Acasa Ştiri Sport EURO 2016: Italia a învins campioana europeană Spania cu 2-0 și s-a calificat în sferturi

Italia a învins formația Spaniei, campioana europeană en titre, cu scorul de 2-0 (1-0), luni seara pe Stade de France din Saint-Denis, și s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2016, potrivit Agerpres.

Italia a început meciul în mod agresiv, iar Squadra Azzurra a avut prima ocazie în minutul 6, prin Eder, care a ratat șutul din careu.

Citește și: "Sunt tristă, frustrată, dezamăgită! Încă nu mi-am revenit". Cristina Neagu, complet distrusă după ultima înfrângereCriminala de la metrou, reținută. Primele imagini cu femeia care a împins o tânără pe șineDe ce ar fi comis criminala de la metrou fapta. Ce i s-a întâmplat la serviciuEliminare dramatică a României la Campionatul Mondial de Handbal Feminin

Primul gol a fost marcat în minutul 34, când Eder bate în forță o lovitură liberă, De Gea respinge în față, iar Chiellini reușește să deschidă scorul în marele meci de la Paris, potrivit digisport.ro.

Cel de-al doilea gol al Italiei a fost marcat de Pelle, care a reușit să înscrie din pasa lui Darmian (90+1).

Citeşte mai multe despre:   euro 2016,   Italia,   campioana europeana,   Spania,   2-0,   sferturi,   s-a calificat