Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu: Pensiile vor fi indexate de anul viitor

Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu: Pensiile vor fi indexate de anul viitor

Un articol de: B1.ro | 10 Noi 2012, 19:43
Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu, a declarat, sâmbătă, la Deva, cu ocazia lansării candidaturii sale  pentru Senat, că din 2013 pensiile vor fi indexate, medicamentele vor fi compensate cu 90% pentru cei cu pensii sub 1.000 de lei, iar din luna martie va fi introdus un ajutor pentru energie electrică.

"Începând cu 2013, după mulţi ani, pensiile vor fi indexate, iar medicamentele vor fi compensate cu 90 la sută pentru cei care au pensii sub 1.000 de lei. Se va introduce din luna martie, anul viitor, şi un ajutor pentru energie electrică, pentru persoanele vulnerabile, pentru că ştiţi că de la anul se liberalizează preţul la energie. De asemenea, ne-am propus ca în următorii patru ani toţi copiii noştri să aibă la prânz o masă caldă, asigurată în şcoli. Nu i-am uitat nici pe veterani şi eu sper chiar ca până la sfârşitul acestui an să crească ajutorul anual, de la 200 la 260 de lei, pentru că, din păcate, au rămas foarte puţini şi trebuie să-i ajutăm să iasă din iarnă", a afirmat ministrul Muncii, citat de Mediafax.

În fața a peste 1.000 de membrii USL, ministrul Muncii a anunțat că printre prioritățile Alianței se numără și crearea de locuri de muncă.

"Judeţul Hunedoara este privilegiat deoarece va beneficia de fonduri pentru investiţii, ceea ce înseamnă noi locuri de muncă. Se vor construi patru microhidrocentrale, adică se vor crea mii de locuri de muncă acolo şi pe industria orizontală", a declarat ministrul Muncii.

Mariana Câmpeanu a precizat că în perioada actualei guvernări a crescut indemnizația pentru copii, au fost reîntregite salariile bugetarilor, s-au redeschis spitale şi au fost create condiţiile pentru rezolvarea problemelor legislative apărute în ceea ce priveşte grupele de muncă speciale.

Ministrul Muncii, Mariana Câmpeanu,  este candidatul USL pentru colegiul senatorial 3 Deva-Hunedoara-Hațeg.

Citeşte mai multe despre:   Mariana Campeanu,   ministrul muncii,   pensii indexate,   medicamente compensate
Recomandă stirea:
email
Closer to the MOON - un film de Nae Caranfil
+ adauga comentariu COMENTARII (16):
  • 1. De alex | 08 Decembrie 2012 18:05

    USL salveaza Romania!

  • 2. De Andrei Savu | 07 Decembrie 2012 17:38

    Doamne cati basiti pe net ! nu vi s-a urat d atata slugareala ?

  • 3. De stefania25 | 23 Noiembrie 2012 12:08

    Sistemul de sanatate trebuie consolidat, daca nu riscam sa traim intr-o tara bolnava., si intr-o astfel de tara nu se poate produce; nu se poate munci atat incat sa-i sustinem pe batrani! Trebuie ca aceste promisiuni sa fie realizate daca nu vrei sa te numeri printre acei care contribuie la decadearea tarii.

  • 4. De Gabriela | 14 Noiembrie 2012 13:54

    De astfel de masuri are nevoie Romania! Bravo Mariana Campeanu!

  • 5. De Otilia | 13 Noiembrie 2012 19:27

    Sper sa castigati alegerile si sa faceti treaba buna.Votati Mariana Campeanu!

  • 6. De daniela | 13 Noiembrie 2012 18:52

    Ma bucur ca luati initiativa sper sa castigati alegerile.Votati Mariana Campeanu

  • 7. De pro basescu | 12 Noiembrie 2012 11:56

    Pentru toti comentatori aiuriti de aici: LEGE PENSIILOR PREVEDE INDEXAREA IN FIECARE AN CU COEFICIENTUL DE INFLATIE, DECI ASTA ESTE LEGEA, DOAR CA PDL-UL NU A APLICAT-O. O lege trebuie respectata, doar ca pdl-isti au uitat de asta. Nu sunt promisiuni.
    Jiji, George,gigi, sunteti de fapt una si aceeasi persoana, pdl-isti intoxicati cu sange portocaliu, sau verde,albastru , naiba mai stie ce culoare aveti.

  • 8. De Mantou | 11 Noiembrie 2012 10:31

    Corectez; în felul ăsta de cum am fost pînă acuma
    toți ne badjocoresc și se va vedea de acuma .

  • 9. De Mantou | 11 Noiembrie 2012 10:26

    Să vă audă Dumnezeu și să-șii înpliniți că de mult așteptăm drepturile noastre,ce ni-se cuvin de drept
    mai ales celora ce au ani lucrați în fabrici și sînt pensionați de drept la limită de vîrstă , și au venituri mici
    pentrucă el a fost credincios și a muncit .Mai mult noi
    vam aplaudat , ca voi cu posibilități să fiți mari să aveți de toate ,să avem și noi cele în drept,să fim văzuți bine
    și peste hotare.În felul ăsta toți ne badjocoresc.

  • 10. De Gogu | 11 Noiembrie 2012 09:55

    Minciuna a ajuns politica guvernului USL.
    Ponta spune ca nu vor fi majorari la venituri, iar ministrul sau spune invers.
    Cine minte mai mult ??
    Oare mai exista vreun naiv care sai creada ??

  • 11. De curiosss | 11 Noiembrie 2012 09:08

    De ce ati pus boarfa asta bolsevica ministrul muncii ? ne-am intors in comunism ?

  • 12. De jiji | 11 Noiembrie 2012 08:32

    doar la anu?
    parca era vorba de anul asta
    comunista imputita si mincinoasa
    sa-ti pupe copitele aia 7,5 milioane romani prosti

  • 13. De gigi | 10 Noiembrie 2012 23:33

    fa balega de vaca,,,, tie nu tia spus copiuta ca s-a terminat cu minciuna.... gata, nu mai aveti de unde lua bani,,, ia-ti cheltuit si pe cei de la becali... doar ce mai aduna trupele de mercenari a lui dusa....

  • 14. De bv | 10 Noiembrie 2012 20:27

    Si CEAUSESCU promite-a 100 lei si ce bine a ajuns , ceace va doresc si voua

  • 15. De yoann | 10 Noiembrie 2012 20:04

    niste promisiuni jalnice ,vedem metodele prin care USL-ul face campanie si clasa sociala pe care se bazeaza.