Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Când se joacă și cine transmite Turcia - Italia, primul meci de la EURO. Programul complet al competiției

Când se joacă și cine transmite Turcia - Italia, primul meci de la EURO. Programul complet al competiției

Un articol de: Andrei Vlad - 11 Iun 2021, 08:50
Când se joacă și cine transmite Turcia - Italia, primul meci de la EURO. Programul complet al competiției Sport

Campionatul European de Fotbal (EURO 2020) debutează vineri, 11 iunie, cu meciul din Grupa A, dintre Turcia și Italia. Partida se va desfășura pe Stadionul Olimpico din Roma și va fi transmisă pe PRO TV, de la ora 22:00.

 

EURO 2020. Turcia - Italia, echipele probabile

 

Turcia (4-1-4-1)

Cakir - Celik, Demiral, Soyuncu, Meras - Yokuslu - Calhanoglu, Tufan, Under, Yazici - Yilmaz.

Italia (4-3-3)

Donnarumma - Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Barella, Jorginho, Locatelli - Berardi, Immobile, Insigne.

 

EURO 2020. Turcia - Italia, cotele de la casele de pariuri

 Scandalul politic al momentului! A ieşit mizeria de sub preş? Gabriela Firea, ameninţată cu moartea de Liviu Dragnea!

Din Grupa A, alături de Turcia, mai fac parte Elveția și Țara Galilor. 

În meciul de deschidere, Italia este favorită, cu o cotă de 1.54 pentru victorie. Turcia are o cotă de 8.50, iar pentru egal, bookmakerii au stabilit o cotă de 3.90. 

Turcia - Italia îl va avea la centru pe arbitrul Danny Makkelie. 

 

Grupele de la EURO 2020

 

24 de echipe s-au calificat la Campionatul European din 2020, care va avea loc, în premieră, pe 11 stadioane, în tot atâtea țări. 

Meciurile de la EURO se vor disputa în: București (Arena Națională), Sevilla (La Cartuja), Londra (Wembley), Glasgow (Hampden Park), Munchen (Allianz Arena), Amsterdam (Johan Cruyff Arena), Copenhaga (Parken Stadium), Roma (Stadio Olimpico), Budapesta (Puskas Arena), Sankt Petersburg (Gazprom Arena), Baku (Olympic Stadium).

Vineri, 11 iunie

Turcia - Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă, 12 iunie

Ţara Galilor - Elveţia (16:00, Baku,

Grupa A)

Danemarca - Finlanda (19:00,

Copenhaga, Grupa B)

Belgia - Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică, 13 iunie

Anglia - Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)

Austria - Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Olanda - Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni, 14 iunie

Scoţia - Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)

Polonia - Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Spania - Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi, 15 iunie

Ungaria - Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)

Franţa - Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri, 16 iunie

Finlanda - Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)

Turcia - Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)

Italia - Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi, 17 iunie

Ucraina - Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)

Danemarca - Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)

Olanda - Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri, 18 iunie

Suedia - Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)

Croaţia - Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)

Anglia - Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă, 19 mai

Ungaria - Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)

Portugalia - Germania (19:00, Munchen, Grupa F)

Spania - Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică, 20 iunie

Italia - Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)

Elveţia - Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni, 21 iunie

Macedonia de Nord - Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)

Ucraina - Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)

Rusia - Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)

Finlanda - Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi, 22 iunie

Cehia - Anglia (22:00, Londra, Grupa D)

Croaţia - Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri, 23 iunie

Slovacia - Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)

Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)

Germania - Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)

Portugalia - Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

OPTIMI DE FINALĂ

Sâmbătă, 26 iunie

1: 2A - 2B (19:00, Amsterdam)

2: 1A - 2C (21:00, Londra)

Duminică, 27 iunie

3: 1C - 3D/E/F (19:00, Budapesta)

4: 1B - 3A/D/E/F (22:00, Sevilla)

Luni, 28 iunie

5: 2D - 2E (19:00, Copenhaga)

6: 1F - 3A/B/C (22:00, Bucureşti)

Marţi, 29 iunie

7: 1D - 2F (19:00, Londra)

8: 1E - 3A/B/C/D (22:00, Glasgow)

SFERTURI DE FINALĂ

Vineri, 2 iulie

sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)

sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă, 3 iulie

sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)

sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

SEMIFINALE

Marţi, 6 iulie

semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri, 7 iulie

semifinala 2: câştigătoarea sfertului 4 - câştigătoarea sfertului 3 (22:00, Londra)

FINALA

Duminică 11 iulie
câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Citeşte mai multe despre:   EURO 2020,   fotbal