Acasa Ştiri Sport Victor Hănescu s-a calificat în sferturile turneului challenger de la Alphen

Victor Hănescu s-a calificat în sferturile turneului challenger de la Alphen

Victor Hănescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului challenger de la Alphen aan den Rijn (Olanda), informează Agerpres.

Românul l-a învins pe francezul Calvin Hemery, cap de serie numărul șapte, cu scordul de 6-7 (3), 6-3, 7-5. Meciul a durat două ore și 25 de minute.

Hănescu îl va întâlni în sferturi pe olandezul Igor Sijsling, al patrulea favorit, care a câștigat meciul în fața compatriotului său Tallon Griekspoor.

Într-un alt meci din optimi, Adrian Ungur a fost învins de Trstan Lamasine cu 3-6, 7-5, 6-1.

Hănescu și Ungur vor juca joi seara și în sferturi la dublu, împotriva cuplului olandez Stephan Fransen/Jesse Huta Galung.

Prin această victorie, Victor Hănescu și-a asigurat un cec de 1.245 euro și 15 puncte ATP. La rândul său, Adrian Ungur va primi un cec de 730 de euro și 7 puncte ATP.

Citeşte mai multe despre:   Hănescu,   challenger de la Alphen,   victorie,   Adrian Ungur