Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Politică Peste o sută de candidați s-au înscris în cursa pentru Primăria Capitalei și cele de sector: Vezi lista completă

Peste o sută de candidați s-au înscris în cursa pentru Primăria Capitalei și cele de sector: Vezi lista completă

Un articol de: - 11 Mai 2012, 10:33
Politică

Campania electorală pentru alegerile locale din 10 iunie 2012 a început vineri, 11 mai. Pentru prima dată, alegerea primarilor se va face din primul tur. Este declarat primar ales cel care obţine cel mai mare număr de voturi valabil exprimate în primul tur de scrutin, cu excepţia situaţiilor de balotaj.

Pentru Primăria Capitalei se vor duela 18 candidați, între care nu este nicio femeie, în timp ce pentru fotoliile de primar de sector s-au înscris peste o sută de persoane.

Cele șase sectoare însumează 109 de candidați, printre care se numără și primării în funcție: Andrei Chiliman (USL), Neculai Onţanu (UNPR), Liviu Negoiţă (PDL), Cristian Popescu Piedone (USL), Marian Vanghelie (USL) şi Cristian Poteraş (PDL).

Optsprezece candidați în Sectorul 1:

- Andrei Ioan Chiliman (Uniunea Social Liberală),

- Theodor Paleologu (Partidul Democrat Liberal),

-  Gheorghiţă Liviu Goncea (Uniunea Naţională pentru Progresul României),

- Mihai Alexandru Iorgulescu (Partidul Poporului – Dan Diaconescu),

-  Victor Dan Dumitrescu (Partidul Ecologist Român),

-  Ovidiu Ioan (PP-PS),

-  Emil Marian Nae (Partidul Socialist Român),

-  Denes Aron (UDMR),

- Cristian Marius Bălăneanu (Partidul "Totul pentru Ţară"),

-  Cristian Traşcă (Partidul Poporului PP-LC),

-  Gabriel Tiberian (PRM),

-  Carmen Nonica Alistar (PNG-CD),

-  Flor Pomponiu (Partidul ProDemo),

-  Gheorghe Nedelcu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

-  Gigel Andrabulea (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

-  Claudia Mirela Costescu (Partidul Verde),

-  Cornel Chiuaru (PNDC) şi

-  Zaharia Theodor Cristian Nicolau (Forţa Civică).

Șaisprezece candidați în Sectorul 2:

-  Theodor Paleologu (Partidul Democrat Liberal),

-  Gheorghiţă Liviu Goncea (Uniunea Naţională pentru Progresul României),

-  Mihai Alexandru Iorgulescu (Partidul Poporului – Dan Diaconescu),

-  Victor Dan Dumitrescu (Partidul Ecologist Român),

-  Ovidiu Ioan (PP-PS),

-  Emil Marian Nae (Partidul Socialist Român),

-  Denes Aron (UDMR),

-  Cristian Marius Bălăneanu (Partidul "Totul pentru Ţară"),

-  Cristian Traşcă (Partidul Poporului PP-LC),

-  Gabriel Tiberian (PRM),

-  Carmen Nonica Alistar (PNG-CD),

-  Flor Pomponiu (Partidul ProDemo),

-  Gheorghe Nedelcu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

-  Gigel Andrabulea (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

-  Claudia Mirela Costescu (Partidul Verde),

-  Cornel Chiuaru (PNDC) şi

-  Zaharia Theodor Cristian Nicolau (Forţa Civică).

Nouăsprezece candidați la Sectorul 3:


-         Liviu Negoiţă (PDL),

-         Robert Sorin Negoiţă (USL),

-         Cătălin Zamfira (PP-DD),

-         Iulian Popescu (UNPR),

-         Gheorghe Ovidiu Emil Stoenescu (PP-PS),

-         Florian Cristache (Partidul "Totul pentru ţară"),

-         Ilie Pepenel (Forţa Civică),

-         Cristiana Matei (Partidul Naţional Democrat Creştin),

-         Tudor Florian Ivan (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

-         Cornelia Lalu (Partidul Verde),

-         Cristian Ciocea (Partidul Poporului),

-         Ion Uţă (Uniunea Populară Social Creştină),

-         Ruxandra-Georgeta Lungu (Partidul România Mare),

-         Marton Illyes (Uniunea Democrată Maghiară din România),

-         Gheorghe Mazilu (Partidul Socialist Român),

-         Mihael Zorzini (Partidul Alianţa Socialistă),

-         Gaşcă Dragoş Eugen (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

-         Parpală Gabi (Partidul Noua Generaţie Creştin Democrat) şi

-         Dumitrescu Dănuţ Octavian (Partidul Ecologist Român).

