Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosiri cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Politică Radu Banciu relatează traseul banilor lui Dan Voiculescu, prin intermediul firmei Crescent

Radu Banciu relatează traseul banilor lui Dan Voiculescu, prin intermediul firmei Crescent

Un articol de: B1.ro | 05 Feb 2013, 23:43
Jurnalistul Radu Banciu a comentat, marți, în cadrul emisiunii "Lumea lui Banciu" difuzată de B1 TV, povestea banilor lui Dan Voiculescu, respectiv istoria firmei Crescent și a banilor de pe exporturile României de după împușcarea lui Nicolae Ceaușescu.

"El s-a ridicat încet, încet. Câteva vapoare au plecat la începutul lui decembrie 1989, plata urma să vină în câteva săptămâni. Între timp, a venit Revoluția. Când au venit banii, n-au mai urmărit circuitul de dinainte. Mai întâi în firma Crescent și apoi împărțiți cu tovarășii din PCR și Securitate. Tovarășii dispăruseră și toți banii au devenit capital pentru patronul firmei Crescent, devenit acum patron cu acte în regulă pe persoană fizică", a explicat Radu Banciu.

Banii pe care România trebuia să îi primească pe încărcăturile trimise în străinătate înainte de Revoluție nu au mai ajuns niciodată în conturile statului, pe fondul haosului și a instabilității care au urmat după Revoluție.

Radu Banciu, despre banii lui Dan Voiculescu
Embed:




Citeşte mai multe despre:   Radu Banciu,   Lumea lui Banciu,   B1 TV,   Dan Voiculescu
Recomandă stirea:
email
+ adauga comentariu COMENTARII (17):
  • 1. De baflvupmkl | 01 Martie 2013 17:04

    d1CLI0 msjmsobgfriz

  • 2. De Daniie | 25 Feb 2013 14:56

    Apr18 Where is the gahnaa , Is that a gahnaa .can't you dumbo see the difference between silicone and breast ? i believe there are several million people on the world surviving with either color blindness or they are just dumba

  • 3. De berbecu | 06 Feb 2013 15:11

    cand aud ce tampenii rarai tu si ceilalti labeunu despre Voiculescu imi vone sa vars democratic plin de indignare.Credeti voi ca Baselu cu SRI si ANI si DNA lasau un banut din "averea" lui Ceausescuce ce putea fi "palmat"?Cica SRI are documente care dovedesc furtul vranului dar culmea sunt clasificate.Base cu ceata lui nu aveau acces la ele si nu le foloseau ca sa-l mance pe varan?Asa ca lasa-ne cu raraitul tau ca "lesonul" asta e de cacao!

  • 4. De ROYCE | 06 Feb 2013 14:32

    DEZINFORMAREA LINGAILOR PEDELISTI ATINGE COTE ALARMANTE. CALOMNIILE MIZERABILE LA ADRESA LUI VOICULESCU INTREC ORICE LIMITA A BUNULUI SIMT. DAR, TURNATORUL BASESCU NU STIE CE INSEAMNA BUN SIMT SI IN CONSECINTA ACTIONEAZA CA ATARE.

  • 5. De xx | 06 Feb 2013 11:12

    @blade
    la ce te referi cand afirmi ca debiteaza ineptii?
    daca esti informat corect iti dau dreptate dar explica
    nu arunca vorbe

  • 6. De blade | 06 Feb 2013 11:02

    Banciu asta debiteaza cam multe ineptii, probabil e disperat sa-si pastreze locul de munca

  • 7. De Oana | 06 Feb 2013 10:37

    Poate ca femeia hipnotizata reprezentata de statuia din Goa o sugera pe Josephine!
    Poate chiar a reusit s-o hipnotizeze pe imparateasa si asta a deranjat!

  • 8. De xx | 06 Feb 2013 09:27

    @ROYCE
    ce naiv poti fi!
    varanul a facut asa la comert exterior
    ia mai gandeste-te la fabricile care faceau export si o persoana din fabrica se ocupa de banii din conturi
    oare cine a luat banii proveniti din conturile de la export?
    doar cei care lucrau cu ele
    ia gandeste-te cate fabrici au disparut cand muncitorii au fost instigati sa isi nege conducerile "comuniste"

  • 9. De @ROYCE | 06 Feb 2013 08:29

    Asa a facut bani varanul, frate. Tu voteaza PC-ul, poate-ti da de-o ciorba.

  • 10. De PETRUS | 06 Feb 2013 08:09

    FOARTE SIMPLU CUM A OBTINUT BANI VOICULESCU, FOARTE SIMPLU. VOICULESCU A OBTINUT BANI PRIN MUNCA CINSTITA.

  • 11. De Liana | 06 Feb 2013 07:02

    Nu-mi vine sa cred!Ce se intampla?Era singura emisiune pe care nu o pierdeam niciodata.Vreau sa stiu unde va mai putem vedea.Sa aveti mult noroc.4v9b

  • 12. De Martin | 06 Feb 2013 03:38

    parca tov basecu nu a avut o Flota pe cateva persoane fizice..

  • 13. De ROYCE | 06 Feb 2013 02:38

    OARE CREDE CINEVA ACESTE MINCIUNI ORDINARE ???????? SINCER, CHIAR NU MAI CREDE NIMENI ACESTE MINCIUNI.

  • 14. De ROYCE | 06 Feb 2013 02:36

    BANCIU NU ESTE SINGURA DATA CAND DEBITEAZA PROSTII, ASA CA NU-I NIMIC NOU SUB SOARE.

  • 15. De Ion2 | 06 Feb 2013 01:20

    L'abbe Farria(italien), a fost inchis,pentru ca a visat in 1807,proiectul lui Napoleon pe care vroia sa-l realizeze in1811,pentru ca vroia (ca si Machiavelli),un singur si mare imperiu,tare si compact,pentru ca a crezut ca l-a gasit pe prietenul sau Cesar Borgia,care se prefacea ca-l intelege,ca sa-l traseza mai repede.