Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Eveniment "Toți tinerii din incinta cu pricina l-au sărbătorit pe însuși Diavolul, au cântat moartea și moarte au găsit”. Preoții, lipsiți de solidaritate față de victimele incendiului din Capitală

"Toți tinerii din incinta cu pricina l-au sărbătorit pe însuși Diavolul, au cântat moartea și moarte au găsit”. Preoții, lipsiți de solidaritate față de victimele incendiului din Capitală

Un articol de: |
Foto: acvila30.ro Eveniment

Trei zile de doliu național în urma tragicului incident de la Clubul Colectiv. Trei zile în care niciun reprezentant al Bisericii Ortodoxe Română nu a aprins o lumânare pentru tinerii care au murit în incendiul de vineri seară.

“Preotul nu vine neinvitat. Nu putem sfinți ceva ce nu există”, a declarat purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române pentru B1 TV. (Detalii AICI)

Deși bat la ușile românilor de câteva ori pe an, cu ocazia sărbătorilor, neinvitați, oamenii Domnului nu s-au putut deplasa, nici chiar în limuzinele de lux pe care le conduc, până la locul tragediei , pentru a face o slujbă în memoria celor care au pierdit în flăcările ăzbucnite de la o artificie.

În acest context, un preot din Prahova s-a hotărât să rupă tăcerea. Acesta susține că Prefericitul Daniel, cel care beneficiază din partea statului de antemergător pentru a nu pierde timp în trafic, le-a interzis preoților să participle în vreun fel la nefericitul eveniment pe motiv că “toți tinerii din incinta cu pricina l-au sărbătorit pe însuși Diavolul, au cântat moartea și moarte au găsit”, scrie onlinereport

În schimb, un alt ieromonah a făcut mai multe precizări, pe pagina sa de Facebook, după tragedia de vineri seară, venind in apararea colegilor de breasla, după ce numeoși români i-au blamat pe preoți pentru că nu i-au văzut cu o lumânare la Clubul Colectiv, acolo unde au murit zeci de tineri.

„Preoții lipsiți de solidaritate” cât de josnic sună și mai ales că este spus doar pentru denigrare și din răutate. Dacă a fost sau nu vreun preot să aprindă o lumânare la acel club nu știe nimeni, preoții mai merg și civili nu numai cu „poalele să le atârne” până pe asfalt, dar cu siguranță sunt destui preoți care azi au slujit Sfânta Liturghie în care au pomenit și aceste suflete nefericite.

Dacă Președintele sau alți politicieni au făcut acest gest nu înseamnă neapărat că sunt solidari in detrimentul preoților, ci doar fac o baie de mulțime asigurându-și alte voturi pentru viitor. Preoții se roagă în taină, aprind lumânări în taină… Iertați-mă, dar mi-e scârbă de atâta răutate„, a fost mesajul postat de ieromonahul Daniel Andrian pe Facebook, scrie dcnews.
 
Numărul persoanelor decedate în urma incendiului din clubul Colectiv a ajuns la 31: În spitalele din Capitală mai sunt internați 136 de tineri, o parte dintre aceștia în stare critică. (Detalii AICI)
 

Citeşte mai multe despre:   club colectiv,   BOR,   preoti,   incendiu
Recomandă stirea:
email
 
 
+ adauga comentariu COMENTARII (71):
  • 1. De dr. a cu l | 10 Noiembrie 2015 00:00

    craciun fericit

  • 2. De Regni | 09 Noiembrie 2015 00:27

    Rusine celor inzorzonati in straie lucioase si stralucitoare si rupti de realitatea populara. Lipsa de intelegere si compasiune pentru fiecare in nevoie nu este in spiritul crestinesc!

  • 3. De claudias | 05 Noiembrie 2015 07:20

    A pretinde ca rockul este cultura si arta, iar ca cei care au murit au fost eroi este prostia cea mai mare pe care mass media a repetat-o in ultimele zile. Nu se poate pune semn de egal intre eroii decedati pe front si cei care au murit in timp ce se distrau...nici egal intre rock si George Enescu...cei care au iesit in strada sunt cei tematori pentru propriile vieti cand vor merge in cluburi la distractie...nu ma impresioneaza o rugaciune zisa o data in viata,ca o turma de oi...sunt convinsa ca nici unul din cei ce critica biserica nu a avut vreodata nevoia sincera de ea...vai de noi...ce se intampla acum nu este o solutie....se lupta haotic,nu se stie ce vinovat sa se mai gaseasca...ne este lene sa muncim pe bani "putini", si asa pleaca tinerii afara,de mirajul banilor...nu pentru ca si-ar iubi tara...cantati imnul si vedeti care va sunt eroii si valorile adevarate. Desteapta-te romane!

