Acasa Ştiri Sport Echipa de suflet a lui Klaus Iohannis a retrogradat în Liga a II-a

Echipa de suflet a lui Klaus Iohannis a retrogradat în Liga a II-a

Un articol de: Andrei Vlad - 02 Iun 2021, 22:19
Echipa de suflet a lui Klaus Iohannis a retrogradat în Liga a II-a Foto: presidency.ro Sport

Echipa de suflet a lui Klaus Iohannis, FC Hermannstadt, a retrogradat în Liga a II-a, după un meci dramatic. Echipa sibiană a pierdut cu scorul de 1-2, în fața celor de la CS Mioveni, în barajul pentru prima ligă.

Hermannstadt a rămas în zece jucători încă din minutul șase, când Dâlbea a văzut al doilea cartonaș galben. În ciuda inferiorității numerice, sibienii au deschis scorul prin Yazalde. Mioveni a continuat până în ultimul minut lupta pentru promovare și a egalat prin Massaro, în minutul 71.

Înfrângere dramatică pentru echipa de suflet a lui Klaus Iohannis, FC Hermannstadt

În minutul 83, Sibiul a mai încasat o eliminare. Cristiano a văzut roșu, bun prilej pentru ca Mioveni să obțină victoria într-o manieră dramatică. A înscris în cel de-al treilea minut de prelungiri, prin Panait, din assistul lui Massaro.

În tur, scorul a fost egal, 0-0. Mioveni a terminat pe locul al treilea în Liga a II-a, iar Hermannstadt pe locul 8 din play-out - locul 14 la general, în Liga 1.

Cea mai mare performanță din istoria clubului Hermannstadt este finala Cupei României, din 2018. În sferturi a trecut de vicecampioana FCSB, cu scorul general 3-0, iar în finală a pierdut cu 2-0, în fața CS U Craiova.

Citeşte mai multe despre:   Klaus Iohannis,   fotbal