Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Monden Premiile Gopo 2020. Lista nominalizaților: filmele cu cele mai multe nominalizări

Premiile Gopo 2020. Lista nominalizaților: filmele cu cele mai multe nominalizări

Un articol de: Ramona Zaharia - 29 Iun 2020, 09:00
Premiile Gopo 2020. Lista nominalizaților: filmele cu cele mai multe nominalizări Monden

După  o amânare de câteva luni datorată pandemiei, a sosit ziua mult aşteptată a decernării Premiilor Gopo 2020, pentru cele mai prestigioase creaţii ale cinematografiei româneşti. Cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo, eveniment organizat de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc împreună cu Asociația Film și Cultură Urbană, are parte de o grandioasă ceremonie în aer liber la la Verde Stop Arena din Bucureşti.  

Nominalizările pentru Premiile Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesionişti din domeniu: Bogdan Mustaţă (regizor), Cristina Ionescu (monteur), Cristina Hoffman (co-fondator Aristoteles Workshop), Dan Chişu (regizor şi producător), Diana Cavallioti (actriţă), George Dăscălescu (director de imagine), alături de criticii şi jurnaliştii de film Alin Ludu Dumbravă, Andra Petrescu, Cristi Luca, Flavia Dima şi Manuela Cernat.
 

În jur de 600 de profesionişti activi din toate domeniile industriei de film româneşti au fost invitaţi să voteze pentru desemnarea câştigătorilor trofeelor Gopo 2020, prin intermediul unui mecanism de vot special.Traian Băsescu A ANUNȚAT când se va decreta STARE DE URGENȚĂ, ÎN ROMÂNIA

 

Premiile Gopo 2020. Filmele cu cele mai multe nominalizări

La Gomera - 13 nominalizări
Heidi - 10 nominalizări
Monştri. - 9 nominalizări
Touch Me Not / Nu mă atinge-mă - 9 nominalizări
Parking - 8 nominalizări
Mo - 6 nominalizări.

 

Nominalizări Premiile Gopo 2020


CEL MAI BUN FILM DE LUNGMETRAJ
Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona
producător: Anca Damian | Franţa, România, Belgia (Aparte Film)
La Gomera
producători: Patricia Poienaru, Marcela Ursu | România, Franţa, Germania, Suedia (42 Km Film)
Monştri.
producători: Claudiu Mitcu, Robert Fiţa, Ion Ioachim Stroe | România (Parada Film)
Parking
producători: Bogdan Crăciun, Tudor Giurgiu | România, Spania, Cehia (Libra Film Productions)
Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
producători: Adina Pintilie, Bianca Oana | România, Germania, Cehia, Bulgaria, Franţa (produs de: Manekino Film)



CEA MAI BUNĂ REGIE
 Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Anca Damian pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona
 Cătălin Mitulescu pentru filmul Heidi
 Corneliu Porumboiu pentru filmul La Gomera
 Marius Olteanu pentru filmul Monştri.



CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL
 Gheorghe Visu pentru rolul Nea Mihai din filmul Heidi
 Iulian Postelnicu pentru rolul Vali din filmul Arest
 Mihai Smarandache pentru rolul Adrian din filmul Parking
 Radu Botar pentru rolul episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
 Răzvan Vasilescu pentru rolul Profu' din filmul Mo



CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL
Belén Cuesta pentru rolul Maria din filmul Parking
Catrinel Marlon pentru rolul Gilda din filmul La Gomera
Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
Dana Rogoz pentru rolul Mo din filmul Mo
Judith State pentru rolul Dana din filmul Monştri.



CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR
 Alexandru Potocean pentru rolul şofer taxi din filmul Monştri.
 Bogdan Dumitrache pentru rolul Chirvasiu din filmul Heidi
 István Téglás pentru rolul Claudiu din filmul La Gomera
 Richard Bovnoczki pentru rolul Enache Vizireanu din filmul Cardinalul
 Şerban Pavlu pentru rolul Alex din filmul Monştri.



CEA MAI BUNĂ ACTRIŢĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR
 Coca Bloos pentru rolul Mama Tia din filmul Zavera
 Hanna Hofmann pentru rolul Hanna din filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Julieta Szönyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
 Mădălina Craiu pentru rolul Vera din filmul Mo
 Rodica Lazăr pentru rolul Magda din filmul La Gomera



CEL MAI BUN SCENARIU
 Andrei Cohn şi Alexandru Negoescu pentru Arest
 Corneliu Porumboiu pentru La Gomera
 Liviu Săndulescu şi Bogdan Adrian Toma pentru Cărturan
 Marius Olteanu pentru Monştri.
 Radu Dragomir pentru Mo



CEA MAI BUNĂ IMAGINE
 George Chiper-Lillemark pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Luchian Ciobanu pentru filmul Monştri.
 Marius Panduru (RSC) pentru filmul Parking
 Oleg Mutu pentru filmul Cărturan
 Tudor Mircea (RSC) pentru filmul La Gomera



CEL MAI BUN MONTAJ
 Adina Pintilie pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Dana Bunescu pentru filmul Distanţa dintre mine şi mine
 Ion Ioachim Stroe pentru filmul Heidi
 José M.G. Moyano şi Manuel Terceño pentru filmul Parking
 Roxana Szel pentru filmul La Gomera



