Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică ALEGERI LOCALE 2012: Lista completă a candidaților din București și din ţară

ALEGERI LOCALE 2012: Lista completă a candidaților din București și din ţară

Un articol de: B1.ro | 09 Iun 2012, 16:10
Foto: agendadeiasi.ro
Pe 10 iunie, românii sunt așteptați la urnele de votare pentru a-și desemna aleșii locali ai următorilor patru ani, adică primarii, consiliile locale şi consiliile judeţene, precum şi preşedinţii de consilii judeţene. În rândurile de mai jos, o listă a candidaților din partea partidelor, în București și în țară.

Pentru prima dată, alegerea primarilor se va face din primul tur. Este declarat primar ales cel care obţine cel mai mare număr de voturi valabil exprimate în primul tur de scrutin, cu excepţia situaţiilor de balotaj.

Vezi lista regulilor generale în procesul electoral

Peste 18 milioane de cetăţeni români cu drept de vot sunt aşteptaţi, duminică, la urne. Aceştia au de ales dintre sute de mii de candidaţi înscrişi în cursa electorală.  

Mai precis, este vorba despre 285.418 de persoane, care candidează la alegerile locale pentru 44.877 de funcţii de aleşi locali. Peste 14.100 sunt candidaţi pentru cele 3.187 de posturi de primar. 

În urma scrutinului din 10 iunie, vor fi atribuite 41 de mandate de preşedinte de Consiliu Judeţean, 1.338 mandate de consilier judeţean, 3.187 mandate de primar şi 40.311 mandate de consilier local. 

Dintre cele peste 3.000 de mandate de primar, 102 sunt mandate de primar de municipiu, unul de primar general, şase mandate de primar de sector, 217 mandate de primar de oraş şi 2.861 de mandate de primar de comună.

Află cum se pedepseşte frauda electorală

Pentru Primăria Capitalei se vor duela 18 candidați, în timp ce pentru fotoliile de primar de sector s-au înscris peste o sută de persoane. În campania pentru Primăria Generală nu s-a înscris nicio femeie.

Ordinea candidaţilor pe buletinele de vot la acest scrutin a fost stabilită, în luna mai, prin tragerea la sorţi. Primele două poziţii au fost ocupate, iniţial, de USL şi UDMR. Cele două formaţiuni nu au, însă, un candidat pentru Primăria Generală, astfel că primele două poziţii sunt ocupate de Anghel Iordănescu (UNPR) şi Silviu Prigoană (PDL).

LISTA CANDIDAȚILOR LA PRIMĂRIA CAPITALEI, ÎN ORDINEA ÎNSCRIERII PE BULETINELE DE VOT:

- Anghel Iordănescu (Uniunea Naţională pentru Progresul României)
- Vasile Silviu Prigoană (Partidul Democrat Liberal)
Candidaţii partidelor neparlamentare înscrişi pe buletinele de vot în ordinea tragerii la sorţi:
- George Becali (Partidul Noua Generaţie Creştin Democrat)
- Vasile Lincu (Partidul Uniunea Ecologistă din România)
- Constantin Ionescu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor)
- Vasile Horia Mocanu (Partidul Poporului – Dan Diaconescu)
- Petre Popeangă (Partidul România Mare)
- Alexandru Vladu - Alianţa Partidul Popular European (Creştin Democraţi) şi Democraţi Europeni (PPE-DE)
- Adrian Grigoriu (Partidul Naţional Democrat Creştin)
- Ionuţ Georgescu (Partidul Ecologist Român)
- Nicolae Roman (Partidul ProDemo)
- Petrică Dima (Partidul Socialist Român)
- Ioan Ioniţă Teodosiu (Partidul Alianţa Socialistă)
- Constantin Cojocaru – Partidul Poporului (PP-LC)
- Adrian Irinel Columbeanu (Partidul Popular şi al Protecţiei Sociale)
- Florin Dobrescu (Partidul "Totul pentru Ţară")
Conform prevederilor legale, ultimele poziţii pe buletinele de vot sunt ocupate, în ordinea depunerii candidaturilor, de candidaţii independenţi:

- Sorin Mircea Oprescu (susţinut de USL)
- Nicuşor Daniel Dan.

Cele șase sectoare ale Capitalei însumează 109 candidați, printre care se numără și primarii în funcție: Andrei Chiliman (USL), Neculai Onţanu (UNPR), Liviu Negoiţă (PDL), Cristian Popescu Piedone (USL), Marian Vanghelie (USL) şi Cristian Poteraş (PDL).

