Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Eveniment "Corupția ucide": "Mălin Bot nu ne reprezintă, nu face parte din echipa noastră"

"Corupția ucide": "Mălin Bot nu ne reprezintă, nu face parte din echipa noastră"

Un articol de: - 27 Noi 2017, 15:23
Eveniment

Comunitatea "Corupția Ucide" a anunțat public că jurnalistul Mălin Bot nu face parte din echipa platformei cunoscută pentru organizarea protestelor de stradă împotriva modificărilor la legilor justiției. Mai mult, platforma online susține că manifestațiile pe care le susține nu au "nevoie de vreun lider, cu atât mai puțin de unul autoproclamat".

"Credem, însă, că e momentul să facem și câteva precizări legat de protestul din această seară.

1. Domnul Mălin Bot nu reprezintă echipa Corupția Ucide, nu face parte din echipa Corupția Ucide și discursul pe care a crezut de cuviință să îl țină în Piața Victoriei în această seară nu are nicio legătură cu noi. Nu am crezut niciodată că protestele au nevoie de vreun lider, cu atât mai puțin de unul autoproclamat. Nu susținem astfel de ambiții și nu avem nicio legătură cu ele.

2. Traseul, modalitatea de protest (marș sau staționar) sunt decise împreună cu membrii comunitătii, dar vă rugăm să urmăriți postările de pe această pagină și să vă exprimați părerea în timp util.

3. Putem discuta și polemiza între noi, dar să nu uităm cine e adevăratul adversar: PSD-ALDE

4. Dacă aveți cel mai mic dubiu legat de onestitatea noastră, vă sfătuim să participați la proteste când și cum credeți de cuviință. Noi doar coagulăm oamenii care își doresc să protesteze și îi informăm, nu avem altă miză. Dacă, însă, nu ne credeți, cea mai bună soluție este să nu ne mai urmați. Credem că este mai bine așa, decât să faceți asta cu inima îndoită", a precizat "Corupția Ucide" pe Facebook.

Mălin Bot a replicat imediat poziției publice luate de comunitatea "Corupția Ucide", afirmând că nu urmărește să devină un lider al protestelor.

"Precizari foarte corecte si necesare. Evident ca nu este intentia mea sa urmaresc astfel de ambitii. In discursul sustinut, pe care cred ca l-au auzit cei mai multi dintre cei care ne urmaresc si aici, am spus ca nu exista un lider, este un protest al tuturor oamenilor onești care vor justitie, nu coruptie. Cred ca exact asa m-am exprimat. Eu am fost rugat sa vorbesc, am vorbit si va multumesc frumos. E bine ca ati facut aceste precizari, completeaza ce am spus si eu acolo. Cel mai important e scopul nostru comun, mentionat aici. Asta e tot ce conteaza. Cred intentia a fost de buna-credinta, poate ca formularea a indus o idee gresita. E bine ca s-a facut precizarea pentru ca tot apare pe la propaganda mafiei ideea ca cineva cu interese ascunse ne coordoneaza pe toti. Era firesc sa fiti informati ca nu este o legatura intre mine si grupul care se ocupa de pagina aceasta. Ne leaga scopul comun si niste principii in care credem, fara vreun alt interes. Asta cred ca era ideea mesajului acesta, eu asa am interpretat. PS. Sper ca aceste completari suplimentare sa evite alte confuzii. Multumesc", a replicat Mălin Bot.
 

Citeşte mai multe despre:   proteste,   lider