Acasa Ştiri Sport Cosmin Contra, criză de nervi la penalty-ul ratat de George Pușcaș: Selecționerul și-a înjurat atacantul, sub privirile celor 30.000 de copii din tribune (VIDEO)

Un articol de: Vladimir Ionescu - 16 Oct 2019, 10:32

Selecționerul Cosmin Contra a făcut o criză de nervi, după penalty-ul ratat de George Pușcaș în minutul 52 la partidei cu Norvegia. Atacantul lui Reading putea deschide scorul, dar a bătut-o poate cea mai slabă lovitură de la 11 metri din toată perioada în care a evoluat în tricoul naționalei.

George Pușcaș, altădată un executant cu sânge rece al loviturilor de la „punctul cu var”, a bătut slab, în stânga portarului, un penalty obținut de Nicușor Bancu în minutul 52.

„F** morții mă-tii să îți f**, Pușcaș!”, s-a putut citi pe buzele lui Cosmin Contra, după ce acesta a văzut că vârful naționalei n-a reușit să transforme penalty-ul. Antrenorul „tricolorilor” nici măcar nu privise lovitura de la 11 metri, ci stătuse întors cu spatele atât în timpul premergător execuției, cât și în timpul ei.

La finalul partidei, Cosmin Contra și-a recunoscut greșeala și și-a prezentat scuzele.

„Am greșit. Se mai întâmplă astfel de lucruri pe teren. Îmi cer scuze. Am vorbit deja cu Pușcaș”, a spus selecționerul României.

Prima reprezentativă de fotbal a României a remizat, marți seară, cu Norvegia, 1-1, astfel că mai are șanse pur matematice pentru calificarea la EURO 2020. Pentru a ajunge la turneul final de la anul, care va cuprinde partide ce se vor disputa inclusiv la București, naționala antrenată de Cosmin Contra trebuie să bată pe teren propriu Suedia și să facă măcar o remiză în Spania, în ultima etapă.