CEL MAI BUN SUNET
 Alexandru Dragomir pentru filmul Heidi
 Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Niklas Skarp şi Christian Holm pentru filmul La Gomera
 Dominik Dolejsi, Marek Poledna, Bernhard Maisch şi Veselin Zografov pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Lukáš Moudrý şi Diana Sagrista pentru filmul Parking
 Mihai Bogos şi Marius Stănescu pentru filmul Mo

 


CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ
 Julio de la Rosa pentru filmul Parking
 Cornel Ţăranu pentru filmul Cardinalul
 Cristian Lolea pentru filmul Zavera
 Ivo Paunov şi Einstürzende Neubauten pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona



CEA MAI BUNĂ SCENOGRAFIE
 Brecht Evens, Sarah Mazzetti şi Gina Thorstensen pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei / L'extraordinaire voyage de Marona
 Mihaela Poenaru pentru filmul Heidi
 Nora Dumitrescu şi Laura Russu pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României
 Simona Pădureţu pentru filmul La Gomera
 Sonia Nolla pentru filmul Parking

CELE MAI BUNE COSTUME
 Alexandra Alma Ungureanu Stroe pentru filmul Monştri.
 Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României
 Cireşica Cuciuc pentru filmul Heidi
 Dana Păpăruz pentru filmul La Gomera
 Luminiţa Mihai pentru filmul Cardinalul

CEL MAI BUN MACHIAJ ŞI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ
 Alex Gherase, Milen Ivanov şi Ioana Covali pentru filmul Touch Me Not / Nu mă atinge-mă
 Domnica Bodogan, Nastasia Mateiu şi Clara Tudose pentru filmul Queen Marie of Romania / Maria, Regina României
 Ioana Nadoleanu şi Dora Codiţă pentru filmul Heidi
 Manuela Tudor, Bianca Marca, Tania Crăciun şi Alexandru Sassu pentru filmul Arest
 Marga Ştefan şi Gabriela Creţan pentru filmul La Gomera

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT
 Cărturan (r. Liviu Săndulescu)
 Mo (r. Radu Dragomir)
 Monştri. (r. Marius Olteanu)
 Timebox (r. Nora Agapi)
 Touch Me Not / Nu mă atinge-mă (r. Adina Pintilie)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
 Distanţa dintre mine şi mine (r. Dana Bunescu, Mona Nicoară, produs de: Hi Film Productions, producători: Ada Solomon, Mona Nicoară, Diana Paroiu, Alexandru Solomon) România
 Emigrant Blues: un road movie în 2 1/2 capitole (r. Mihai Mincan şi Claudiu Mitcu, produs de: deFilm, Wearebasca, producător: Radu Stancu) România
 Jurnalul familiei -escu (r. Şerban Georgescu, produs de: Kolectiv Film, producători: Şerban Georgescu, Liviu Tofan) România
 Omul care a vrut să fie liber (r. Mihai Mincan şi George Chiper-Lillemark, producător: Radu Stancu) România
 Timebox (r. Nora Agapi, producător: Monica Lăzurean-Gorgan, Manifest Film) România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DE FICŢIUNE
 Afganistanii (r. Adrian Silişteanu, producător: Anamaria Antoci) Domestic Film, România
 Celed (r. Anghel Damian, producător: Anghel Damian, Anca Damian) Michelangelo Films, România
 Havana Cuba (r. Andrei Huţuleac, producător: Tudor Giurgiu) Libra Films, România
 Opinci (r. Anton Groves, Damian Groves, producător: Bianca Oana, Sorin Baican, Dan Mateescu) Studioset, România
 Ultimul drum spre mare (r. Adi Voicu, producător: Marcian Lazăr) Axel Film, România

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ DOCUMENTAR
 El iubeşte ochii mei (r. Enxhi Rista, producător: Viktoria Janssen, Lisa Wischer, Enxhi Rista) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România - Germania
 Munca noastră cea de toate zilele (r. Lucia Chicoş, producător: Viktoria Janssen) U.N.A.T.C. I.L.Caragiale, Film University Babelsberg KONRAD WOLF, România - Germania
 Trofeul Tinereţii (r. Răzvan Oprescu, producător: Mădălina Butnariu) România

TÂNĂRĂ SPERANŢĂ
 Andrian Împărăţel pentru regia scurtmetrajului Patul lui Procust
 Cătălina Mihai pentru rolul Heidi din filmul Heidi
 Lucia Chicoş pentru regia scurtmetrajelor Contraindicaţii şi Munca noastră cea de toate zilele
 Matei Monoranu pentru scurtmetrajul de animaţie Despre ce naiba să scriu
 Ştefan Azaharioaie pentru sunetul lungmetrajului Să nu ucizi

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN
 Dolor y gloria / Durere şi glorie, regia: Pedro Almodóvar | Spania (distribuitor: Independenţa Film)
 Leto / O vară rock'n'roll, regia: Kirill Serebrennikov | Rusia, Franţa (distribuitor: Transilvania Film)
 Napszállta / Sunset / Apusul, regia: László Nemes | Ungaria, Franţa (distribuitor: Voodoo Films)
 The Favourite / Favorita, regia: Yorgos Lanthimos | Irlanda, Marea Britanie, SUA (distribuitor: Odeon Cineplex)
 The House that Jack Built / Casa pe care Jack a construit-o, regia: Lars von Trier | Danemarca, Franţa, Suedia, Germania, Belgia (distribuitor: Independenţa Film)

Citeşte mai multe despre:   Premiile Gopo