Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică MRU cheamă românii la mitingul din Piața Revoluției: Când valorile pentru care s-a luptat în decembrie 89 sunt călcate în picioare nu ne permitem să rămânem în casă

MRU cheamă românii la mitingul din Piața Revoluției: Când valorile pentru care s-a luptat în decembrie 89 sunt călcate în picioare nu ne permitem să rămânem în casă

Un articol de: B1.ro | 03 Iul 2012, 15:00
Mihai Răzvan Ungureanu îi încurajează pe români să iasă joi la mitingul din Piața Revoluției, pentru apărarea derpturilor pentru care s-a luptat în decembrie 1989.

”În mod clar asistăm la o lovitură de stat mascată sub aparența procedurilor democratice. Observ îndârjirea cu care se insistă asupra încălcării Constituției și asupra atacării și acaparării instituțiilor statului” a spus Unguureanu pentru HotNews.

”Când toate valorile pentru care s-a luptat în decembrie 1989 sunt atât de brutal călcate în picioare nu ne permitem să rămânem în casă. Este nevoie de mobilizare până nu e prea târziu. Cred că suntem destul de mulți pentru a nu fi ignorați”  mai precizează fostul premier.

De asemenea, Ungureanu îi încurajează pe cei care susțin formațiunea alcătuită de el, respectiv Inițiativa Civică de Centru-Dreapta să vină îmbrăcați în alb.

În plus, Ungureanu a ținut să precizeze că acest miting nu se vrea o manifestare de susținere a PDL.

"Nu este un miting pro-PDL. PDL a făcut destule erori în perioada trecută pentru care sunt convins plăteste astăzi, dar niciodată nu s-a gândit sa anihileze una dupa alta instituțiile statului așa cum o face USL astăzi. În momentul de față USL este un bloc conceput pentru a acapara puterea."

PDL organizează joi, începând cu ora 18:00, o manifestație în Piața Revoluției, ca formă de protest față de actuala guvernare, aceasta fiind prima acțiune a noii conduceri PDL.

Recomandă stirea:
email
Closer to the MOON - un film de Nae Caranfil
+ adauga comentariu COMENTARII (83):
  • 1. De Mharievel | 17 Martie 2014 14:05

    A A Posted on Multi ar fi mai interesati sa-l vada pe Iliescu dand inrerviuti unei justitii adevarate pentru activitatile criminale diverse impotriva romanilor de la sfarsitul lui 89 si primii ani 90 Ma tem ca Ungureanu il legitimizeaza pe Iliescu prin aceasta justificare a interesului pentru discutie http://grywzjuo.com [url=http://emyzjpm.com]emyzjpm[/url] [link=http://nkcjhjs.com]nkcjhjs[/link]

  • 2. De Jorge | 16 Martie 2014 03:17

    Free knowledge like this doesn't just help, it promote decycramo. Thank you.

  • 3. De Laekenoise | 15 Martie 2014 21:46

    Thanatos80 is actually right. The Seattle Weekly story gave toallty the wrong picture. Yes, among the Sounders supporters there are some people who would like to focus on supporting the Sounders right now, and others who want to focus on getting MLS to Seattle. But there is no fire, and everybody's getting along with each other just fine.The way thanatos80 presents himself (here and on other boards) makes it hard to take him seriously... http://bxlunsw.com [url=http://nuwklojm.com]nuwklojm[/url] [link=http://nqnbgsowy.com]nqnbgsowy[/link]

  • 4. De Travis | 15 Martie 2014 03:49

    am mai vazut astfel de atbarocii aeriene, sau cum se numesc ele. Insa niciodata n-am inteles cum reusesc sa se ataseze, ai zice ca au magnet. In loc sa se prabuseasca, cum credeam eu. Sau la inaltimea aia nu mai functioneaza atractia gravitationala?

  • 5. De Afumarescu | 10 Iulie 2012 20:23

    parerea mea ca Muhai .R.Ungureanu de mina cu Moni Macovei.sa mearga foarte des la BELE 1 tv ca acolo se manca bine in conpania cu Turcescu,Cristoiu, A. Pora ,iar desrtul leo serveste Bocanciu.