  • 4. De A.I. | 04 Noiembrie 2015 21:52

    Preotii vorbesc frumos si isi fac datoria cu cei care stiu sa comunice.Pe cei ce hulesc îi lasă în plata Domnului.

  • 5. De elena | 04 Noiembrie 2015 19:21

    domnule patrihar insusi Isis a primit pe pacatosi si pe carturari si i-a iertat, dar oare cine suntem noi sa judecam niste suflete care s-au stins si care numai Dumnezeu le poate cantari pacatele. Asa spune biblia daca a-ti citit-o.

  • 6. De Sam | 04 Noiembrie 2015 18:13

    De ce nu il lasati pe Dumnezeu sa judece singur, pentru ca are aceasta posibilitate( cand a ars Sodoma si Gomora a picat foc din cer). De ce oamenii bisericii ortodoxe romane se erijeaza in numele lui Dumnezeu, judecand ei in loc sa lase divinitatea sa judece? Voi sunteti diavolii in cazul asta ca nu ati fost alaturi de oamenii aflati in suferinta. Doamne miluoeste-ne pe noi pacatosii!

  • 7. De cris | 04 Noiembrie 2015 15:25

    Sper sa nu veniti pe la usile noastre neinvitati la cersit, PREAstimati popi!

  • 8. De Iulia | 04 Noiembrie 2015 10:02

    Sunt ferm convinsa ca exista si preoti care au ales aceasta meserie din vocatie si din dorinta de a face bine, dar din nefericire, ei sunt o minoritate si se pierd in multimea de preoti ignoranti si profitori. Asta dovedeste oricum inca o data ca religia nu face altceva decat sa incurajeze sentimente si comportamente negative ale oamenilor unii fata de altii. Religia ca si institutie trebuie sa dispara daca dorim vreodata sa progresam ca rasa.

  • 9. De Melinda | 04 Noiembrie 2015 00:00

    Eu nu am nici o problemă cu faptul că nici un preot nu s-a arătat la față locului să aprindă o lumânare, dar am o foarte problemă cu faptul că avem atâtea biserici în țară dar nu avem destule spitale sau școli .... Oamenii mor, analfabetismul crește ... Iar ca unii să creadă că cine ascultă muzică rock sau heavy metal este neapărat Satanist .... Incredibil ... Mai bine ascultau ceva jeg de hip hop cu înjurături sau manele, căci probabil atunci săracii tineri ar fi fost considerați credincioși ... Ce lume incultă!!!

  • 10. De un roman mai prost | 03 Noiembrie 2015 22:26

    Asta cu Stichia in frunte, al altor organizati de-a Puteri, alti fanrioti-mafioti de-ai neamului. Numai arginti viseaza, calauzitori biserici.

  • 11. De iosif | 03 Noiembrie 2015 21:20

    Ce trebuia să facă preotul acolo... să aprindă lumânări ca să apăra la tv? Poate nu știți ca rugăciuni se fac și la biserici și nu numai în față camerelor de filmat. Știu ca pentru voi ceiANTI nu contează dar eu sunt sigur ca în toate bisericile oamenii au înălțat rugăciuni pentru cei suferinzi

  • 12. De cata | 03 Noiembrie 2015 20:28

    De ce atata cearta .e greu de inteles suntem poporul cu nepotisme si spaga.SI cu preoti SI primari. ministri .clanuri .mafie SI minoritati care seaca bugetul nostru din munca noastra.tot la fel o Sa fie.omeni buni Romania e doar pe hartie .pacat de acei oameni care au in murit chinuri.speram Sa faca dreptate SI pt ei.

  • 13. De andre | 03 Noiembrie 2015 20:01

    Jet. Nu vii neinvitat. Dar cand bateti cu crucea in usa locatarilor ca disperatii de sarbatori??? Preotii catolici macar vin cu invitatie ... Nu ca voi . jet

  • 14. De gabrel | 03 Noiembrie 2015 19:57

    DaniEL, îmi e scârbă de tine și de tot ceea ce reprezinți!

  • 15. De Marina Marin | 03 Noiembrie 2015 19:23

    Rugati-va pentru ei si rugati-va pentru voi sa va ierte Dumnezeu.