Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport Cele 23 de teste COVID-19 pozitive de la CFR Cluj au fost o eroare. Mesajul oficial al ardelenilor

Cele 23 de teste COVID-19 pozitive de la CFR Cluj au fost o eroare. Mesajul oficial al ardelenilor

Un articol de: Andrei Vlad - 28 Iul 2020, 18:15
Cele 23 de teste COVID-19 pozitive de la CFR Cluj au fost o eroare. Mesajul oficial al ardelenilor Sport

Cele 23 de teste pozitive de la CFR Cluj au fost, de fapt, fals-pozitive, susține conducerea clubului. Toate protocoalele au fost respectate, susțin ardelenii, care vor trebui să dispute 3 meciuri în 6 zile. 

CFR a avut o poziție oficială pe marginea acestui subiect prin intermediul unui comunicat de presă.

„Clubul CFR 1907 Cluj a respectat absolut toate măsurile cuprinse în Protocoalele MTS/FRF/LPF şi toate recomandările venite din partea autorităţilor. Am dat dovadă de transparenţă în relaţia cu autorităţile statului şi ne-am luat toate măsurile de prevenţie posibile pentru a opri răspândirea acestui virus. În urma investigaţiilor şi retestărilor efectuate în ultimele zile s-a dovedit faptul că din totalul de 23 de persoane depistate pozitiv NICIUNA nu este şi nici nu a fost infectată cu virusul SARS-CoV-2, aşadar testele efectuate iniţial au fost fals-pozitive'', se arată în comunicatul campioanei României.

„Ca urmare a acestei situaţii create, echipa noastră nu a putut disputa meciul cu FC Botoşani duminică, aşa cum era programat iniţial, acesta fiind reprogramat pentru data de astăzi. În următoarele 6 zile, CFR 1907 Cluj va trebui să joace 3 meciuri, toate extrem de importante pentru clubul nostru. E important de menţionat faptul că până astăzi, echipa a fost privată de posibilitatea desfăşurării antrenamentelor, fapt care poate afecta forma băieţilor în aceste meciuri rămase'', precizează clubul.

 

CFR Cluj, fără Dan Petrescu

 

De asemenea, CFR Cluj menţionează că Dan Petrescu, alături de o parte a staff-ului său tehnic nu va putea fi alături de echipă în următoarea perioadă, iar acest lucru „un mare handicap în lupta pentru titlu''.

„Suntem alături 100% de jucătorii şi staff-ul tehnic care au fost testaţi pozitiv şi ne dorim să se însănătoşească cât mai repede pentru a putea să revină alături de echipă. Toţi cei implicaţi în viaţa echipei: jucători, conducători şi angajaţi, alături de familiile noastre, am trecut printr-o perioadă extrem de dificilă, suntem epuizaţi de eforturile depuse şi de stresul la care am fost supuşi. Am avut oameni profesionişti în jurul nostru cărora le suntem extrem de recunoscători'', adaugă comunicatul.

CFR Cluj va juca marţi, de la ora 21:30, pe teren propriu, cu FC Botoşani, în etapa a 9-a play-off-ului Ligii 1. Clujenii mai au de disputat două partide, ambele în deplasare, cu FCSB şi cu Universitatea Craiova. Oltenii sunt lideri, cu 44 puncte, urmați de ardeleni, cu 40 puncte (un meci mai puţin).Doliu în fotbalul românesc: a murit un fost campion!

Citeşte mai multe despre:   fotbal,   Liga 1,   fotbal,   CFR Cluj