LISTA CANDIDAŢILOR DIN SECTOARELE CAPITALEI

18 candidați în Sectorul 1:

- Andrei Ioan Chiliman (Uniunea Social Liberală),

- Theodor Paleologu (Partidul Democrat Liberal),

- Gheorghiţă Liviu Goncea (Uniunea Naţională pentru Progresul României),

- Mihai Alexandru Iorgulescu (Partidul Poporului – Dan Diaconescu),

- Victor Dan Dumitrescu (Partidul Ecologist Român),

- Ovidiu Ioan (PP-PS),

- Emil Marian Nae (Partidul Socialist Român),

- Denes Aron (UDMR),

- Cristian Marius Bălăneanu (Partidul "Totul pentru Ţară"),

- Cristian Traşcă (Partidul Poporului PP-LC),

- Gabriel Tiberian (PRM),

- Carmen Nonica Alistar (PNG-CD),

- Flor Pomponiu (Partidul ProDemo),

- Gheorghe Nedelcu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

- Gigel Andrabulea (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

- Claudia Mirela Costescu (Partidul Verde),

- Cornel Chiuaru (PNDC) şi

- Zaharia Theodor Cristian Nicolau (Forţa Civică).


16 candidați în Sectorul 2:

- Dragoş Vasile Frumosu (USL)

- Neculai Onţanu (UNPR)

- Cătălin Lucian Iliescu (PDL)

- Nicolae Vărbanciu (PP-PS)

- Cristian Florin Gheorghe (Partidul Verde)

- Irina Militaru (Partidul Uniunea Ecologistă din România)

- Marin Stoica (Partidul Social Democrat al Muncitorilor)

- Radu Mihai Popa (PP-DD)

- Bogdan Andrei Mustaţă (Forţa Civică)

- Marin Badea (Partidul Alianţa Socialistă)

- Petre Răducanu (Partidul România Mare)

- Ionel Chircu (Partidul Naţional Democrat Creştin)

- Radu Balaban (Partidul Ecologist Român)

- Dumitru Ion (Partidul Socialist Român)

- Iulia Ichim (Partidul Poporului)

- Petre Chirică (Partidul Noua Generaţie Creştin Democrat)


19 candidați la Sectorul 3:

- Liviu Negoiţă (PDL),

- Robert Sorin Negoiţă (USL),

- Cătălin Zamfira (PP-DD),

- Iulian Popescu (UNPR),

- Gheorghe Ovidiu Emil Stoenescu (PP-PS),

- Florian Cristache (Partidul "Totul pentru ţară"),

- Ilie Pepenel (Forţa Civică),

- Cristiana Matei (Partidul Naţional Democrat Creştin),

- Tudor Florian Ivan (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

- Cornelia Lalu (Partidul Verde),

- Cristian Ciocea (Partidul Poporului),

- Ion Uţă (Uniunea Populară Social Creştină),

- Ruxandra-Georgeta Lungu (Partidul România Mare),

- Marton Illyes (Uniunea Democrată Maghiară din România),

- Gheorghe Mazilu (Partidul Socialist Român),

- Mihael Zorzini (Partidul Alianţa Socialistă),

- Gaşcă Dragoş Eugen (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

- Parpală Gabi (Partidul Noua Generaţie Creştin Democrat) şi

- Dumitrescu Dănuţ Octavian (Partidul Ecologist Român).


16 candidați în Sectorul 4:

- Cristian Popescu Piedone (USL),

- Sulfina Barbu (PDL),

- Ghiţă Richard Vicenţiu (PP-DD),

- Răzvan Valentin Costache (UNPR),

- Florian Udrea (PP-PS),

- Ion Sârbu (PAS),

- Mihai Căciulă (Partidul Verde),

- Cornel Costea (Forţa Civică),

- Iosif Eugen Vucicu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

- Marinică Bunea (Partidul Poporului),

- Nicolae Apostolescu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

- Mariana Şerban (PRM),

- Adonis Cezar Mihalache (Partidul Naţional Democrat Creştin),

- Sorin Cristian Nică (PER)

- Gheorghe Ursa (Partidul "Totul pentru Ţară")

- Constantin Titian Filip (independent)


21 de candidați pentru Sectorul 5:

- Marian Daniel Vanghelie (USL),

- Mihai Atănăsoaei (PDL),

- Daniel Schmid (PP-DD),

- Corin Romanescu (UNPR),

- Ioan Dinu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

- Marin Răzvan Catana (PSR),

- Luminiţa Erghid (Partidul Verde),

- Adrian Stoica (Partidul Ecologist Român),

- Ioan Chiru (Partidul Poporului),

- Ilie Grămescu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

- Adrian Edu (Partidul României Europene),

- Laurenţiu Iordache Sile (Partidul "Totul pentru Ţară"),

- Ioan Rusu (PP-PS),

- Florin Rusu (Partidul Naţional Democrat Creştin),

- Bogdan Alexandru Capotă (PNG-CD),

- Baniay Attila Alexandru (UDMR),

- Nicuşor Gigârtu (PRM),

- Sorina Ştefania Constantin (Partidul Forţa Civică),

- Mihai Hrynczuk (Partidul Alianţa Socialistă),

- Aurel Cătălin Stochiţă (independent)

