Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Politică Cine-i mulțumește lui Iohannis că a refuzat-o pe Olguța Vasilescu la Transporturi. ''Președintele a întărit intenția de sprijinire a construcției autostrăzilor în Moldova''

Cine-i mulțumește lui Iohannis că a refuzat-o pe Olguța Vasilescu la Transporturi. ''Președintele a întărit intenția de sprijinire a construcției autostrăzilor în Moldova''

Un articol de: B1.ro - 20 Noi 2018, 18:37
Cine-i mulțumește lui Iohannis că a refuzat-o pe Olguța Vasilescu la Transporturi. ''Președintele a întărit intenția de sprijinire a construcției autostrăzilor în Moldova'' Foto: Ieșeanul Politică

Asociațiile civice „Moldova Vrea Autostradă” și „Împreună pentru A8” i-au mulțumit public președintelui Klaus Iohannis pentru că a refuzat să semneze decretul de numire a Liei Olguța Vasilescu în funcția de ministru al Transporturilor. Prin aceste decizie, susțin asociațiile, Iohannis a întărit intenția de sprijinire a construcției autostrăzilor în Moldova.

Reamintim că „Moldova Vrea Autostradă” și „Împreună pentru A8” i-au cerut luni președintelui Iohannis, printr-o scrisoare deschisă, să analizeze extrem de atent propunerea PSD de la Transporturi, precizând că nimic nu o recomandă pe Olguța Vasilescu să ajungă la conducerea acestui minister.

”Având în vedere scrisoarea publică pe care asociațiile noastre au adresat-o  ieri Președintelui României, Klaus Werner Iohannis, prin care ceream o analiză serioasă în privința oportunității numirii Doamnei Lia Olguța Vasilescu în fruntea Ministerului Transporturilor, apreciem atitudinea neechivocă a șefului statului și îi mulțumim că a refuzat această nominalizare. În acest fel, Domnul Președinte Klaus Iohannis a întărit intenția de sprijinire a construcției autostrăzilor în Moldova, declarată la întâlnirea cu delegația asociațiilor noastre la Palatul Cotroceni, în ziua de 25 octombrie 2018”, se arată în comunicatul celor două asociații.
 

Citeşte mai multe despre:   Klaus Iohannis,   Moldova,   Lia Olguta Vasilescu