Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Anghel Iordănescu: Meciurile cu Ungaria și Grecia, din preliminariile EURO 2016, cele mai importante pentru echipa noastră națională de fotbal

Anghel Iordănescu: Meciurile cu Ungaria și Grecia, din preliminariile EURO 2016, cele mai importante pentru echipa noastră națională de fotbal

Un articol de: - 31 Aug 2015, 16:39
Anghel Iordănescu: Meciurile cu Ungaria și Grecia, din preliminariile EURO 2016, cele mai importante pentru echipa noastră națională de fotbal Sport

Meciurile cu Ungaria și Grecia, din preliminariile EURO 2016, sunt cele mai importante din grupă pentru tricolori, este de părere Anghel Iordănescu, selecționerul echipei naționale de fotbal a României.

”Cele două jocuri care urmează sunt, după părerea mea, cele mai importante partide pe care le are echipa noastră națională de fotbal, dacă ținem cont de situația din grupă, de diferența de puncte dintre cele trei echipe și de perspectivele pe care le avem'', a afirmat Iordănescu, citat de Agerpres.

''Toți cei care pregătim echipa națională am avut săptămâni grele înaintea acestor meciuri. Traversăm o perioadă extrem de delicată. De la ultimul joc, cel cu Irlanda de Nord, din lotul național lipsesc 9 jucători, unii importanți, alții foarte importanți. Pentru această 'dublă' au venit alți șapte jucători care în ultima perioadă nu au mai fost pe la echipa națională. Printre ei sunt și trei debutanți'', a mai spus acesta.

Selecționerul a mai menționat faptul că porțile echipei naționale sunt deschise pentru toți jucătorii, dar trebuie respectate niște condiții, precum experiență sau știința jocului.

''Porțile echipei naționale de fotbal a României sunt deschise pentru toți jucătorii. Dar, am și eu niște principii pentru selecție. Acestea sunt următoarele: valoarea dovedită, experiență, formă, personalitate, știința jocului, atitudine și nu în ultimul rând este vorba despre caracter'', a mai precizat selecționerul Anghel Iordănescu.

''Regretăm absențele lui Marica, Gardoș și Bogdan Stancu. Sperăm ca ei să revină în echipa națională'', a completat acesta.

Lotul reprezentativei României s-a reunit luni la Mogoșoaia pentru a pregăti cele două meciuri, cu Ungaria, programate pe 4 septembrie (21:45, ora României), la Budapesta, și cu Grecia, din 7 septembrie (Arena Națională, 21:45).

Lotul României este format astfel:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Fiorentina), Costel Pantilimon (Sunderland), Silviu Lung jr. (Astra Giurgiu);

Fundași: Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb), Vlad Chiricheș (Napoli), Dragoș Grigore (Al Sailiya), Cosmin Moți (Ludogorets), Dorin Goian (Asteras Tripolis), Iasmin Latovlevici (Genclerbirligi), Răzvan Raț (Rayo Vallecano), Steliano Filip (Dinamo), Paul Papp (Steaua București);

Mijlocași: Andrei Prepeliță (Ludogoreț Razgrad), Mihai Pintilii (Hapoel Tel Aviv), Ovidiu Hoban (Hapoel Be'er Sheva), Lucian Sânmărtean (Al Ittihad), Gabriel Torje (Osmanlispor), Alexandru Maxim (VfB Stuttgart), Adrian Popa, Alexandru Chipciu (ambii de la Steaua București);

Atacanți: Florin Andone (Cordoba), Claudiu Keșeru (Ludogoreț Razgrad), Denis Alibec, Constantin Budescu (ambii de la Astra Giurgiu).


Citeşte mai multe despre:   Anghel Iordanescu