Acasa Ştiri Sport România U21, egal cu Germania U21, scor 0-0. „Tricolorii mici” ratează calificarea în sferturile Europeanului de tineret, deși au terminat grupa neînvinși

Un articol de: Mirela Ionela Achim - 30 Mar 2021, 20:54
România U21, egal cu Germania U21, scor 0-0. „Tricolorii mici” ratează calificarea în sferturile Europeanului de tineret, deși au terminat grupa neînvinși foto: Facebook @ Adrian Mutu Galerie foto (2) Sport

UPDATE, 30 martie, ora 20.55: Selecționata Under-21 a României a remizat cu reprezentativa similară a Germaniei, scor 0-0, însă egalul nu a fost suficient pentru calificarea în sferturile Campionatului European de tineret, astfel că „tricolorii mici” ratează prezența în faza piramidală a competiției continentale. Alături de nemți, din această grupă va merge mai departe Olanda U21, care a zdrobit naționala de tineret a Ungariei, scor 6-1. Echipa noastră a încheiat grupa neînvinsă, cu cinci puncte din nouă posibile.

Știrea inițială: România U21 - Germania U21 este LIVE VIDEO, marţi, de la ora 19.00, la TVR 1. Suntem la mâna noastră! Dacă îi batem pe nemţi, ne calificăm în sferturile UEFA EURO U21.

Olanda se teme să nu facem 2-2

Naţionala condusă de Adrian Mutu este la egalitate de puncte cu nemții (4 puncte), după primele două meciuri și ar putea merge la braț mai departe în cazul unei remize cu scor corect 2-2.

Dacă se va întâmpla așa, nu va mai conta ce face Olanda U21 în meciul cu Ungaria U21. Dacă remiza va fi de 1-1, atunci Olanda nu trebuie să bată cu mai mult de 1-0, în timp ce la egal 0-0 e nevoie ca Olanda să nu câștige cu Ungaria pentru ca România să meargă mai departe.

Mutu vede Germania ca pretendentă la titlu

Dramă în fotbalul românesc: încă un nume care a scris istorie a murit!

"Mă aştept la o performanţă foarte bună a adversarilor, ştim foarte bine că sunt buni, sunt pe primul loc în grupă acum, dar şi noi avem acelaşi număr de puncte şi ne luptăm pentru primul loc. Pentru mine, Germania este o pretendentă la titlu, dar în acest moment avem încredere mare în noi înşine şi mâine vom lupta pentru fiecare centimetru de teren şi vom încerca să câştigăm

Am văzut meciurile lor din grupă, au demonstrat că sunt puternici nu numai cu Ungaria, când au avut un meci uşor, dar au demonstrat-o şi în meciul cu Olanda. Mă aştept la un meci greu, în care ei nu vor sta şi nu vor juca la meci egal şi vor dori să câştige.

Pentru ambele echipe o să fie şi mai dificil din cauza oboselii, pentur că să joci cu copiii aceştia la trei zile nu e uşor, dar suntem gata de luptă, ne vom bate pentru fiecare minge şi sunte, gata să jucăm mâine la victorie. Marco Dulca şi Adi Petre sunt gata să intre în locul lui Marin şi al lui Ganea", a declarat Adrian Mutu.

Iată lotul convocat de Adrian Mutu pentru EURO U21:

• Portari: Andrei Vlad (FCSB), Marian Aioani (Chindia Târgovişte), Mihai Eşanu (Dinamo Bucureşti)
  • Fundaşi: Ştefan Vlădoiu (Universitatea Craiova), Denis Haruţ (FCSB), Alexandru Paşcanu (Ponferradina/Spania), Andrei Chindriş (FC Botoşani), Denis Ciobotariu (CFR Cluj), Radu Drăguşin (Juventus/Italia), Raul Opruţ (AFC Hermannstadt), Radu Boboc (FC Viitorul)
  • Mijlocaşi: Marius Marin (AC Pisa/Italia), Marco Dulca (Chindia Târgovişte), Răzvan Oaidă (FCSB), Cătălin Itu (CFR Cluj), Darius Olaru (FCSB), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Olimpiu Moruţan (FCSB), Octavian Popescu (FCSB), Alexandru Cîmpanu (Universitatea Craiova), Alexandru Măţan (Columbus Crew/SUA)
  • Atacanţi: George Ganea (FC Viitorul), Adrian Petre (UTA Arad)
Citeşte mai multe despre:   Romania U21,   Adrian Mutu,   Euro U21