Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Adrian Mutu, prima reacție după ratarea calificării în sferturile Euro U21. Ce spune selecționerul naționalei de tineret și cine va fi antrenorul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Adrian Mutu, prima reacție după ratarea calificării în sferturile Euro U21. Ce spune selecționerul naționalei de tineret și cine va fi antrenorul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Un articol de: Vladimir Ionescu - 30 Mar 2021, 22:45
Adrian Mutu, prima reacție după ratarea calificării în sferturile Euro U21. Ce spune selecționerul naționalei de tineret și cine va fi antrenorul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo foto: Facebook @ Adrian Mutu Sport

România U21 a ratat calificarea în sferturile Campionatului European de tineret, marți seară, după o remiză „albă” cu selecționata similară germană. „Tricolorii mici” au terminat grupa neînvinși, însă jocul rezultatelor i-a plasat sub naționalele de tineret din Germania și Olanda. La finalul ultimei partide din grupă, Adrian Mutu a avut o primă reacție și a declarat că nu vede situația „ca pe o înfrângere totală a echipei noastre”.

Selecționerul naționalei de tineret, prima reacție după ratarea calificării în sferturile Euro U21

 

„Nu pot să spun că am pierdut calificarea. Nu o văd ca pe o înfrângere totală a echipei noastre. Pentru că până la urmă avem acelaşi număr de puncte cu Olanda şi Germania, doar golaverajul face diferenţa. Pe noi nu ne-a învins nimeni până la urmă. Dar uneori nu e de ajuns să dai totul, ăsta este fotbalul. Sincer nici nu ştiu cum să iau acest lucru... pe de o parte dezamăgirea este mare, pentru că nu ne-am calificat, deşi nu am pierdut niciun meci în acest turneu, dar şi mulţumiţi pe undeva... pentru că sinceri să fim, dacă întrebam înainte cine ne dă 5 puncte în această grupă, probabil erau foarte puţini care spuneau acest lucru”, a declarat Adrian Mutu, într-o conferinţă de presă online susţinută la finalul partidei cu Germania, potrivit Agerpres.

Selecționerul naționalei de tineret a subliniat că „rămâne experienţa unui turneu bun, în care băieţii au arătat că au inimă şi joacă cu dorinţă pentru tricolorul României”.

„Au dat tot ce au avut pe teren şi asta face un antrenor mulţumit. Pentru că în afara rezultatului sunt şi alte lucruri care contează. Este Under-21 şi să nu uităm că pe lângă rezultatele pe care trebuie să le avem, şi eu cred că am arătat ca o echipă turneul ăsta, trebuie să îi pregătim pe băieţi pentru naţionala mare. Să fie învăţaţi cu astfel de ritm, să joci cu astfel de adversari de la egal la egal, să faci puncte cu asemenea echipe. Aşa cum am făcut noi. Şi cred că băieţii trebuie felicitaţi pentru atitudinea lor”, a adăugat Adrian Mutu.

Cine va fi antrenorul echipei naționale la Jocurile Olimpice de la Tokyo, Mirel Rădoi sau Adrian Mutu. Ce spune „Briliantul”

 

Adrian Mutu a precizat că la Olimpiada din Japonia – unde România a ajuns datorită performanței înregistrate de naționala de tineret la Europeanul din 2019 – îi va lăsa locul de antrenor lui Mirel Rădoi, selecționerul primei reprezentative și totodată omul care s-a aflat pe banca „tricolorilor mici” în semifinala istorică jucată cu Germania U21 în urmă cu doi ani.

Potrivit FRF, echipele participante la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt:

 • AFC: Japonia (țară gazdă), Australia, Coreea de Sud, Arabia Saudită;
   
 • CAF: Coasta de Fildeș, Egipt, Africa de Sud;
   
 • CONCACAF: Honduras, Mexic;
   
 • CONMEBOL: Argentina, Brazilia;
   
 • OFC: Noua Zeelandă;
   
 • UEFA: Franța, Germania, ROMÂNIA, Spania

„Jocurile Olimpice de la Tokyo au fost inițial programate în 2020, dar au fost amânate pentru anul acesta din cauza pandemiei. Turneul de fotbal va debuta pe 22 iulie și se va încheia pe 7 august. România s-a calificat în urma prestației echipei naționale Under 21 la Campionatul European din 2019, când a ajuns în semifinale. Tragerea la sorți va avea loc pe 21 aprilie, la sediul FIFA de la Zurich. Conform procedurii, nu va fi posibil ca două echipe din același continent să fie repartizate în aceeași grupă”, a precizat FRF, într-un comunicat de presă transmis luni.

Citeşte mai multe despre:   Adrian Mutu,   Romania U21,   Jocurile Olimpice de la Tokyo 2021