Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Sport Europa League, bătălia pentru grupe: Petrolul – Swansea, Pandurii - Braga și Astra - Maccabi Haifa

Europa League, bătălia pentru grupe: Petrolul – Swansea, Pandurii - Braga și Astra - Maccabi Haifa

Un articol de: |

România se bate cu trei echipe pentru accederea în grupele Europa League, în timp ce Steaua e deja calificată în această competiție, dar speră la grupele Ligii campionilor.

În urma tragerii la sorți de vineri, echipele românești și-au aflat adversarele din play-off-ul Europa League.

Astfel, Petrolul Ploiești va juca cu Swansea, locul 9 în Premier League sezonul trecut, Pandurii Târgu Jiu cu portughezii de la Sporting Braga, iar Astra Giurgiu cu israelienii de la Maccabi Haifa.

Meciurile din play-off-ul Europa League vor avea loc pe 22 şi 29 august.

Reamintim că Steaua București va juca cu Legia Varsovia pentru calificarea în grupele Champions League. (Detalii AICI)

Iată lista completă a meciurilor din play-off-ul Europa League:

FC Kuban Krasnodar (RUS) v Feyenoord (NED)
SV Zulte Waregem (BEL) v APOEL FC (CYP)
SK Rapid Wien (AUT) v FC Dila Gori (GEO)
Tromsø IL (NOR) v Beşiktaş JK  (TUR)*
CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu (ROU) v SC Braga (POR)

Apollon Limassol FC (CYP) v OGC Nice (FRA)
FC Aktobe (KAZ) v FC Dynamo Kyiv (UKR)
Swansea City AFC (ENG) v FC Petrolul Ploieşti (ROU)
Atromitos FC (GRE) v AZ Alkmaar (NED)
FH Hafnarfjördur (ISL) v KRC Genk (BEL)

IF Elfsborg (SWE) v FC Nordsjælland (DEN)
WKS Slask Wrocław (POL) v Sevilla FC (ESP)
FC Salzburg (AUT) v VMFD Žalgiris (LTU)
Qarabag FK (AZE) v Eintracht Frankfurt (GER)
FC Minsk (BLR) v R. Standard de Liège (BEL)

FK Jablonec (CZE) v Real Betis Balompié (ESP)
HNK Rijeka (CRO) v VfB Stuttgart (GER)
FC Chornomorets Odesa (UKR) v KS Skënderbeu (ALB)
Maccabi Tel-Aviv FC (ISR) v PAOK FC (GRE)
FC St Gallen (SUI) v FC Spartak Moskva (RUS)

Molde FK (NOR) v FC Rubin Kazan (RUS)
FK Vojvodina (SRB) v FC Sheriff (MDA)
Trabzonspor AS (TUR) v FK Kukësi (ALB)
Esbjerg fB (DEN) v AS Saint-Étienne (FRA)
Grasshopper Club Zürich (SUI) v ACF Fiorentina (ITA)

Maccabi Haifa FC (ISR) v FC Astra (ROU)
Udinese Calcio (ITA) v FC Slovan Liberec (CZE)
FC Dinamo Tbilisi (GEO) v Tottenham Hotspur FC (ENG)
Estoril Praia (POR) v FC Pasching (AUT)
JK Nõmme Kalju (EST) v FC Dnipro Dnipropetrovsk (UKR)
FK Partizan (SRB) v FC Thun (SUI)

Recomandă stirea:
email
 
 
TOP 5 Sport