Acasa Ştiri Sport Corina Căprioriu a câștigat medalia de aur la Grand Prix de judo de la Qingdao

Corina Căprioriu a câștigat medalia de aur la Grand Prix de judo de la Qingdao

Vicecampioana olimpică Corina Căprioriu a câştigat, miercuri, medalia de aur la categoria 57 de kilograme, la Grand Prix IJF de la Qingdao (China).

Corina Căprioriu a debutat în competiţie în grupa D, cu victorie în faţa chinezoaicei Tonjuan Lu, iar în semifinale a eliminat-o pe sportiva braziliană Tamires Da Silva.

În finală, Căprioriu s-a duelat tot cu o braziliancă, Rafaela Silva, pe care a învins-o, obţinând medalia de aur.

Turneul de judo este dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, relatează Mediafax.