Acasa Ştiri Politică Gheorghe Zamfir, discurs pasional la mitingul USL: N-am fost romanizați de Traian, ci Traian a fost romanizat de noi. Noi i-am civilizat pe romani (VIDEO)
Politică
Un articol de: B1.ro | 19 Ian 2012, 16:58

Gheorghe Zamfir, discurs pasional la mitingul USL: N-am fost romanizați de Traian, ci Traian a fost romanizat de noi. Noi i-am civilizat pe romani (VIDEO)

Foto: B1 TV
Artistul Gheorghe Zamfir a susținut, joi, un discurs energic pe scena din Piața Arcului de Triumf, acolo unde sute de oameni s-au strâns pentru a protesta împotriva Guvernului.

Printre punctele atacate de acesta s-a numărat și factorul religios, artistul enunțând cu fervoare că Dumnezeul celor de la PDL este Satana.

"De 2.000 de ani noi suntem creștini, ne rugăm la Dumnezeu. Dar la care Dumnezeu se roagă cei care ne conduc acum, cine este Dumnezeul lor? Lucifer! Satana este Dumnezeul lor", a spus cântărețul.

Zamfir s-a arătat enervat și de faptul că în ultima vreme nu a mai fost băgat în seamă de opinia publică și s-a auto - caracterizat drept un tsunami românesc.

"Noi ne-am săturat de minciună, eu sunt ținut pe tușă, nu mai pomenește nimeni ce s-a întâmplat cu Gheorghe Zamfir, care a fost un adevărat tsunami românesc. S-a uitat de cultură, nu m-au chemat o dată să discute despre situația culturii românești", a adăugat acesta.

Artistul și-a încheiat discursul cu o lecție de istorie, strigând cât a putut de tare că dacii nu ar fi fost romanizați de către împăratul roman Traian, ci că situația ar fi stat exact invers, Traian fiind romanizat de către daci.

"Nu vedem decât vâța-hâța, bâța-bâța. Trăim într-o mizerie cum n-am văzut în niciun popor. Noi suntem oamenii care am dat cele mai mari valori din ultima sută de ani: Eminescu, Mircea, Mihai, Țepeș. Noi am fost slăviți ca fiind cea mai potentă țară între cele două războaie. Suntem poporul cel mai jegos și cel mai mințit pe actuala planetă. Noi n-am fost romanizați de Traian, Traian a fost romanizat de către noi. Noi am vorbit limba lor înaintea lor, noi i-am civilizat pe romani", a conchis Gheorghe Zamfir.

Gheorghe Zamfir: Dumnezeul Guvernului este Satana
Embed:




Citeşte mai multe despre:   Gheorghe Zamfir,   cantaret,   artist,   nai,   protest,   USL,   satana,   lucifer
Acordă-i o nota:
5.00 Rating / 3 voturi
Abonează-te la: Newsletter | RSS
Recomandă:
Din aceeasi sectiune
+ adauga comentariu COMENTARII (23):
  • 1. De cristi | 25 Ianuarie 2012 14:27

    na, e clar de ce nu l-au chemat la discutii pe tema viitorului cultural al tarii.

  • 2. De coxipit | 24 Ianuarie 2012 01:07

    Se strang pe forumuri toate adunaturile care , chiar daca au internet si ar trebui sa fie ceva mai bine informati inainte sa rada cu gura pana la urechi de ce spune Gheorghe Zamfir (la care nu ii ajunge nici unul din noi nici la degetul mic) . Va dau un cuvant cheie :
    Protocronism

  • 3. De nicolae | 23 Ianuarie 2012 19:24

    Nea Zamfire! Daca taceai , NAIST ramaneai !! Ai intrat in trocul porcilor si esti mancat!

  • 4. De zamfira | 23 Ianuarie 2012 16:27

    daca iti vedeai de naiul tau ai fi ramas cineva
    acuma nici nu mai vreau sa aud ca existi
    vax nai, vax muzica
    stai cu politica

  • 5. De maria | 23 Ianuarie 2012 12:35

    ce sa faci su senilul asta toata viata lui a trait in strainatate a mincat si a baut bine a dus banii la biliard si cind sa trezit in curu gol a venit in romania dupa pomana si pomeni. PENIBIL saracu ii dus rau cu pluta.

