Acasa Ştiri Sport Halep, în sferturi la Roland Garros, după victoria categorică în fața lui Suarez Navarro

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roland Garros, după ce a învins-o pe Suarez Navarro cu 6-1, 6-1.

Halep, locul 4 WTA, a trecut de Navarro, locul 23 WTA, în doar o oră, informează GSP. Românca a jucat perfect în acest meci și a obținut prima victorie în fața spanioloaicei, pe zgură, după patru înfrângeri.

Citește și: "Sunt tristă, frustrată, dezamăgită! Încă nu mi-am revenit". Cristina Neagu, complet distrusă după ultima înfrângereDani Oțil și Răzvan Simion nu-și mai vorbesc din cauza Lidiei Buble! Ce s-a întâmplatBianca este însărcinată! Vestea zilei în showbiz și primele declarațiiEliminare dramatică a României la Campionatul Mondial de Handbal Feminin

În runda următoare, Halep se va duela cu învingătoarea din meciul Petra Martici, locul 290 WTA, - Elina Svitolina, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 5.

Pentru ajungerea în această fază a competiției, sportiva româncă va primi 340.000 de euro şi 430 de puncte WTA.

Cea mai bună performanţă a Simonei Halep la Roland Garros este finala jucată în 2014, pe care a pierdut-o în faţa rusoaicei Maria Şarapova, în trei seturi, amintește Mediafax.

Citește și: Liviu Dragnea nu renunță la visul de a își face stadion de 12 milioane de euro în Teleorman, județ fără nicio echipă în primele două ligiTragere INFERNALĂ pentru FCSB! Și-a aflat ADVERSARA din Europa League (VIDEO)Mihai Zmărăndescu a câștigat primul său titlu MMA din carieră. Mesaj pentru tata și fani

Citeşte mai multe despre:   Halep,   Roland Garros,   Suarez Navarro