Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Externe Studiu: Viagra poate provoca pierderea vederii sau a auzului

Studiu: Viagra poate provoca pierderea vederii sau a auzului

Un articol de: - 03 Oct 2014, 12:17
Foto: dailytelegraph.com.au Externe

Un studiu realizat de cercetătorii australieni de la Universitatea New South Wales arată că Viagra poate afecta persoanele suferinde cu inima și poate duce la pierderea auzului, precum și a vederii, relatează 7sur7.

Potrivit oamenilor de știință, afectați sunt bărbații care suferă de retinită pigmentară, boală rară și ereditară, patilele putând împiedica acțiunea unei enzime importante în transmiterea semnalelor luminoase de la retină la creier.

Se știe deja că prezența sildenafilului, ingredient activ în Viagra, poate duce la probleme de vedere temporare la unele persoane perfect sănătoase.

Însă, problema semnalată de oamenii de știință australieni este mult mai gravă.

O persoană din 50 este susceptibilă să poarte gena care duce la degenerescența celulelor retinei.

În anul 2011, Viagra a provocat pierderi de auz bruște la sute de persoane din întreaga lume.

Citeşte mai multe despre:   studiu
 
 
 
Loading...