Acest site foloseste cookie. Navigand in continuare, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe                   x
Acasa Ştiri Sport Jocurile Olimpice de la Londra: Lista și programul competițiilor la care participă sportivii români

Jocurile Olimpice de la Londra: Lista și programul competițiilor la care participă sportivii români

Un articol de: |

Săptămâna aceasta debutează la Londra Jocurile Olimpice de vară, ediția din 2012, la care participă peste 100 de sportivi din România. Țara noastră este favorită la medalii la canotaj, kaiac-canoe, gimnastică, spadă, sabie, dar și la judo, box sau haltere.

Iată în continuare orele de desfășurare a competițiilor în care vor participa sportivii români, programul televizărilor, dar și componența delegației României.

Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de la Londra:

Vineri, 27 iulie

Ora 23:00 - Ceremonie de deschidere (TVR 1, DolceSport)

Sambata, 28 iulie

Ora 13:00, 17:30, 22:00 Gimnastica masculin (calificări) (TVR 1, TVR 2, DolceSport)
Ora 16:00 Judo feminin, 48 kg (finala) (TVR 2)
Ora 21:30 Natatie (calificări) (TVR 1)

Duminica, 29 iulie

Ora 16:00 Judo feminin, 52 kg (finala) (TVR 2)
Ora 18:30 Gimnastica feminin (calificări) (TVR 1, DolceSport)
Ora 20:20 - Polo masculin: Romania - Marea Britanie (grupe) (TVR 2)
Ora 21:30 Natatie (finala 400 m liber) (TVR 1)

Luni, 30 iulie


Ora 12:30, 20:00 - Spada feminin (finala) (TVR 1)
Ora 16:00 Judo feminin, 57kg (finala) (TVR 2)
Ora 18:30 - Gimnastica: Echipe masculin (finala) (TVR 2, DolceSport)

Marti, 31 iulie


Ora 12:00 - Haltere masculin, 69 kg (finala) (TVR 2)
Ora 18:30 - Gimnastica: Echipe feminin (finala) (TVR 1, DolceSport)
Ora 21:30 - Natatie masculin, 200 m fluture (finala) (TVR 1)

Miercuri, 1 august


Ora 11:30 - Canotaj feminin (dublu rame) (TVR 1, DolceSport)
Ora 18:30 - Gimnastica: Individual compus masculin (finala) (TVR 2, DolceSport)

Joi, 2 august


Ora 11:30 - Canotaj feminin (finala 8+1) (TVR 1, DolceSport)
Ora 18:30 - Gimnastica: Individual compus feminin (finala) (TVR 1, DolceSport)

Vineri, 3 august


Ora 20:00 - Sabie masculin, echipe (competitie si finala) (TVR 1)

Sambata, 4 august


Ora 11:00, 22:00 - Spada feminin, echipe (TVR 1)

Duminica, 5 august


Ora 13:00 - Atletism: Finala maraton feminin (TVR 1, DolceSport)
Ora 16:00 - Gimnastica: Individual sol, cal cu manere - masculin, sarituri - feminin (finale) (TVR 1, DolceSport)
Ora 20:50 - Atletism: triplusalt feminin (finala) (TVR 1, DolceSport)

Luni, 6 august


Ora 11:30 - Kaiac-canoe (calificari) (TVR 1, DolceSport)
Ora 12:00 - Atletism: aruncarea discului masculin, 800m feminin, aruncarea greutatii feminin (calificari) (TVR 1, Dolcesport)
Ora 16:00 - Gimnastica: individual sarituri, inele masculin, paralele inegale feminin (finale) (TVR 1, DolceSport)

Marti, 7 august


Ora 16:00 - Gimnastica: paralele, bara fixa masculin, barna, sol feminin (finale) (TVR 1, DolceSport)

Miercuri, 8 august


Ora 12:00 - Atletism: aruncarea greutatii feminin (calificari) (TVR 1, DolceSport)

