Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică Judecătorul CCR Tudorel Toader: O amânare a deciziei în cazul referendumului este posibilă

Judecătorul CCR Tudorel Toader: O amânare a deciziei în cazul referendumului este posibilă

Un articol de: |
Foto: ziarelive.ro
Unul dintre judecătorii de la Curtea Constituțională (CCR), Tudorel Toader, a declarat, marți dimineață, că o amânare a deciziei Curții privind validarea sau invalidarea referendumului din 29 iulie este posibilă, arată Mediafax.

Totodată, acesta nu a negat nici posibilitatea luării unei decizii cu o majoritate de doar cinci la patru, deși CCR anunțase anterior că decizia va fi luată cu o majoritate simplă de două treimi, respectiv șase la trei.

Judecătorii CCR vor lua o decizie privind referendumul organizat pe 29 iulie în cadrul unei ședințe, programate să înceapă la ora 10.

Vezi AICI mai multe detalii despre ședința CCR.



Citeşte mai multe despre:   CCR,   judecator,   Tudorel toader,   referendum,   amanare,   stiri referendum
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (16):
  • 1. De Ioan, Sfântul Ioan | 21 August 2012 12:53

    În aşteptarea teribilului praznic (ghici ghicitoarea mea :-) al "Tăierii Capului ..." îndemn pe toţi enoriaşii cu speranţa în democraţie şi fără teamă de "javra ordinară" să ţină cu pioşenie o lumânare aprinsă şi să întreprindă DEÎNDATĂ un PELERINAJ individual şi în grup (urmat de PRIVEGHI) la lăcaşele diavolului ORIUNDE ar fi ele.

  • 2. De Marcel | 21 August 2012 11:44

    Astazi este o zi cruciala pentru Romania. Soarta milioanelor de romani este in mainile CCR.. Este foarte important sa se ia decizia corecta pentru a continua alaturi de U.E si SUA, in caz contrar ne vom plafona si nu vom mai insemna nimic pentru Europa.. CCR nu-l poate inlatura pe Basescu pe baza unui referendum fraudat ca in codru.. Basescu trebuie sa revina la Cotroceni pentru a salva tara din mana USL-ului!

  • 3. De Marian | 21 August 2012 11:37

    Vor sa amane ca sa vina Mona Pivniceru la Justitie si Nastase sa fie gratiat; asta e miza.....apoi vin alegerile...si iar, alta agitatie cu debandada. Dar in acest timp USL-ul a pierdut ~ 14% din electorat; sa o tina tot asa ca nu o sa ii mai voteze nimeni....decat gasca lor de tigani si mafioti.

  • 4. De Alecu | 21 August 2012 11:26

    CCR s-a reunit in sedinta pentru a oficializa ceea ce mai devreme sau mai tarziu tot se oficializa: revenirea lui Basescu la Cotroceni.. Fie ca unora le convine sau nu Basescu a fost, este si va fi Presedintele Romaniei.. Economia tarii s-a prabusit din cauza USL-ului, UE si SUA ne vor taxa la orice mica greseala de acum incolo.. singurul care poate reface relatiile Romaniei cu tarile membre in UE este Basescu!!

  • 5. De miruna | 21 August 2012 10:51

    Dupa cum vedeti se incearca o alta cale de a face in asa fel incat pragul de 50+1 sa fie atins dupa bunul plac al USL-ului!!! Declaratiile "nevinovate" ale lui Dusa explicand cum vor "opera" pe listele centralizate, arata contrariul si ca le vor "aranja" la comanda mafiei USL!! Si noi acum ce sa facem, sa-l credem pe acest oportunist, care minte cu nerusinare? Toti mortii de pe listele electorale au votat pt USL! Toti cei cu acte expirate au fost acceptati la vot de catre comisiile USL-ului!!

