Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Externe Guvernul indian a anunțat că vrea să recunoască romii ca fii ai săi. Lider rom: Vrem cetățenia indiană

Guvernul indian a anunțat că vrea să recunoască romii ca fii ai săi. Lider rom: Vrem cetățenia indiană

Un articol de: B1.ro | 01 Mar 2016, 20:19
Foto: ziaruldeargeș.ro
Moment ce va intra cel mai probabil în istorie după ce Guvernul din India a anunțat că se pregătește pentru recunoașterea comunității romilor din lumea întreagă ca parte a disporei indiene.

Sushma Swaraj, ministrul indian de Externe a precizat că cele aproximativ 20 de milioane de romi care se află în peste 30 de țări sunt parte a diasporei indiene, informează India Times.

„Voi sunteți fiii Indiei, care ați migrat și ați trăit în condiții grele în țări străine, în decursul veacurilor. În ciuda tuturor greutaților, v-ați păstrat identitatea indiană. Marea comunitate de 20 de milioane de țigani trăiește în mai mult de 30 de țări din Asia de Vest, Europa, America și Australia și toți sunt urmași ai străbunilor noștri”, a spus ministrul în cadrul unei întâlniri cu delegați romi din toată lumea.

„Romii sunt originari din India, există mulți savanți și cercetători care au adus dovezi că originile rromanis sunt în India. Folosim aceleași cuvinte indiene, provenim din mareața India. Vrem ca India să recunoscă romii ca diaspora a sa și să ne ofere cetățenie”, a declarat Jovan Damjanovic, presedintele World Roma Organisation- Rromanipen.

 

Citeşte mai multe despre:   Guvern indian,   romi,   lider rom
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (22):
  • 1. De sighma | 06 Martie 2016 19:24


    Este o solutie foarte buna! Si pentru romani si pentru ei. Acum nu vor mai confunda Romania cu tara romilor si nici ei nu vor mai fi discreditati, avand o origine indiana. In America sunt numiti indieni pe nedrept aborigenii aflati acolo initial.

  • 2. De Emil | 04 Martie 2016 20:31

    ar fi un miracol sa scapam de jegurile astea analfabete !!! JIHAD !!!!!!

  • 3. De Ioan | 04 Martie 2016 01:15

    Nu-i primesc indienii p-astia. India este in popor arian care poarta zvastica, cu mandrie. Cand vor vedea tiganii zvastica o vor lua LA fuga.:)))

  • 4. De Cornel | 03 Martie 2016 16:28

    Sa mergi pe strada singur si pentru simplul motiv ca ai parul lung si porti un tricou cu o formatie rock sa iasa scandal si chiar sa fie batut de tigani...este o bucurie sa se scapa de tigani...

  • 5. De Blackman | 03 Martie 2016 16:21

    sa vedeti ce frumos cand mergi pe strada singur si pentru simplul fapt ca porti parul lung si un tricou cuo formatie rock cauta motive de scandal. eu as scapa fericit de colorati

  • 6. De @ catalin | 02 Martie 2016 22:21 | 03 Martie 2016 12:09

    De tine si etnia ta.

  • 7. De Marina | 03 Martie 2016 09:31

    Pe mine nu ma deranjeaza de loc romii... e drept ca sint multi ..care pun mina pe lucruri si insala...dar nu mai mult decit guvernantii nostri... La o nevoie mai repede va sari in ajutor un tigan de cit un deputat invatat... Si apoi cum cinta si danseaza cu suflet tiganii... nu o fac alta natie....

  • 8. De gheorghe gheorghe | 03 Martie 2016 07:24

    Cu siguranta este o mare lovitura pentru marele popor roman fapt care va fi bine intuit de abia dupa pierdere.

  • 9. De LupuBun | 03 Martie 2016 05:43

    Ar avea guvernele celor 30 de tari unde sa ii extradeze daca ar avea dubla cetatenie :)))

  • 10. De Ceappa | 02 Martie 2016 23:20

    Mangleală

  • 11. De Gheorghe Vasile | 02 Martie 2016 22:51

    Bai poi daca ar pleca toți ar muri lumea întreaga de prostie ca n-o sa mai aibă cine si învețe șmecherie

  • 12. De catalin | 02 Martie 2016 22:21

    de cine sa scapi maii hehehe mai zi o data sa vad ai curajul

  • 13. De rompodrom | 02 Martie 2016 22:05

    Astia cu comentarii si opinii rasiste abtineti-va!!!Asta demonstreaza ca ati ramas in secolul trecut.Oricum romania e calul de bataie intre america si rusia.daca e ceva noi mai avem o sansa pe cand voi....:))))

  • 14. De car baro | 02 Martie 2016 21:53

    Astia cu opinii discriminatorii mai abtinetiva!!!Comentariile voastre rasiste arata ca ati ramas in secolul trecut.Noi mai avem o sansa daca rusia anexeaza romania in schimb voi....:)))))

  • 15. De ana | 02 Martie 2016 20:59

    ... Se vor intoarve cu maimute si ce mai au aia pe acolo