  • 6. De DE badea gheorghe | 10 Iulie 2012 20:00

    Voi Vota pe 29 o7 DA demiterea lui basescu ,care pentru mine a fost,si este un gunoi.NU fac politica.dar veata mea depinde de acesti politicieni,NU vreau sa ajung si pe mina lui M.R.U .lam vazut ce a facut la Guvern, daca asculti cum vorbeste NU intelegi nimic,acet domn zice ca este telectual? Daca masi intilni cu el pe strada iasi spune sa se Inpuste ca Nastasa sa nu ajunga sa mai face mult rau Rominilor Basescu vrea sa ne lase un mostenitor ,Dar uitativa ce fata are?

  • 7. De Belpheg0r | 10 Iulie 2012 17:50

    Ador intelectul mucilor cei mici.
    Mai ales de cind si-au ales ca simbol GIULGIUL (alb).
    Or sti ei ceva ce noi nu stim?

  • 8. De mircea | 10 Iulie 2012 17:32

    domnule Ungureanu uitate in oglinda ,nu pre prezinti incredere,si nu uita ca Basescu a venit la putere cu alianta DA si va plece tot cu DA

  • 9. De infricosator | 10 Iulie 2012 17:09

    Ca sa vedeti ce fel de oameni ne conduc acum tara!
    exploziv-news.ro/special/847-victor-ponta-este-asasinul-procurorului-cristian-panait-dupa-9-ani-exploziv-news-redeschide-un-dosar-bine-ascuns-de-catre-complicii-psd-dosarul-117p2002-dosarul-crimei.

  • 10. De ina | 10 Iulie 2012 09:23

    Vai,vai de tine Romanie! Cind peste noapte va veti trezi cu nationalizare si confiscare(caci celor de la guvern le trebuie bani) si nu mai capata de la nimeni nimic...atunci sa va vad cum iesiti in strada....Deocamdata va multumiti sa stati la racoare,in case sa va bucurati de lovitura de stat.Pacat de cei cu minte...
    Putini inteleg ce se intimpla acum in tara,cu tavalugul asta periculos al usl...Surzi ,orbi precum crin antonescu,da...asta va reprezinta...Va meritati soarta

  • 11. De Maria | 10 Iulie 2012 00:17

    Base a cazut!!!!!!!
    Se pare ca nu se duce singur la fund....isi ia cu el si tovarasii de hotie!
    Popor roman jos cu marinarul si jos cu clica lui de hoti!

  • 12. De celia | 09 Iulie 2012 11:36

    jos cu usl,aceasta banda de hoti ,fosta fsn care ne-a omorat copii si valorile democratiei,cu minciuni ,mineriade,privatizari prin asa zisa metoda mebo,prin care aufurat tot ce era mai bun in tara,petrol, gaze, distrus fabrici,hidrocentrale,centrale electrice,campuri petroliere, platforme marine,etc si asa am ajuns sa fim sclavi,pe pamantul nostru ,si padurile in mainile grofilor udmr.Toate acestea i s-au pus in carca presedintelui , DUPA CE CU GREU A REUSIT SA PUNA JUSTITIA PE PICIOARE.TREZITI-VA OAMENI BUNI SI MERGETI SA VOTATI CEA MAI BUNA ALTERNATIVA PENTRU TARA SA REPARAM CE PUTEM SI NOI, CA MAI TARZIU SA NU PLANGEM PE LA COLTURI .

  • 13. De hahaah | 09 Iulie 2012 11:27

    ma baiete esti penibil,

  • 14. De Florin G. | 09 Iulie 2012 00:18

    Da, libertate, valori, justitie nedirijata... decat de voiculescu si vantu in pupa matelotului. Poetule cu pretentii de intelectual esti cu mintea in ape tulburi. Chiar n-om fi toti o natie de retardati...

  • 15. De pentru silvia | 08 Iulie 2012 00:58

    in iunie s-a votat cu " prostimea " desgustata de minciuni , trai greu pentru huzurul greilor portocalii ;
    acum , va va surprinde cat se voteaza pentru adevarata libertate a democratiei , a valorilor nesubminate si a justitiei nedirijate .... a salvari de la bruma de speranta ,care nu vrem a o pierde ...
    iesiti la vot cu drag si spor , mateloti de pe vapor !