Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Politică Gabriela Firea: Eu sunt om de echipă. Dacă echipa noastră găsește un candidat mai bun, îi strâng mâna, îi fac și campanie și îi și spun tot ce are nevoie

Gabriela Firea: Eu sunt om de echipă. Dacă echipa noastră găsește un candidat mai bun, îi strâng mâna, îi fac și campanie și îi și spun tot ce are nevoie

Un articol de: Traian Avarvarei - 07 Iul 2020, 22:27
Gabriela Firea: Eu sunt om de echipă. Dacă echipa noastră găsește un candidat mai bun, îi strâng mâna, îi fac și campanie și îi și spun tot ce are nevoie Foto: Inquam Photos / George Calin Politică

Gabriela Firea, primar general al Capitalei și candidat susținut de PSD în cursa electorală pentru un nou mandat în fruntea Bucureștiului, a declarat că ar fi dispusă să renunțe la candidatura sa dacă echipa social-democraților ar găsi un candidat mai bine poziționat decât ea. ”Eu sunt om de echipă. Dacă echipa noastră găsește un candidat mai bun, îi strâng mâna, îi fac și campanie și îi și spun tot ce are nevoie”, a declarat Firea, marți seară, în cadrul unei emisiuni televizate.

 

Gabriela Firea: Dacă echipa noastră găsește un candidat mai bun, îi strâng mâna, îi fac și campanie

 

„Anunț în această seară că eu nu mai candidez, mă retrag, cu condiția ca cei care se află pe centru stânga sau pe stânga, să fie mai sus cu o poziție în sondajele electorale. (...) Nu mă țin de scaun, nu m-am născut primar. Mi-am încheiat onorant un mandat de senator și am acoperit un mandat de primar general zic eu cu onoare. Dacă PSD sau alianță formată din partide ce centru sau centru stânga, eu nu mă țin de scaun, îmi văd de viața mea, pentru că viața nu se termină cu funcția de primar al Capitalei (...) Nu este niciun fel de amenințare, șantaj politic și nici nu vreau să se speculeze că Gabriela Firea este supărată pe PSD. Eu sunt om de echipă. Dacă echipa noastră găsește un candidat mai bun, îi strâng mâna, îi fac și campanie și îi și spun tot ce are nevoie”, a declarat Gabriela Firea, la Antena 3.

 

Gabriela Firea: Transmitem semnale confuze către alegători

 

Edilul Capitalei a mai spus că, în acest moment, discuțiile din zona de stânga a scenei politice pe tema candidaturilor pentru posturile de primar din București creează confuzie în rândul electoratului și oferă un avantaj adversarilor de dreapta. Firea s-a referit astfel la o posibilă candidatură a liderului Pro România, Victor Ponta, la funcția de primar general.

”Transmitem semnale confuze către alegători pentru că ne percep pe noi în acelaşi plan politic. Dacă noi venim acum toţi şi anunţăm noi, toţi, de fapt vrem să câştigăm şi dumneavoastră trebuie să alegeţi din trei pe partea de centru-stânga şi aveţi un singur candidat pe zona de centru dreapta, facem un bine? Haideţi să ne gândim! (...) Noi, practic, ce demonstrăm susţinătorilor noştri şi celor care sunt nehotărâţi, dar ne privesc cu o anumită simpatie? Le spunem că avem atâta aroganţă, atâta suficienţă, suntem atât de trufaşi încât între noi nu reuşim să ne înţelegem, astfel încât să avem acel candidat care este cel mai bine poziţionat din punct de vedere sociologic, şi anume actualul primar general?”, a mai apus Gabriela Firea.

A fugit la mare, la Mamaia, deşi părinţii n-o lăsau. Le-a trimis o poză de acolo, dar şoc: au văzut cum arată de la talie în jos

Citeşte mai multe despre:   Gabriela Firea,   Primaria Capitalei