- Mugur Mihăescu (independent)


19 candidați la Sectorul 6:

- Cristian Constantin Poteraş (PDL),

- Rareş Mănescu Şerban (USL),

- Cristinel Eftimie (PP-DD),

- Constantin Tomescu (UNPR),

- Ştefan Bădără (Partidul Poporului),

- Gheorghe Vasile Cornel Ilie (Partidul Popular şi al Protecţiei Sociale),

- Sergiu Fendrihan (Partidul Forţa Civică),

- Adrian Popescu (PRM),

Nicolae Petre (PNG-CD),

- Bogdan Nicolae Constantin Bratu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

- Gheorghe Balcan (Partidul Socialist Român),

- Alexandru Onofrei (Partidul "Totul pentru Ţară"),

- Natalia Solomon (Partidul Alianţa Socialistă),

- Bencze Josef (UDMR),

- Viorel Dănuţ Constantin (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

- Romeo Tarhon (Partidul Naţional Democrat Creştin),

- Mihai Emil Popescu (Partidul Ecologist Român),

- Sorina Hanea (Partidul Verde),

- Viorel Ştefan Florescu (independent)


LISTA CANDIDAȚILOR LA PRIMĂRIILE DIN ȚARĂ:


Brașov:
George Scripcaru (PDL)
Catalin Leonte (USL)
Christian Macedonschi (FDGR)
Ovidiu-Razvan Fodor (PPDD)
Adrian Tolovici (PNTCD)
Muntean Virgil (PPLC)
Radu Miron (PRM)
Carol Ambrus (UDMR)
Popa Ovidiu Gheorghe (Partidul Socialist Roman - PSD)

Cluj:
Marius Nicoară (USL)
Emil Boc (PDL)
Kovacs Eckstein Peter (UDMR)
Ioan Avram (PRM)
Antal Elemer (Partidul Ecologist)
Gergely Balazs - Partidul Popular Maghiar din Transilvania (PPMT)
Delia Fodor (Partidul Poporului - Legea Cojocaru)
Iuliu Mirel Țăgorean (Partidul Poporului Dan Diaconescu)
Emil Culda (PNȚCD)
Iuliana Iancu (Partidul Socialist Roman)
Mircia Giurgiu (independent)
Mădălina Paul (independent)

Constanța:
Radu Mazăre (USL)
Christian Gigi Chiru (Alianţa pentru Constanţa)
Claudiu Iorga Palaz (UNPR)
Gheorghe Donţu (PER)
Cristina Dincu (PRM)
Marcel Bouroş (candidat independent)
Gheorghe Dinu (PP-DD)
Dumitru Gavari (PNGCD)
Sorin Horaţiu Belu (PV)
Ion Stoica (ACDR)

Iași:
Gheorghe Nichita (USL)
Tudor Ciuhodaru (Alianța pentru Iași)
Nicușor Păduraru (PDL)
Bogdan Dorojan (Partidul României Europene)
Daniel Oajdea (PPDD)
Pavel Nichita (Partidul „Totul pentru Țară”)
Elena Savin (PRM)
Marian Russo (Partidului Socialist Român)
Daniel Bliorț (Partidul Alianța Socialistă)
Ana Cristina Sandu (PNȚCD)
Constantin Popa (Uniunea Popular Social Creștină)
Sorin Bălănescu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor)
Petru Jacota (Partidul Popular şi al Protecției Sociale)

Timișoara:
Adrian Orza (Uniunea pentru Timiș - PNȚCD și UDGR)
Nicolae Robu (USL)
Gheorghe Nodiți (PDL)
Ion Răducanu (UNPR)
Grigore Trif (PRM)
Francisc Szabo (UDMR)
Mihai Baia (Partidul Social-Democrat al Muncitorilor)
Floare Dragomir (Partidul Poporului-Legea Cojocaru)
Claudiu Butuza (Alianța Uniți pentru Timișoara)
Ioan Coriolan Gârboni (candidat independent)
Ilie Bertea (Partidul Poporului – Dan Diaconescu)
Marinel Suciu (Partidului Pro Demo)
Ștefan Ghireldea (Partidul România Europeană)
Rodica Vlad (Partidul Ecologist Român)
Antonie Nicolae (Partidul Național Democrat-Creștin)

VEZI AICI lista COMPLETĂ a candidaţilor la ALEGERILE LOCALE 2012


Recomandă stirea:
email
Closer to the MOON - un film de Nae Caranfil
+ adauga comentariu COMENTARII (0):
Adauga comentariu
0 caractere :: Numar maxim de caractere 6000
captcha

* Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate