Acasa Ştiri Sport Jocurile Olimpice: Etiopianca Tiki Gelana a câștigat maratonul. Constantina Diţă, locul 86, Lidia Şimon, locul 45

Etiopianca Tiki Gelana a devenit campioană olimpică la maraton, terminând proba în două ore, 23 de minute și șapte secunde. Aceasta a fost urmată în clasament de Priscah Jeptoo  din Kenya (2 h 23:12.), şi de rusoaica Tatyana Petrova Arkhipova (2 h 23:29.).

România a fost reprezentată la această probă de Constantina Diță și Lidia Șimon.

Diţă, campioană olimpică în 2008, a încheiat maratonul pe locul 86, în timp ce Şimon, s-a clasat pe locul 45.

Constantina Diţă a terminat maratonul după două ore, 41 de minute şi 34 de secunde. Lidia Şimon a încheiat cursa în două ore, 32 de minute şi 46 de secunde.