  • 6. De maria | 23 Ianuarie 2012 12:35

    ce sa faci su senilul asta toata viata lui a trait in strainatate a mincat si a baut bine a dus banii la biliard si cind sa trezit in curu gol a venit in romania dupa pomana si pomeni. PENIBIL saracu ii dus rau cu pluta.

  • 7. De io | 22 Ianuarie 2012 19:22

    O asemenea aberatie nu mi-a fost dat sa aud de multa vreme.

  • 8. De Adi | 22 Ianuarie 2012 11:36

    hahhhahaha lasa-ma frate cu ce a facut el candva , tu vezi si a putut scoate din gura pai o dam in daci si romasni aici , tu nu vezi ca omu e dus , am ras cu lacrimi ca si aia de la USL ma uitam pe fetele lor ca mai aveau putin si intrau in pamant cand a zis aasta bazaconia asta . hahahahahaahhahaahahhahaahhahahahahahahahahahahaha
    nu zice nimeni ca nu o fost cineva cindva dar acum prea a dato in dlir rau de tot.

    (((Noi n-am fost romanizați de Traian, Traian a fost romanizat de către noi. Noi am vorbit limba lor înaintea lor, noi i-am civilizat pe romani", a conchis Gheorghe Zamfir.)))

  • 9. De mrsilk | 22 Ianuarie 2012 11:35

    sa spuna naistul ratat cum si-a pierdut averea la cazino la monte carlo si cum i-a coniscat statul francez casa pt.neplata impozit,iar numai apoi sa vorbeasca

  • 10. De maria | 22 Ianuarie 2012 10:57

    un diplas incult! cei de la USL folosesc orice mijloace ,doar,doar or face priza la multime...gata,s-a dus vremea cand puteati sa ajungeti la putere cu minciuni ! imi faceti greata,tu,Mircea Diaconusi altii care va cufuriti pe gura,sunteti niste ticalosi ahtiati dupa putere si bani ! toti din 90 incoace sunt vinovati de situatia in care este tara de ce instigati multimea dand vina doar pe actuala conducere? dragii vostri USL-isti ce au facut ?!? nu le-a ajuns,mai vor! ticalosi ordinari!!!

  • 11. De Adi | 21 Ianuarie 2012 18:13

    pt.toti comentatorii de mai sus,cine a auzit de voi?aveti neobrazarea sa vorbiti de maestrul Zamfir,mai bine cititi macar pe wikipedia cum a cucerit intreaga planeta cu muzica lui,caci pe o carte sunt sigur ca nu a-ti pus mana

  • 12. De robin hood | 21 Ianuarie 2012 09:00

    saracu!

  • 13. De Maria | 20 Ianuarie 2012 21:44

    Coane Zamfir!
    Suflatul in nai n-are nimic de-a face cu inteligenta!
    Mai bine taceai!

  • 14. De Lenna | 20 Ianuarie 2012 11:58

    hahaahahahahahahahhaahhahaha doamne acest debil mintal ma facut sa rad , hahahahahahahahaha scuze nu ma pot abtine din ras , auzi

    (((Noi n-am fost romanizați de Traian, Traian a fost romanizat de către noi. Noi am vorbit limba lor înaintea lor, noi i-am civilizat pe romani", a conchis Gheorghe Zamfir.)))

    hhahahaahahahahhahaah HAI SA-L PUNEM PRESEDINTE

    hahaahahahahah asta ar fi perfect in locul lui basescu , schimba istoria in 2 secunde haahaahahahahahahah

  • 15. De liber | 20 Ianuarie 2012 08:48

    Ponta are fular portocaliu??? Doamne, daca vine asta la putere ce se va schimba in tara asta? Nu vor decat puterea si pentru asta baga vrajba intre romani pentru scopul lor. Se pare ca multi ROMANI au uitat ca au fost si ei la putere si sau imbogatit vanzand tara asta. Acum vor sa vina iar, DE CE OARE?! Chiar va convine ca dati spagă în spitale? REFUZ SA CRED CA ROMANII SE VOR LASA ASA USORR PACALITI !

  • Adauga comentariu
    0 caractere :: Numar maxim de caractere 6000
    captcha

    * Comentariile care contin limbaj vulgar vor fi suspendate