Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Economic Câți bani câștigă lunar un barista angajat la Starbucks România

Câți bani câștigă lunar un barista angajat la Starbucks România

Un articol de: George Lupu - 28 Ian 2021, 11:16
Câți bani câștigă lunar un barista angajat la Starbucks România sursa foto: pixabay Economic

Starbucks a devenit și în România unul dintre cele mai populare lanțuri de cafenele, chiar dacă prețurile nu sunt deloc mici. Acesta este motivul pentru care mulți s-au întrebat care este salariul pe care îl primește un barista.

Potrivit informațiilor din piață, publicate de redactia.ro, un barista ar avea un salariu net pe lună de 1.500 de lei. Acesta mai primește și tichete de masă în valoare de 280 de lei, un bonus de 180 de lei, dar și 100 de lei bacșiș.

Desigur este vorba despre un angajat cu mai puțin de un an experiență în domeniu, care lucrează la Starbucks România în Capitală.

În alte orașe salariile pot fi mai mici. Lunar, un barista din alte orașe poate avea un salariu de 1.330 de lei, un bonus de 200 de lei pe lună, tichete de masă de 300 de lei, dar și bacșiș de circa 250 de lei pe lună.

„În calitate de Barista vei contribui la succesul brandului îndrăgit în toată lumea. Sarcina ta va fi să asiguri clienţilor un produs unic, serviciu rapid, calitate excelentă şi va trebui să păstrezi cafeneaua perfect curata.

Totul se întregeşte prin atmosfera unică de la Starbucks, din care poţi face parte şi tu”, anunță Starbucks România.

Principalele responsabilități

Responsabilitatile includ, dar nu se limiteaza la: Asigura servirea tuturor clientilor Starbucks, punand “clientul pe primul loc” si interactionand cu acestaDorian Popa a dezvăluit cine era, de fapt, poliţistul mort în accidentul de motocicletă din faţa Casei Poporului

- Furnizeaza in permanenta bauturi de calitate, cafea boabe, si produse alimentare de calitate tuturor clientilor, respectand toate standardele din punct de vedere al retetelor si al modului de prezentare

- Contribuie la mediul de lucru pozitiv al echipei

- Contribuie la instruirea noilor parteneri

- Recunoaste si incurajeaza realizarile personale si ale echipei folosind metodele pe care compania le pune la dispozitie.

Beneficii extra salariale:

-Bonus in functie de performanta

-Dezvoltare profesionala

-Training de barista

-Tichete de masa 15RON/zi lucrata

-Abonament medical la clinica privata Regina Maria

-3 bauturi marimea Tall zi/lucrata

-1punga cafea/1 cutie de ceai/1 cutie de capsule cafea pe saptamana

-Discount pentru produsele Starbucks