  • 6. De alex | 21 August 2012 10:50

    Se face prea multa valva in legatura cu luarea deciziei de astazi a CCR... Cu totii stim fie ca recunoastem sau nu ca Basescu este cel mai bun presedinte pe care la avut Romania, care a adus Romania in UE si care a sudat niste relatii foarte stranse intre tara noastra si principalele forte ale Europei si SUA... Romania are nevoie de Basescu ca de aer iar decizia nu poate fi decat una singura:

  • 7. De bianca | 21 August 2012 10:50

    CCR nu-l poate inlatura pe Basescu pe baza unui referendum fraudat ca in codru.. Basescu o sa revina la Cotroceni, justitia o sa ramana independenta, relatiile cu UE si SUA vor reveni la normal iar situatia tarii va reintra pe un fagas normal...

  • 8. De maria | 21 August 2012 10:50

    Este vizibil si usor de intuit ca masinaria USL a fost data peste cap de un singur om la modul cel mai neasteptat. Toti il judecam pe Basescu ca se baga peste tot, ca agita o tara intreaga, ca este agresiv spre violent, ca se amesteca in treburile interne ale partidelor, institutiilor de stat.....dar, vazand astazi in ce hal a INvoluat tara sub "tutela" USL-ului, nu mai cred niciun cuvant din toate cele spuse si crezute despre adevarata masinarie- Fiara Basescu

  • 9. De Mincinosul Ponta a trădat PNL-ul! | 21 August 2012 10:49

    Pentru a treia oară, guvernul Ponta comunică la CCR numărul de 18.ooo.ooo de cetăţeni înscrişi pe listele permanente, din care scade numai 35ooo de cetăţeni, ceea ce este un FALS. Ei evită să scoată din listă sutele de mii de alegători care s-a dovedit că au probleme de acte valide sau cu domicilii incerte, (pentru care au făcut atâta zarvă în ultima vreme, mini-memorandum, mini-recensământ, ca să-şi dovedească falsa preocupare de a valida referendumul). Despre toate aceste date se fac doar nişte referiri nerelevante, care nu vor putea fi luate în seamă de CCR (de exemplu, 3 milioane aflaţi în străinătate, despre care nu se ştie exact câţi au peste 18 ani, deci cifra nu poate fi folosită).

  • 10. De Ruxandra | 21 August 2012 10:28

    Un dobitoc USL-ist.Suntem de rasul Lumii.

  • 11. De Cornel | 21 August 2012 10:19

    Se face prea multa valva in legatura cu luarea deciziei de astazi a CCR... Cu totii stim fie ca recunoastem sau nu ca Basescu este cel mai bun presedinte pe care la avut Romania, care a adus Romania in UE si care a sudat niste relatii foarte stranse intre tara noastra si principalele forte ale Europei si SUA... Romania are nevoie de Basescu ca de aer iar decizia nu poate fi decat una singura: Basescu revine la fotoliul de Presedinte al Romaniei fie ca USL-istilor le convine sau nu...!

  • 12. De Darius | 21 August 2012 10:18

    CCR nu-l poate inlatura pe Basescu pe baza unui referendum fraudat ca in codru.. Basescu o sa revina la Cotroceni, justitia o sa ramana independenta, relatiile cu UE si SUA vor reveni la normal iar situatia tarii va reintra pe un fagas normal..

  • 13. De Iulia | 21 August 2012 10:15

    Astazi este o zi cruciala pentru Romania. Soarta milioanelor de romani este in mainile CCR.. Este foarte important sa se ia decizia corecta pentru a continua alaturi de U.E si SUA, in caz contrar ne vom plafona si nu vom mai insemna nimic pentru Romania.. Basescu trebuie sa revina la Cotroceni pentru a salva tara din mana USL-ului!!!

  • 14. De aceeasi solicitare | 21 August 2012 10:14

    o am si eu: hotarati DUPA LEGE ! A fost cvorum? NU! Orice alta discutie este ridicola!
    Nu cred ca ditamai judecatorii doriti sa fiti mascaricii Europei si ai lumii civilizate! Nu va faceti de ras!

  • 15. De Bobo | 21 August 2012 10:12

    Ar fii cazul sa mai amanati ca doar nu este destula harababura in tara,ne facem de tot cacao in toata europa si nu numai,poate amanati inca un an si jumatate il tinem pe cacarau interimar si dupa aia hai la alegeri.Si voi usturoi nu ati mancar si gura nu va miroase