Acasa Ştiri Sport Mare surpriză în fotbalul românesc: FC Voluntari a câștigat Cupa României

Mare surpriză în fotbalul românesc: FC Voluntari a câștigat Cupa României

FC Voluntari a câștigat Cupa României în fața Astrei Giurgiu, la penaltyuri, după ce în timpul regulamentar scorul a fost 1-1. FC Voluntari a câștigat Cupa României pentru prima dată în istoria sa.

După penalty-uri, scorul obținut de FC Voluntari în fața Astrei a fost de 6-4.

Citește și: Scene de o violență extremă la derby-ul Serbiei: Au fost zeci de persoane rănite (VIDEO)Imagini cu prima tentativă de omor comisă de ucigașa de la metrou. Fata s-a opus - VideoUn fost șef de la Dinamo s-a însurat! Mireasa este superbă, a purtat rochie neagră O mare rivală a Simonei Halep o așteaptă în semifinalele turneului demonstrativ de la Hua Hin

Meciul a avut loc sâmbătă seara pe stadionul Ilie Oană din Ploiești, fiind ultimul pentru Marius Șumudică la giurgiuveni și, în același timp, ultimul meci din carieră pentru Florin Lovin.

Meciul a început cu imnul național cântat de fanfara Jandarmeriei Române.

Primul gol a fost marcat de Alexandru Ioniță, de la Astra Giurgiu, la minutul 36.

Citește și: Doliu în sport! Un multiplu campion A MURIT în urma unui accident stupid! Cel mai mare ciclist al momentului a fost prins dopatRATARE: Noua statuie a lui Maradona seamănă cu Bobby din Dallas!! (VIDEO, FOTO)

Formația FC Voluntari și-a luat revanșa și a egalat, scor 1-1, la minutul 83, mulțumită lui Laurențiu Marinescu. Jucătorul a egalat din lovitură de 11 metri, acordată după un fault dat de Junior Morais asupra lui Voduț, potrivit gsp.ro

Finala Cupei României de la Ploiești a intrat în prelungiri după minutul 90. La loviturile de departajare, pentru FC Voluntari au marcat Ad. Bălan, Marinescu, Voduţ, Ivanovici şi C. Achim, iar pentru Astra Giurgiu au înscris Fabricio, Săpunaru şi Seto, iar Al. Stan a ratat.

Citeşte mai multe despre:   finala Cupei Romaniei,   FC Voluntari,   astra giurgiu,   meci,   scor