Acasa Ştiri Sport Retragere DRAMATICĂ și nemeritată pentru Usain Bolt: Și-a terminat cariera în LACRIMI (VIDEO)

Deținătorul recordului de viteză, jamaicanul Usain Bolt visa la încă o medalie de aur, în ultima competiție din carieră. Bolt a decis să se retragă din viața sportivă, dar la ultimul Campionat Mondial din carieră mușchii i-au cedat.

Jamaicanul s-a accidentat în timpul finalei de ştafetă 4x100 metri de la Campionatele Mondiale. Proba a fost câştigată, total neaşteptat, de Marea Britanie, după un final pe muchie de cuţit cu marea favorită, Statele Unite.

Citește și: Tot internetul a sărit în aer. Gestul făcut de Messi i-a pus pe fani pe gânduri (FOTO)Monica Niculescu și partenera sa au pierdut finala la dublu de la CincinnatiSimona Halep, la un meci distanță de LOCUL 1 WTA! Românca, ÎN FINALĂ la Cincinnati

Primele două schimburi au mers excelent pentru jamaicani, însă SUA a recuperat pe turnantă, înainte de ultima sută. Acolo unde Bolt trebuia să sprinteze spre victorie. Doar că după ce a primit băţul, atletul jamaican a făcut câţiva paşi şi apoi a şchiopătat vizibil, pentru ca apoi să cadă. Cel mai probabil el a suferit o contractură musculară, scrie prosport

Lupta pentru victorie s-a dat între Marea Britanie şi SUA. Reprezentanţii gazdelor competiţiei, cu 37,47, au stabilit cel mai bun rezultat al sezonului, devansând SUA (37,52) şi Japonia (38,08).

Citește și: Karolina Pliskova a fost învinsă de Garbine Muguruza la Cincinnati Florin Andone, protagonistul unei gafe de proporții în presa spaniolă (FOTO)Veste bună pentru fanii Stelei. Ce surpriză le-a pregătit Armata înaintea startului de sezon (FOTO)

Citeşte mai multe despre:   sportiv,   usain bolt,   accidentat