Șaisprezece candidați în Sectorul 4:


-         Cristian Popescu Piedone (USL),

-         Sulfina Barbu (PDL),

-         Ghiţă Richard Vicenţiu (PP-DD),

-          Răzvan Valentin Costache (UNPR),

-         Florian Udrea (PP-PS),

-         Ion Sârbu (PAS),

-         Mihai Căciulă (Partidul Verde),

-         Cornel Costea (Forţa Civică),

-         Iosif Eugen Vucicu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

-         Marinică Bunea (Partidul Poporului),

-         Nicolae Apostolescu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

-         Mariana Şerban (PRM),

-         Adonis Cezar Mihalache (Partidul Naţional Democrat Creştin),

-         Sorin Cristian Nică (PER)

-         Gheorghe Ursa (Partidul "Totul pentru Ţară") şi

-         independentul Constantin Titian Filip.

Douăzeci și unu de candidați pentru Sectorul 5:

-         Marian Daniel Vanghelie (USL),

-         Mihai Atănăsoaei (PDL),

-         Daniel Schmid (PP-DD),

-         Corin Romanescu (UNPR),

-         Ioan Dinu (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

-         Marin Răzvan Catana (PSR),

-         Luminiţa Erghid (Partidul Verde),

-         Adrian Stoica (Partidul Ecologist Român),

-         Ioan Chiru (Partidul Poporului),

-         Ilie Grămescu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

-         Adrian Edu (Partidul României Europene),

-         Laurenţiu Iordache Sile (Partidul "Totul pentru Ţară"),

-         Ioan Rusu (PP-PS),

-         Florin Rusu (Partidul Naţional Democrat Creştin),

-         Bogdan Alexandru Capotă (PNG-CD),

-         Baniay Attila Alexandru (UDMR),

-         Nicuşor Gigârtu (PRM),

-         Sorina Ştefania Constantin (Partidul Forţa Civică),

-         Mihai Hrynczuk (Partidul Alianţa Socialistă),

-         Aurel Cătălin Stochiţă şi

-         Mugur Mihăescu, candidaţi independenţi.

Nouăsprezece candidați la Sectorul 6:

-         Cristian Constantin Poteraş (PDL),

-         Rareş Mănescu Şerban (USL),

-         Cristinel Eftimie (PP-DD),

-         Constantin Tomescu (UNPR),

-         Ştefan Bădără (Partidul Poporului),

-         Gheorghe Vasile Cornel Ilie (Partidul Popular şi al Protecţiei Sociale),

-         Sergiu Fendrihan (Partidul Forţa Civică),

-         Adrian Popescu (PRM), Nicolae Petre (PNG-CD),

-         Bogdan Nicolae Constantin Bratu (Partidul Uniunea Ecologistă din România),

-         Gheorghe Balcan (Partidul Socialist Român),

-         Alexandru Onofrei (Partidul "Totul pentru Ţară"),

-         Natalia Solomon (Partidul Alianţa Socialistă),

-         Bencze Josef (UDMR),

-         Viorel Dănuţ Constantin (Partidul Social Democrat al Muncitorilor),

-         Romeo Tarhon (Partidul Naţional Democrat Creştin),

-         Mihai Emil Popescu (Partidul Ecologist Român),

-         Sorina Hanea (Partidul Verde) şi

-         independentul Viorel Ştefan Florescu.

Potrivit calendarului electoral, data de 8 mai a fost termenul limită pentru rămânerea definitivă a cadidaturilor pentru alegerile locale din 10 iunie.

Citeşte mai multe despre:   alegeri locale,   Bucuresti,   Primaria Capitalei,   candidati
 
 
 
Loading...