Acasa Ştiri Sport Simona Halep s-a calificat în optimile de finală ale turneului de tenis de la Wimbledon

Simona Halep a câștigat sâmbătă meciul din turul 3 al turneului de Grand Slam de la Wimbledon după ce a învins-o sâmbătă cu 6-4 6-3 pe sportiva din Olanda, Kiki Bertens.

În optimi, jucătoarea din România, situată pe locul 5 WTA, va juca împotriva câștigătoarei din meciul dintre Alize Cornet (61 WTA) și Madison Keys (9 WTA).

Citește și: DOLIU în lumea sportului! VEŞTILE TRISTE nu se mai opresc! Este o MARE PIERDERE pentru România....(FOTO)Klaus Iohannis a încălcat protocolul la înmormântarea Regelui. Ce gest a făcutSalariu de excelență pentru Ciprian Sfichi, polițistul lovit cu sabia în cap de un interlop. Cati bani primesteSpania ar putea fi exclusă de la Cupa Mondială din 2018

Cea mai bună performanța a sportivei din România la acest turneu a avut loc în 2014, când a atins faza semifinalelor, unde a pierdut cu Eugenie Bouchard.

Citeşte mai multe despre:   Simona Halep,   tenis,   Wimbledon,   calificare