Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Eveniment AstraZeneca, mesaj pentru profesioniștii din sănătate. Ce spune compania despre riscul de trombocitopenie și de tulburări de coagulare

AstraZeneca, mesaj pentru profesioniștii din sănătate. Ce spune compania despre riscul de trombocitopenie și de tulburări de coagulare

Un articol de: Vladimir Ionescu - 07 Apr 2021, 09:42
AstraZeneca, mesaj pentru profesioniștii din sănătate. Ce spune compania despre riscul de trombocitopenie și de tulburări de coagulare Foto: Inquam Photos / Octav Ganea Eveniment

Compania AstraZeneca AB le-a transmis un mesaj profesioniștilor din domeniul sănătății, cărora le-a semnalat mai multe informații referitoare la riscul de trombocitopenie și de tulburări de coagulare – de comun acord cu Agenția Europeană a Medicamentului și Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale din România.

Ce le-a spus AstraZeneca profesioniștilor din sănătate despre riscul de trombocitopenie și de tulburări de coagulare

 

Potrivit stiripesurse.ro, elementele semnalate sunt următoarele: 

  • COVID-19 Vaccine AstraZeneca: beneficiile depășesc riscurile, cu toate că o posibilă legătură cu cazuri foarte rare de cheaguri sanguine asociate cu număr scăzut de trombocite nu poate fi exclusă.
     
  • După vaccinarea cu COVID-19 Vaccine AstraZeneca, a fost observată foarte rar, o asociere de tromboză cu trombocitopenie, în unele cazuri însoțite de sângerare.
     
  • Profesioniștii din domeniul sănătății trebuie să fie atenți la semnele și simptomele tromboembolismului și ale trombocitopeniei.
     
  • Persoanele vaccinate trebuie instruite să solicite asistență medicală imediată în cazul în care, după vaccinare, prezintă simptome precum: dificultăți de respirație, dureri toracice, tumefiere la nivelul, membrelor inferioare, dureri abdominale persistente. De asemenea, orice persoană care, după vaccinare, prezintă simptome neurologice, inclusiv cefalee severă sau persistentă sau vedere încețoșată, sau care prezintă echimoze (peteșii) în afara locului de administrare a vaccinului după câteva zile, trebuie să solicite imediat asistență medicală.

Mesajul companiei AstraZeneca vine în contextul în care, marți, un oficial al EMA a confirmat că există o legătură între acest vaccin și tromboze. „Acum putem să o spunem, este clar că există o legătură cu vaccinul”, a declarat Marco Cavaleri, coordonatorul strategiei de vaccinare a EMA, potrivit El Mundo.

Marco Cavaleri a vorbit despre această situație pentru publicația italiană Il messagero, unde a declarat că încă nu se cunoaște „ce provoacă această reacție”. „Încă nu știm. În următoarele ore vom spune că există o legătură, dar încă trebuie să înțelegem cum se petrece”, a adăugat oficialul EMA.

Citeşte mai multe despre:   AstraZeneca,   vaccin anti-COVID-19,   pandemie de coronavirus