Acasa Ştiri Sport Marius Ionescu, locul 26 în proba de maraton, la CM de la Moscova

Marius Ionescu, locul 26 în proba de maraton, la CM de la Moscova

Sportivul român Marius Ionescu s-a clasat, sâmbătă, pe locul 26 în proba de maraton, la Campionatele Mondiale de atletism de la Moscova. Ionescu a încheiat cursa de 42,195 kilometri cu timpul de două ore, 18 minute şi 31 de secunde.

Medalia de aur a revenit ugandezului Stephen Kiprotich, care a încheiat cu timpul de 2:09.51, urmat pe podium de Lelisa Desisa (Etiopia, 2:10.12) şi de Tadese Tola (Etiopia, 2:10.23).

Câştigătorul cursei va fi recompensat cu 60.000 de dolari, medaliatul cu argint va primi 30.000 de dolari, iar cel cu bronz, 20.000 de dolari.

Citeşte mai multe despre:   Marius Ionescu,   maraton,   Campionatele Mondiale de Atletism