Acasa Ştiri Sport Ciclism: Bradley Wiggins (Sky), primul britanic care a câștigat Turul Franței

Ciclism: Bradley Wiggins (Sky), primul britanic care a câștigat Turul Franței

Bradley Wiggins, de la echipa Sky, a devenit, duminică, primul cicilist britanic care să câștige Turul Franței.

Pe locul doi s-a clasat tot un britanic, coechipierul lui Wiggins Christopher Froome, la 3 minute și 21 de secunde în spatele campionului. Pe locul trei, la șase minute 19 secunde de primul loc s-a situat italianul Vicenzo Nibali, relatează Fox Sports.

Wiggins are 32 de ani şi este de trei ori campion olimpic la urmărire şi de şase ori campion mondial pe pistă. Până în prezent, cea mai bună clasare a sa în Turul Franței a fost locul 4, în 2009.

Citeşte mai multe despre:   cicilism,   ciclism,   Turul Frantei,   bradley wiggins,   sky,   cristopher froome,   vicenzo nibali