Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică MRU cheamă românii la mitingul din Piața Revoluției: Când valorile pentru care s-a luptat în decembrie 89 sunt călcate în picioare nu ne permitem să rămânem în casă

MRU cheamă românii la mitingul din Piața Revoluției: Când valorile pentru care s-a luptat în decembrie 89 sunt călcate în picioare nu ne permitem să rămânem în casă

Un articol de: B1.ro | 03 Iul 2012, 15:00
Mihai Răzvan Ungureanu îi încurajează pe români să iasă joi la mitingul din Piața Revoluției, pentru apărarea derpturilor pentru care s-a luptat în decembrie 1989.

”În mod clar asistăm la o lovitură de stat mascată sub aparența procedurilor democratice. Observ îndârjirea cu care se insistă asupra încălcării Constituției și asupra atacării și acaparării instituțiilor statului” a spus Unguureanu pentru HotNews.

”Când toate valorile pentru care s-a luptat în decembrie 1989 sunt atât de brutal călcate în picioare nu ne permitem să rămânem în casă. Este nevoie de mobilizare până nu e prea târziu. Cred că suntem destul de mulți pentru a nu fi ignorați”  mai precizează fostul premier.

De asemenea, Ungureanu îi încurajează pe cei care susțin formațiunea alcătuită de el, respectiv Inițiativa Civică de Centru-Dreapta să vină îmbrăcați în alb.

În plus, Ungureanu a ținut să precizeze că acest miting nu se vrea o manifestare de susținere a PDL.

"Nu este un miting pro-PDL. PDL a făcut destule erori în perioada trecută pentru care sunt convins plăteste astăzi, dar niciodată nu s-a gândit sa anihileze una dupa alta instituțiile statului așa cum o face USL astăzi. În momentul de față USL este un bloc conceput pentru a acapara puterea."

PDL organizează joi, începând cu ora 18:00, o manifestație în Piața Revoluției, ca formă de protest față de actuala guvernare, aceasta fiind prima acțiune a noii conduceri PDL.

Recomandă stirea:
email
Closer to the MOON - un film de Nae Caranfil
+ adauga comentariu COMENTARII (71):
  • 1. De Jorge | 16 Martie 2014 03:17

    Free knowledge like this doesn't just help, it promote decycramo. Thank you.

  • 2. De Travis | 15 Martie 2014 03:49

    am mai vazut astfel de atbarocii aeriene, sau cum se numesc ele. Insa niciodata n-am inteles cum reusesc sa se ataseze, ai zice ca au magnet. In loc sa se prabuseasca, cum credeam eu. Sau la inaltimea aia nu mai functioneaza atractia gravitationala?

  • 3. De Afumarescu | 10 Iulie 2012 20:23

    parerea mea ca Muhai .R.Ungureanu de mina cu Moni Macovei.sa mearga foarte des la BELE 1 tv ca acolo se manca bine in conpania cu Turcescu,Cristoiu, A. Pora ,iar desrtul leo serveste Bocanciu.

  • 4. De DE badea gheorghe | 10 Iulie 2012 20:00

    Voi Vota pe 29 o7 DA demiterea lui basescu ,care pentru mine a fost,si este un gunoi.NU fac politica.dar veata mea depinde de acesti politicieni,NU vreau sa ajung si pe mina lui M.R.U .lam vazut ce a facut la Guvern, daca asculti cum vorbeste NU intelegi nimic,acet domn zice ca este telectual? Daca masi intilni cu el pe strada iasi spune sa se Inpuste ca Nastasa sa nu ajunga sa mai face mult rau Rominilor Basescu vrea sa ne lase un mostenitor ,Dar uitativa ce fata are?

  • 5. De Belpheg0r | 10 Iulie 2012 17:50

    Ador intelectul mucilor cei mici.
    Mai ales de cind si-au ales ca simbol GIULGIUL (alb).
    Or sti ei ceva ce noi nu stim?

  • 6. De mircea | 10 Iulie 2012 17:32

    domnule Ungureanu uitate in oglinda ,nu pre prezinti incredere,si nu uita ca Basescu a venit la putere cu alianta DA si va plece tot cu DA

  • 7. De Maria | 10 Iulie 2012 00:17

    Base a cazut!!!!!!!
    Se pare ca nu se duce singur la fund....isi ia cu el si tovarasii de hotie!
    Popor roman jos cu marinarul si jos cu clica lui de hoti!

  • 8. De hahaah | 09 Iulie 2012 11:27

    ma baiete esti penibil,

  • 9. De pentru silvia | 08 Iulie 2012 00:58

    in iunie s-a votat cu " prostimea " desgustata de minciuni , trai greu pentru huzurul greilor portocalii ;
    acum , va va surprinde cat se voteaza pentru adevarata libertate a democratiei , a valorilor nesubminate si a justitiei nedirijate .... a salvari de la bruma de speranta ,care nu vrem a o pierde ...
    iesiti la vot cu drag si spor , mateloti de pe vapor !

  • 10. De ardeleanu | 07 Iulie 2012 18:17

    daca nu iesim in strada nu uitati,vor veni ani grei peste noi si copii nostri

  • 11. De jos mafia USL | 07 Iulie 2012 17:43

    Romanii iesiti in strada sa aruuncam peste bord gunoiul USL care este foarte toxix

  • 12. De Mariana | 06 Iulie 2012 21:01

    VOTATI BASESCU!!!

  • 13. De luc | 06 Iulie 2012 14:29

    Lasati USL-ul la putere,sa iasa Nastase de la zdup,sa plece in vacanta pe insule, impreuna cu Patriciu,ca si-au luat saracii bilete de acum 6 luni.

  • 14. De care sunt valorile alea? | 06 Iulie 2012 09:06

    banii,lacomia,vinderea muncii mele,si a putinului pe care il stransesem stand la cozi pt un mic capital,cetificatele de revolutionar,ce valori?

  • 15. De alex | 05 Iulie 2012 21:06

    trebuie sa esim in strada alfel ne intoarcem in timp