Știm că timpul tău e prețios, așa că nu te vom deranja cu știri care nu sunt știri.
Abonează-te la notificările B1.ro și vei primi o selecție riguroasă a celor mai importante știri ale zilei.
Nu, multumesc Accept
Acasa Ştiri Sport EXCLUSIV // Șase cazuri de coronavirus la CSM București, după ce handbalistele au jucat sâmbătă în Metz, epicentrul răspândirii variantei sud-africane în Franța. Ce spun epidemiologii

EXCLUSIV // Șase cazuri de coronavirus la CSM București, după ce handbalistele au jucat sâmbătă în Metz, epicentrul răspândirii variantei sud-africane în Franța. Ce spun epidemiologii

Un articol de: George Forcoș - 16 Feb 2021, 16:03
EXCLUSIV // Șase cazuri de coronavirus la CSM București, după ce handbalistele au jucat sâmbătă în Metz, epicentrul răspândirii variantei sud-africane în Franța. Ce spun epidemiologii Sport

Mai multe cazuri de coronavirus au fost depistate în rândul sportivelor de la CSM București, înainte de meciul cu SCM Rm. Vâlcea, programat joi, la Sf. Gheorghe.  Antrenorul Adrian Vasile, dar și alte cinci jucătoare, au avut simptome de coronavirus și au intrat în izolare. ”Da, din păcate știrea este adevărată! Ținem legătura cu Federația și vom comunica în cel mai scurt timp, persoanele care au contactat virusul”, a declarat Gabriela Szabo, directorul general al CSM București, potrivit gsp.ro.

 

Șase cazuri de COVID-19 la CSM București

 

Cazurile au fost depistate în condițiile în care CSM București a jucat sâmbătă, la Metz, ultimul meci în grupa A a Ligii Campionilor. Veștile rele nu se opresc aici. Noua variantă africană de Sars-Cov-2 a devenit majoritară în Metz, reprezentând aproximativ 54% din noile contaminări.

CSM Bucuresti are în staff-ul medical un doctor care luptă zi de zi cu noul coronavirus. Florin Oancea a fost numit comandant al Institutului de cercetare Cantacuzino cu trei zile înaintea decretării Stării de Urgență în România. Totodată, Institutul Cantacuiono, unde Florin Oancea a fost numit comandant, are capacitatea de a realiza teste pentru depistarea noilor variante de coronavirus, Florin Oancea este general de brigadă și este specializat în ortopedie și traumatologie.

Totodată, Institutul Cantacuiono, unde Florin Oancea a fost numit comandant, are capacitatea de a realiza teste pentru depistarea noilor variante de coronavirus, prin secvențierea genomică. Aceasta oferă o alternativă de monitorizare în timp real a dinamicii transmiterii virale, prin identificarea unor secvențe care agregă împreună în clustere și corelarea lor cu datele clinice și epidemiologice.

Epidemiologul Lorand Savu a explicat pentru că B1.RO că, deși nu se cunosc încă foarte multe informații despre noile variante de COVID-19, studiile existente indică faptul că atât varianta din Marea Britanie, cât și varianta sud-africană sunt extrem de contagioase, însă doar testele pot clarifica dacă în cazul handbalistelor este vorba despre acest tip de infectare.

“Datele indică faptul că sunt mult mai contagioase, chiar sunt evidențe care arată că sunt mult mai periculoase. Depinde foarte mult de persoane. Noile variante lovesc în special persoanele tinere, pentru că acestea sunt cele mai mobile. Aparent, ar trebui să apară mai târziu simptomele. Pe de altă parte persoanele vârstnice care s-au infectat cu noile tulpini au dezvoltat o variantă a bolii mai severă”,a  explicat epidemiologul.

Datele unui test clinic pe două vaccinuri anti-Covid arată că varianta coronavirusului identificată pentru prima dată în Africa de Sud le reduce capacitatea de a proteja împotriva bolii, subliniind nevoia de vaccinare a unui mare număr de oameni cât mai repede posibil.Mărturia fratelui unei victime de la Onești, despre intervenția Poliției: De la început m-au luat cu minciuni. Au zis că ...

 

Ce se știe până acum despre varianta sud-africană

 

Varianta sud-africană a fost detectată pentru prima dată în regiunea golfului Nelson Mandela din Africa de Sud în octombrie, cercetările arătân că ar fi putut circula încă de la sfârșitul lunii august. Varianta s-a răspândit apoi în toată țara, inclusiv în Cape Town, o destinație turistică populară.

Eminentul epidemiolog din Africa de Sud Salim Abdool Karim, co-președinte al comitetului consultativ al țării pentru COVID-19, scria în 18 decembrie că încărcătura virală mai mare din noua variantă se poate traduce într-o transmisibilitate mai mare. Acest lucru ar putea explica faptul că al doilea val din Africa de Sud este mai mare decât primul, a remarcat el.

Ceea ce nu se știe încă este dacă noua variantă provoacă simptome mai severe. Organizația Mondială a Sănătății a declarat la 31 decembrie că „nu există dovezi clare că noua variantă ar fi asociată cu boli mai severe sau cu rezultate mai slabe” ale tratamentului. Cu toate acestea, după cum observă OMS, mai multe cazuri ar putea însemna mai multe spitalizări și, în cele din urmă, mai multe decese.

 

Metz, epicentrul răspândirii variantei sud-africane a COVID-19

 

La sosirea în România, jucătoarele, dar și antrenorul Adi Vasile, au avut simptome de coronavirus. La testul rapid efectuat, a reieșit faptul că 6 membri ai echipei au contactat virusul SARS COV-2. E vorba de antrenorul Adi Vasile, de portarii Denisa Dedu și Raluca Săndulache, dar și de jucătoarele de câmp Andrea Klikovac, Bianca Bazaliu și junioara Ștefania Stoica.

CSM București urma să facă marți de dimineață testele RT-PCR. Rezultatul a confirmat infectarea cu COVID-19 în cazul celor șase. Nu se știe însă dacă este vorba despre infectarea cu tulpina sud-africană:

"Clubul Sportiv Municipal București dorește să informeze faptul că în urma unei sesiuni de teste RT-PCR efectuată luni, 15 februarie 2021, la care a participat echipa feminină de handbal a clubului nostru, șase persoane (cinci jucătoare și un membru al staff-ului tehnic) au primit rezultate pozitive. Testele au fost efectuate în perspectiva deplasării echipei de handbal la Sfântu Gheorghe, acolo unde joi, 18 februarie, este programată confruntarea cu SCM Râmnicu Vâlcea din Liga Florilor MOL. Menționăm faptul că jucătoarele echipei noastre, ca și cei din staff-ul tehnic, nu s-au întâlnit în ultimele zile, de la revenirea duminică, 14 februarie, de la Metz, acolo unde CSM București a disputat ultimul meci din faza grupelor DELO EHF Champions League".

Metz este considerat epicentrul infectărilor cu varianta sud-africană a coronavirusului. Confruntat cu amploarea situației, primarul din Metz a cerut noi măsuri. Nu există în acest moment carantină locală sau închiderea școlilor, dar au fost pus ela dispoziție noi centre de testare. De asemenea, campania de vaccinare se va accelera.

Citeşte mai multe despre:   CSM Bucuresti,   COVID-19