Joi, 9 august


Ora 11:30 - Kaiac-canoe C-2 1000 m, K-4 1000 m (finale) (TVR 1, DolceSport)
Ora 22:30 - Atletism: 200m, triplusalt, 800m masculin, aruncarea sulitei feminin (finale) (TVR 1, DolceSport)

Vineri, 10 august


Ora 21:00 - Atletism: saritura cu prajina, 4X400 ştafeta finala, masculin, 1500m, aruncarea ciocanului, 5000m feminin (finale) (TVR 1, DolceSport)

(Programul poate suferi unele modificări, în funcție de ritmul în care se voer desfășura unele competiții.)

Sportivii români care participă la Olimpiada de la Londra:

Nataţie - Camelia Potec, Norbert Trandafir, Dragoş Agache şi Alexandru Coci;

Polo - Dragoş Constantin Stoenescu, Cosmin Alexandru Radu, Tiberiu Negrean, Nicolae Virgil Diaconu, Andrei Ionuţ Iosep, Andrei Dan Buşilă, Mihnea Chioveanu, Alexandru Barabas Matei Guiman, Dimitri Goanţă, Ramiro Georgescu, Alexandru Andrei Ghiban, Kadar Kalman Janos şi Mihai Eduard Draguşin;

Box - Andrei Bogdan Juratoni şi Mihaela Lăcătuş;

Kaiac-canoe - kaiacistele Irina Lauric, Iuliana Paleu, kaiaciştii Ionel Gavrilă, Ştefan Vasile, Toni Ioneticu, Traian Neagu, Ionuţ Alexandru Mitrea şi Bogdan Mada şi canoiştii Lazăr Liviu Alexandru Dumitrescu, Victor Mihalachi şi Iosif Chirilă;

Canotaj - Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Gabriela Cogianu, Adelina Maria Cojocariu, Ioana Rotaru, Nicoleta Albu, Talida Teodora Gidoiu, Irina Dorneanu, Georgeta Andrunache, Viorica Susanu, Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea, două rezerve, Andreea Nicoleta Boghian şi Ionel Strungaru;

Ciclism - Andrei Nechita;

Scrimă - Ana Maria Florentina Brânză, Anca Măroiu, Simona Cristina Gherman, Rareş Eugen Dumitrescu, Gelu Florin Zalomir, Cosmin Hăncianu, Radu Horea Daraban, Bianca Alexandra Pascu, doua rezerve, Loredana Dinu (spada) şi Alexandru Siriteanu (sabie);

Gimnastică - Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Larisa Iordache, Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotuna

Judo - Alina Dumitru, Corina Căprioriu, Andreea Ştefania Chiţu, Dan Gheorghe Fâşie, Vlăduţ George Simionescu şi Daniel Brata;

Tir - Lucia Liliana Mihalache şi Alin George Moldoveanu;

Tenis de Masă - Elisabeta Samara, Daniela Dodean şi Adrian Crişan;

Tenis - Irina Camelia Begu, Monica Niculescu, Sorana Cîrstea, Simona Halep, Horia Tecău şi Adrian Ungur;

Haltere - Roxana Cocoş, Răzvan Martin, Gabriel Sîncraian şi Florin Ionuţ Croitoru;

Lupte - Alin Ciurariu Alexuc şi Daniel Rareş Chintoan

Atletism - Nicoleta Grasu, Claudia Nicoleta Ştef, Cristina Casandra, Bianca Perie, Cristina Bujin, Esthera Petre, Lidia Şimon, Constantina Diţă, Andreea Ogrăzeanu, Bianca Denisa Razor, Mirela Lavric, Angela Moroşanu, Ancuţa Bobocel, Elisabeta Bîrcă, Viorica Ţigău, Marius Iulian Cocioran şi Viorel Marius Ionescu.

Recomandă stirea:
email
 
 
TOP 5 Sport