Acasa Ştiri Sport Elina Svitolina a triumfat la Turneul Campioanelor, după ce a învins-o pe Sloane Stephens în 3 seturi

Un articol de: B1.ro - 28 Oct 2018, 16:51
Sport

Elina Svitolina este noua câştigătoare a Turneului Campioanelor.
Tenismena ucraineană, aflată pe locul 7 WTA, a învins-o duminică pe americanca Sloane Stephens, locul 6 WTA, în finala de la Singapore, reuşind astfel să câştige cel mai important titlu al carierei sale.

Svitolina s-a impus în trei seturi, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore şi 23 de minute.
Elina Svitolina a fost neînvinsă în Singapore, ea impunându-se înainte de finală în meciurile cu Petra Kvitova, Karolina Pliskova şi Caroline Wozniacki, în grupe, iar apoi în faţa sportivei Kiki Bertens, în semifinale, scrie news.ro.

Tenismena din Ucraina a jucat pentru prima dată finala de la Turneul Campioanelor, competiţie la care a ajucat şi anul trecut, când nu a reuşit să treacă de faza grupelor.
De asemenea, şi adversarea ei din finală, Sloane Stephens, s-a aflat la prima participare la Singapore. Şi ea era neînvinsă înaintea finalei, după ce le-a învins pe Angelique Kerber, Kiki Bertens şi Naomi Osaka în grupe şi pe Karolina Pliskova în semifinale.

Svitolina va încheia anul pe locul 4 în clasamentul WTA.

Simona Halep, deşi nu a participat la Turneul Campioanelor din cauza accidentării de la spate, va termina 2018 pe locul I WTA, cu un avans de peste 1.000 de puncte faţă nemţoaica Angelique Kerber.