Acasa Ştiri Sport City a câștigat Supercupa Angliei în fața lui Chelsea, scor 3-2. Pantilimon a greșit grav la golul doi al londonezilor (VIDEO)

Manchester City a câștigat, duminică, Supercupa Angliei, după ce a învins Chelsea Londra cu scorul de 3-2, portarul român Costel Pantilimon fiind titular în poarta trupei lui Roberto Mancini, arată GSP.

Deținătoarea Ligii Campionilor, Chelsea Londra, a deschis scorul în minutul 40, prin atacantul spaniol Fernando Torres, cu un șut de la opt metri. Londonezii au rămas în zece oameni, după ce Branislav Ivanovici a fost eliminat în minutul 50.

Manchester City a egalat prin golul marcate de ivorianul Yaya Toure, în minutul 53, cu un șut din afara careului, prelând apoi conducerea prin golul argentinianului Carlos Tevez, în minutul 59, cu un șut superb din afara careului, direct în vinclul porții adverse.

City a mai înscris o dată, în minutul 65, prin francezul Samir Nasri, cu o reluarea magnifică cu exteriorul. Chelsea a redus din diferență în minutul 75, golul fiind marcat de Bertrand, după ce anterior, Pantilimon a respins complet greșit un șut expediat de unul dintre jucătorii adverși.

Vezi AICI rezumatul partidei dintre Manchester City și Chelsea Londra.

Citeşte mai multe despre:   Manchester City,   Chelsea Londra,   Supercupa Angliei,   victorie,   Costel Pantilimon,   portar