Acasa Ştiri Sport Românca Larisa Iordache, vicecampioană mondială la individual compus în cadrul Campionatului Mondial de la Nanning

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit, vineri, prima medalie a României la Campionatele Mondiale de la Nanning, scrie Prosport.

Românca a devenit vicecampioană mondială după ce a terminat pe locul secund la individual compus, după americanca Simone Biles.

Larisa Iordache a încheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, cu care a obţinut medalia de argint, notele sale fiind următoarele: 15,066 la sărituri, 14,866 la paralele, 15,100 la bârnă şi 14,733 la sol. Larisa Iordache va mai concura şi în finalele de la sol şi bârnă, programate duminică.

Gimnasta a adus României prima medalie într-o finală la individual compus după 7 ani.