Acasa Ştiri Sport Cupa Ligii: Dinamo a câștigat primul TROFEU după o pauză de cinci ani. 2-0 cu ACS Poli Timișoara

Dinamo București a câștigat în premieră Cupa Ligii la fotbal, după ce a învins-o în finală pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 2-0 (2-0), sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, transmite HotNews.

Ambele goluri ale lui Dinamo au fost reușite de atacantul slovac Adam Nemec (6, 26).

Citește și: Eliminare dramatică a României la Campionatul Mondial de Handbal FemininBiserica Ortodoxă explică de ce Regele Mihai va fi înmormântat pe întunericPoze cu fiica lui Liviu Dragnea în sânii goi. Se iubește cu un cântăreț. FotoLiviu Dragnea nu renunță la visul de a își face stadion de 12 milioane de euro în Teleorman, județ fără nicio echipă în primele două ligi

Dinamo și-a confirmat statutul de favorită și a câștigat fără emoții finala, obținând primul său trofeu după o perioadă de cinci ani.

Dinamo va primi un premiu de 400.000 euro pentru câștigarea competiției, în timp ce finalista va fi recompensată cu 175.000 euro.

Poli, care a fost lipsită de mai mulți titulari, precum portarul Cătălin Straton, fundașii Bogdan Străuț, Gabriel Cânu, Cristian Scutaru, mijlocașul Marius Croitoru, atacanții Cristian Bărbuț și Pedro Henrique, a avut prima mare ocazie a partidei, dar portarul Penedo a respins mingea trimisă cu capul de Șeroni (2), de la 11 metri, în urma unei lovituri libere.

Citește și: Tragere INFERNALĂ pentru FCSB! Și-a aflat ADVERSARA din Europa League (VIDEO)Mihai Zmărăndescu a câștigat primul său titlu MMA din carieră. Mesaj pentru tata și faniAccidentare cumplită pentru un cunoscut fotbalist român: Sportivul va sta departe de teren pentru cel puțin șase luni (VIDEO)

Citeşte mai multe despre:   cupa ligii,   Dinamo,   acs poli timisoara