Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment Revoltător. Vama Veche va fi transformată în tabără pentru refugiați. 500 de persoane vor fi cazate pe litoralul românesc, dar nici măcar autoritățile din zonă nu sunt de acord

Revoltător. Vama Veche va fi transformată în tabără pentru refugiați. 500 de persoane vor fi cazate pe litoralul românesc, dar nici măcar autoritățile din zonă nu sunt de acord

Un articol de: B1.ro | 16 Mar 2016, 09:38
Foto: bindiribli.ro

Aproximativ 500 de refugiați vor fi cazați într-o fostă unitate militară, pe litoralul românesc, la Vama Veche, 2 mai și Limanu. Potrivit știrilor protv, autoritățile nu au confirmat acest lucru încă, dar lucrările de amenajare sunt în plină desfășurare.

În localitatea Vama Veche, din județul Constanța, la mai puțin 20 de metri de granița cu Bulgaria, mai multe echipe de muncitori lucrează la foc continuu pentru a termina de reabilitat o fostă unitate militară. În acest loc urmează să fie cazați mai mulți cetățeni sirieni, care vor face parte din cota refugiaților pe care România o are.

Garda de Coastă a trimis acum câteva luni o solicitare la toate autoritățile din sudul litoralului, cerând informații despre clădiri care pot fi transformate în centre pentru refugiați.

Garda de Coasta nu a transmis nimic oficial până acum, dar a recunoscut un singur lucru, și anume că se fac lucrări de igienizare a imobilului.

citeste mai departe
Citeşte mai multe despre:   refugiati,   Vama Veche,   tabara,   refugiati,   litoral,   oficiali,   primar,   sudul litoralului,   cladiri,   2 Mai,   Limanu
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (18):
  • 1. De jumbo | 04 Aprilie 2016 16:00

    si asa nu ma omoram cu litoralul ca e scump
    dracu mai calca pe acolo
    o sa ne facem cazemate acasa,o sa stam ca pe front in transee
    vine,pac

  • 2. De George S. | 21 Martie 2016 22:42

    Trebuie intrebata Vranceanu FIREA ce parere are ! Cred ca madam Pandele nu-si va pierde FIREA si va lua masuri .... CRESTINE !

  • 3. De vulpoiul rosu | 20 Martie 2016 06:41

    Sa vina! Nu sint si ei oameni? In anii 90 cind romanii au invadat Germania cu furturi si alte infractiuni, toata lumea se facea ca ploua. Nu mai pot eu de vilele lor di sezonul estival!la citi bani cistiga hotelierii si comerciantii, am vazut ce bine o duc localnicii! Tot amariti si marginalizati sint! Sirienii trebuie ajutati!

  • 4. De Alex T. | 19 Martie 2016 23:11

    Nu sariti asa. Fosta unitate militara nu e chiar in vama. E langa granita. E mai pe stilul lor. Tin minte ce frumos trageau seara cu trasoare in epava. Spiritu vamii se intoarce. Luna amara e in Fabrica!

  • 5. De Sandra | 18 Martie 2016 15:06

    Fara suparare...dar de ce sa vina sirienii in mures???? Sa mearga asa in Bucuresti!...si asa Muresul are problemele sale! Nu mai vrem inca o problema

  • 6. De papa II | 17 Martie 2016 16:21

    Pun gaz pe foc. Suntem culturi diferite si ii trimit fix la nudisti.

  • 7. De Cosmin | 17 Martie 2016 14:15

    Așa ceva este inacceptabil,locul celei mai frumoase distracții sa fie transformat in tabără pentru refugiați? Sa va fie rușine... Nu cred ca dacă in țara noastră s-ar întâmpla războaie vreun român s-ar refugia in Siria. Huă

  • 8. De Ramamama | 17 Martie 2016 12:53

    BINE CA SCAPAM DE SIDA DE PE PLAJA SI TOTI NESPALATII.

  • 9. De observatoare | 17 Martie 2016 11:33

    Scuza.ma Tristan Tzara, aici nu e vorba de lipsa de omenie ci de realitate. Am vazut cu totii cum se comporta refugiatii, vor sa dea buzna, sunt agresivi, vin intr.o tara straina si deja vor drepturi. Ei au plecat pt ca tara lor este deja oribila cu toata gandirea lor egoista si meschina... Romajia nu se ocupa de cersetorii si vagabonzii strazii, ROMANI, insa din taxele noastre sa ii luam pe unii care nu vin cu ganduri pasnice. Eu inteleg ce zici, ca trebuie sa aratam compasiune fata de acesti oameni care duc o viata grea... dar cum putem pune pe ei mai sus de ai nostri?? Indiferent daca va fi in Vama sau alta parte...trebuie sa ne gandim la binele nostru si a copiilor nostri...

  • 10. De Barabas | 17 Martie 2016 11:30

    Tocmai acolo, unde vara se umbla la nudul gol. Foarte tare, exact ce le place lor. Noaptea mintii! Nu inteleg de ce nu se construiesc taberele astea de refugiati in Harghita, Covasna si Mures. E de notorietate faptul ca sunt judete-simbol privind toleranta poporului roman.

  • 11. De Alex A | 17 Martie 2016 07:36

    Dar pe Valea Jiului sau in oricare dintre 'zonele defavorizate' unde oricum trebuie pompate fonduri si lumea stie sa se gospodareasca cu putin, nu se poate

  • 12. De Abdul | 17 Martie 2016 04:31

    Atentie la capre, sunt mai de pret decat femeile. E rost de capatuiala, zau, cresteti capre sau macar oi.

  • 13. De Halus ana maria | 17 Martie 2016 03:17

    Nu aprobati venirea lor pe teritoriul nostru . NE PUNETI VIATA IN PERICOL. Sunt din satul 2Mai.

  • 14. De lucian | 17 Martie 2016 00:13

    fratilor nu lasati sa vina imigranti ca se intimpla exact ce sa intimplat i fie care tarii