Acasa Ştiri Sport FC Vaslui, la 2 puncte de lider. Craiova, aprope de retrogradare

FC Vaslui, la 2 puncte de lider. Craiova, aprope de retrogradare

Un articol de: - 18 Apr 2011, 22:48

FC Vaslui a învins, luni, Gaz Metan Mediaș, scor 3-0, în timp ce Universitatea Cluj a câștigat, cu același scor, meciul cu Universitatea Craiova, ambele meciuri contând pentru etapa a 27-a din Liga 1.

FC Vaslui a deschis scorul în minutul 20 prin Wesley din penalty. Echipa lui Viorel Hizo a majorat scorul în minutul 38, prin Adailton, după o centrare a lui Ghencev. Moldoveni au stabilit scorul final, în minutul 42, prin Bello, cu o lovitură de cap.

În urma acestui rezultat, FC Vaslui se află pe locul trei în clasamentul Ligii 1, la două puncte de liderul Oțelul Galați.

În cealaltă partidă a zilei, Universitatea Cluj a învins Universitatea Craiova, scor 3-0. Cojocnean a deschis scorul pentru clujeni, în minutul 39, reușind apoi dubla, în minutul 45, cu un șut de la 6 metri.

Cojocnean deschide scorul pentru Universitatea Cluj

Cojocnean reușește dubla împotriva Craiovei

Scorul final a fost stabilit de Morar, la debutul său în Liga 1, în minutul 92, după o fază superbă a “Șepcilor Roșii”.

Morar înscrie la debut pentru Universitatea Cluj

După acest rezultat, Universitatea Craiova rămâne pe locul 15, ultimul loc retrogradabil, cu 26 de puncte, aflată la 5 puncte distanță de ultimul loc ce garantează rămânerea în Liga 1, ocupat de Gloria Bistrița.