Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Antrenorul naționalei feminine de fotbal U19 a decedat. Florin Bugar fusese testat pozitiv, fiind diagnosticat și cu encefalită de etiologie COVID

Antrenorul naționalei feminine de fotbal U19 a decedat. Florin Bugar fusese testat pozitiv, fiind diagnosticat și cu encefalită de etiologie COVID

Un articol de: Vladimir Ionescu - 22 Oct 2020, 09:54
Antrenorul naționalei feminine de fotbal U19 a decedat. Florin Bugar fusese testat pozitiv, fiind diagnosticat și cu encefalită de etiologie COVID foto: Facebook @ Piroș Security Lioness Sport

Florin Bugar, antrenorul echipei naționale U19 de fotbal feminin și al Piroș Security Arad, s-a stins din viață în această dimineață, la vârsta de 49 de ani. Selecționerul fusese depistat pozitiv la testarea pentru noul coronavirus din 8 octombrie, iar starea sa s-a agravat, fiind diagnosticat și cu encefalită de etiologie COVID, informează, joi, Federația Română de Fotbal.

Florin Bugar, antrenorul naționalei feminine de fotbal U19, s-a stins din viață. Florin Bugar fusese depistat cu COVID-19

 

„Florin Bugar a pierdut în această dimineață cea mai importantă luptă, cea cu viața, la vârsta de 49 ani! Antrenorul echipei naționale de fotbal feminin al României și al echipei Piroș Security Arad a fost depistat pozitiv la testarea COVID-19 din 8 octombrie! Starea sa s-a agravat pe parcursul zilelor, fiind diagnosticat și cu encefalită de etiologie COVID. De-a lungul carierei sale, Florin Bugar a antrenat echipa de băieți și fete a clubului CFR Timișoara, echipa Piroș Security Arad și echipele naționale de junioare ale României. Federația Română de Fotbal regretă dispariția lui Florin Bugar și transmite sincere condoleanțe familiei și celor apropiați”, se arată în comunicatul FRF.

Reprezentanții Piroș Security Arad au publicat și ei un mesaj, în contextul veștii tragice „atât pentru echipa noastră cât și pentru întreg fotbalul feminin”.

„Veste tragică atât pentru echipa noastră cât și pentru întreg fotbalul feminin. Din păcate în noaptea de 22 Octombrie 2020 la ora 01:30 antrenorul Florin Bugar a pierdut cel mai important meci, cel cu viața. În cariera sa a mai antrenat echipa de băieți dar și cea de fete la CFR Timișoara, Echipa Națională feminină a României sub 19 ani. Întreg stafful și jucatoarele sunt alaturi familiei și transmit sincere condoleanțe. Mulțumim Prof pentru toată implicarea, rezultatele și pentru tot ce ne-ați învățat. Nu te vom uita niciodată”, a fost mesajul Piroș Security Arad.

În urmă cu câteva zile, starea lui Florin Bugar se agravase, astfel că antrenorul a fost internat la Terapie Intensivă și chiar intubat. El fusese internat la Spitalul Județean din Timișoara.

Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, miercuri, 4.848 de cazuri noi de COVID-19. Distribuția îmbolnăvirilor nou depistate, per județe, arată în felul următor: Alba 170, Arad 132, Argeș 44, Bacău 158, Bihor 126, Bistrița-Năsăud 50, Botoșani 55, Brașov 127, Brăila 30, Buzău 69, Caraș-Severin 69, Călărași 41, Cluj 343, Constanța 104, Covasna 37, Dâmbovița 128, Dolj 201, Galați 71, Giurgiu 24, Gorj 34, Harghita 97, Hunedoara 43, Ialomița 46, Iași 231, Ilfov 130, Maramureș 63, Mehedinți 55, Mureș 234, Neamț 88, Olt 45, Prahova 112, Satu Mare 64, Sălaj 145, Sibiu 130, Suceava, Teleorman 78, Timiș 176, Tulcea 22, Vaslui 83, Vâlcea 120, Vrancea 24. Cu o incidență de 3,25, Capitala are 650 de cazuri noi, iar pentru un altul nu este precizată nicio zonă a țării.