 1. De Moldoveanul | 08 Decembrie 2013 11:56

    Saracul bogdan se umfla muschii pe creierul lui in curand i se va bloca.Primarul bre bogdae a cumparat exact iste 2 ha in zona si au fos apoi concesionate firmei chevron.Satenii sunt legati de glie pe un pamant din tata in fiu nu ciraci ca tine si dupa cate au patit cei din judetul Galati nu vor sa fie si la ei la fel.Eu sa fiu in locul lor as pune conditii de 50% si bucuros as vinde gazul amestecat si cu ceva besini moldovinesti gaozarilor din bucuresti da chiar si tie la nivel de piata iar eu doldora de bani voi calatori in tarile calde in timp ce tu la tilivizor te vei stramba de ras la gainariile lui badea.

  • 2. De Copy | 08 Decembrie 2013 11:35

    Miercuri, o parte din locuitorii comunei Pungeşti au depus la Prefectura Vaslui documente pentru organizarea unui referendum privind demiterea primarului Mircea Vlasă, pe motiv că acesta a concesionat firmei Chevron terenul unde ar urma să înceapă explorarea gazelor de şist, în timp ce joi peste 150 de persoane din localitate au protestat în Piaţa Civică din Vaslui, cerând demisia prefectului judeţului, Radu Renga, care a atacat în instanţă hotărârea de Consiliu Local prin care localnicii din Pungeşti intenţionau să facă referendum pe tema explorării şi exploatării gazelor de şist

  • 3. De usl | 08 Decembrie 2013 10:37

    un prost , un hot , un prost , un hot , Pappa Antonio Bogdan .....

  • 4. De da da | 08 Decembrie 2013 10:35

    a reinviat SECURITATEA !!!!

  • 5. De +++ | 07 Decembrie 2013 22:58

    @mişulică,da' nu te duci tu cu totul în rusia şi azi şi mâine.Să-l ia dracu de guvern ponta,dar asta nu înseamnă că pentru tine sau alţi "protestatari" calea nu-i deschisă spre orizonturi materne.

  • 6. De lucifer | 07 Decembrie 2013 22:14

    putin la cioc la toata janarmeria..nist rahti infeci.

  • 7. De Magda- Sibiu-Schengen | 07 Decembrie 2013 21:22

    Pacat si rusine daca se calca in picioare vointa si mindria cetatenilor , numai pentru cistig material !
    Oamenii, mediul inconjurator trebuie protejate, la fel si dorinta acestor cetateni ai Romaniei din Pungesti ,
    aceasta situatie se poate curind generaliza in toata tara !
    Trebuie sa fim prevazatori pentru viitorul copiilor de azi din Romania !

  • 8. De bibi | 07 Decembrie 2013 21:15

    Bai Patriche din Galati vezi vin jandarmi si din Franta,Africa de Sud,Germania si se pare ca si Australia trmite cateva mii!Mai panarama parca ai fi comentator la TVR1 in timpul revolutiei ,cand unitatile de tancuri se indreptau di Galati si Braila spre capitala! Dar nu au ajuns niciodata din cauza ca nici nu au plecat mai panicard cretin!!

  • 9. De bibi | 07 Decembrie 2013 21:08

    un roman prost si insistent.Stie cum se numesc cei care au o ideie fixa? El asta are, cu asta defileaza!

  • 10. De misu | 07 Decembrie 2013 19:38

    B1 sa va fie rusine! Nu credeam ca o sa ajung eu sa ma informez de la Russia Today, cand bunicul si tatal meu ascultau Europa Libera in timpul comunistilor. Doar pentru ca voi si celelalte televiziuni nu va faceti datoria de a informa cetatenii. Presa este cainele de paza al democratiei, voi sunteti cateii lui Ponta!

  • 11. De ioan nistor | 07 Decembrie 2013 18:50

    ce superficiali sunteti sugacilor, cine se mai uita la voi.
    pe internet sunt stirile adevarate

  • 12. De S Pasa | 07 Decembrie 2013 18:30

    Asa Ponta ! Fii ymbecyl in continuare si insista cu Pungestiul ! O sa ajungi sa nu mai faci un pas in toata tara fara sa fii huiduit .

  • 13. De Adi | 07 Decembrie 2013 18:22

    Ponta: Terenul este proprietate privata si e normal ca cei de-acolo sa faca ce doresc cu el... Da-i in pooola mea pe romani.. ne-am luat banul, puteti pune si o nucleara acolo...Marele sustinator al romanilor... Viorel Victor Ponta... sa-l votati da?

  • 14. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 17:58

    AU SI IESIT NEO SECURISTI DE LA DEZINFORMARE,DIRECTIA MANIPULARE, SA-I INTOXICE PE ROMANI CU VENINUL LOR .RUSINE PRESEI SE VEDE ACUMA CIT DE LIBERA, LA APORTUL ADUS REGIMULUI. PTR CEI 24 DE ANI DE DICTATURA CU FATA UMANA.

  • 15. De un roman mai prost | 07 Decembrie 2013 17:52

    SECURISTULE , CUMPANASU? TACI DIN GURA, NESIMTITULE. A-TI IESIT VOI SOBOLANI ROSI SA INTOXICATI. CARE DREPTATE, CARE JUSTITIE. CARE O FACETI VOI REGIMUL DE MARINETE FANARIOT.