Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică "Legea defăimării”, aprobată în comisii: Amenzile pentru postările pe Facebook ar putea ajunge până la 100.000 de lei (VIDEO)

"Legea defăimării”, aprobată în comisii: Amenzile pentru postările pe Facebook ar putea ajunge până la 100.000 de lei (VIDEO)

Un articol de: B1.ro | 09 Feb 2016, 13:53
Deputații au mărit amenzile din Legea defăimării, informează B1 TV. Comisia Juridică și Comisia pentru Drepturile Omului din Camera Deputaților au dat un raport favorabil legii președintelui PSD. Liberalii și reprezentanții Uniunii Democrate a Maghiarilor din România nu au susținut această lege.

După decizia deputaților juriști, amenzile ar putea ajunge chiar și la 100.000 de lei, dar o soluție finală va veni în urma votului din plenul Camerei Deputaților, for decizional în acest caz. Astfel, se sancționează cu amendă de la 1.000 la 30.000 de lei dacă defăimarea vizează o persoană fizică și cu amendă între 2.000 și 100.000 de lei dacă vizează un grup de persoane sau o comunitate.

Ele se vor aplica oricărei defăimări făcute în spațiul public, inclusiv în presă și pe rețelele de socializare.

Deputatul PNL Gabriel Andronache consideră că legea e ”o reglementare a cenzurii pe Facebook și un pumn în gură dat ziariștilor”.

Deputații din comisiile de specialitate au mărit amenzile din Legea ”defăimării”


Amenzile se vor aplica în baza unei decizii date de un departament special creat în cadrul Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării, fără o decizie a unei instanțe.

Persoana care se consideră vizată poate formula către instanță o cerere pentru acordarea de despăgubiri și restabilirea situației anterioare sau anularea situației create prin defăimare.

Citeşte mai multe despre:   legea defaimarii,   amenzi,   ziaristi,   jurnalisti,   retele sociale,   presa,   Facebook,   andronache,   PNL,   PSD,   dragnea,   deputati,   vot
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (15):
  • 1. De Codrean | 12 Feb 2016 07:21

    Si pentru defaimarea tarii ce amenda se da ?

  • 2. De ANTONIE | 11 Feb 2016 15:24

    ,,Legeae defaimari,,legea rusinii cu care parlamentarii vor sa se puna la adapost de oprobiul public asupra lor,ca prea au ajuns acesti politicieni, la nesimtire cu fitele lor.Ce fac penalii,infractorii,plagiatii ,incompatibilii dacat sa traga turtele pe spuzele lor!Pentru asta ii platim regeste,mananca painea cea mai alba a prosperitatii isi fac de cap pe tarmurile marilor si ale oceanelor ... Cine e de vina?Noi care vrem tot pe ei sa ii alegem,ca nu avem pe cine...?

  • 3. De naționalistul | 10 Feb 2016 12:11

    comunismul n-a murit,este multilateral dezvoltat de psd.români ,nu vă lăsați !ni se pune pumnul în gură mai rău ca pe vremea lui ceaușescu.parlamentul trebuia astăzi înconjurate de protestatari.

  • 4. De Lex | 10 Feb 2016 05:01

    Si noi ce beep mea facem??? Așteptam sa ne pună acciza si pe aer si eventual amenda pt aerul respirat in vecinătatea lor? Alo! Trezirea! Suntem mai mulți decât ei! Nu vedeți ca nu se întâmpla nimic cu Manifestații NON violente?!

  • 5. De DRAGNEA ESTE UN INFRACTOR | 10 Feb 2016 01:57

    DRAGNEA ESTE UN DESCREIERAT COMUNIST CARE TREBUIE SA MEARGA LA PUSCASRIE

  • 6. De Tigrul Carpatin | 10 Feb 2016 00:39

    Cel mai mult au defaimat intreaga tara sleata de hoti pSD-isti care au furat si distrus totul. Daca noua ne dau amenda ca postam comentarii, Dragnea si ai lui ar trebui sa se execute singuri cu un tirnacoip in cap pt ce au facut cu tara asta!

  • 7. De Liviu | 09 Feb 2016 23:38

    Un nume mai reprezentativ, nu puteai sa ai. Rusu. Din cate stiam cei 2 mentionati de tine nu fac parte din nici o forma de guvernamant, in acest moment. De ce ii aduci in discutie?

  • 8. De John from London | 09 Feb 2016 18:14

    O lege necesara

  • 9. De Nu conteaza | 09 Feb 2016 17:44

    Dacă un politician promite şi nu face amendă pe salariul pe 4 ani de mandat.

  • 10. De Gligor | 09 Feb 2016 17:22

    Un individ cu dosar penal nu trebuie defaimat? Daca nu atunci incurajati-l sa comita si alte fapte penale ca " asa e frumos".

  • 11. De Pentru rusu | 09 Feb 2016 16:58

    Mai du-te ma in ma-ta de gunoi comunist .Puscariabili santeti voi cei din PSD in frunte cu puscariabilul sef Liviu Dragnea urmat de victor ponta (cu litere mici ) si toti hotii din PSD care este un partid de hoti si mafioti

  • 12. De JOS MAFIA COMUNISTO PSDISTA JOS PONTA JOS DRAGNEA | 09 Feb 2016 16:51

    JOS INFRACTORUL MAFIOT DE DRAGNEA JOS MAFIA PSDISTO COMUNISTA DIN PARLAMENTUL ROMANIEI CEREM DIZOLVAREA PARLAMENTULUI SI A PSDEULUI. ROMANI IESITI IN STRADA SA NE APARAM DREPTURILE.JOS DRAGNEA,JOS ROVANA PLUMB,JOS PONTA,JOS CODRIN STEFANESCU, JOS DINOZAURUL COMUNIST BOLCAS ; JOS INFRACTOAREA DE GABRIELA VRANCEANU FIREA INPREUNA CU INFRACTORUL DE BARBA-SAU,JOS CHELARU,JOS FLORIN IORDACHE,JOS MIRCEA DUSEA SI TOTI ACOLITI LOR.JOS PUCISTI PSD ,JOS ANTENA 3 SI ROMANIA TV,JOS BADEA,GADEA ,DANA GRECU SI CU URSU ,JOS RADU TUDOR SI TOATE SLUGILE VARANULUI VOICULESCU. HUOOOOOO 1 ASA SA NE AJUTE DUMNEZEU

  • 13. De JOHN DOE | 09 Feb 2016 16:27

    ''legea e ”o reglementare a cenzurii pe Facebook și un pumn în gură dat ziariștilor”'', CE FOLOS DACA ZIARISTII SUNT LA INDEMANA POLITICIENILOR. O LEGE DATA IN DIN DISPERAREA CONTROLULUI PRESEI IN TOTALITATE. CENZURA EXISTA IN ROMANIA CHIAR DACA A MURIT CEASCA'.

  • 14. De Anon | 09 Feb 2016 16:23

    Si uite asa, incet, incet dar sigur libertatea de exprimare moare...in chinuri. Oare cat de neconstitutionala e aceasta lege?

  • 15. De Rusu | 09 Feb 2016 14:23

    Basescu este un puscariabil; Elena Udrea este o puscariabila. Cum sa vorbesti de bine niste infractorii care au furat si talharit bani publici???